’15 Temmuz, tüm zorlukları birlik ve beraberlikle aşacağımızı gösterdi’

GYODER Başkanı Yetgin, 15 Temmuz’un ikinci yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Türkiye’nin önemli dönüm noktalarından biri olan 15 Temmuz, yaşanan tüm zorlukları, birlik ve beraberlikle aşacağımızı gösterdi” dedi. Yetgin ve sektör temsilcilerinin 15 Temmuz mesajları haberde...

Toplumun tüm kesimlerinin demokrasiye ve ülkemize sahip çıktığı 15 Temmuz’u, milli birlik ve beraberliğin zaferi olarak, ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ olarak andıklarını belirten GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Darbe girişimine karşı mücadele verirken yaşamını yitiren şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin…

15 Temmuz’un, son yıllarda hızla gelişen ve büyüyen Türkiye’nin yakın tarihinde önemli dönüm noktalarından biri olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Yüce Milletimiz, 15 Temmuz’da gösterdiği cesaret, inanç, birlik ve beraberliği ile tüm dünyaya örnek oldu. Demokrasi için verdiğimiz mücadele, Türkiye’nin gücünü bir kez daha ortaya koydu” diye konuştu. GYODER Başkanı, şöyle devam etti: “Bu güçlü birlikteliğe katkı sağlamayı hedefleyen GYODER olarak, 15 Temmuz’un hemen ardından, sektöre ve ülkemizin ekonomik büyümesine destek olmak amacı ile başlattığımız ‘Gayrimenkulde Güç Birliği Daha Güçlü Türkiye’ kampanyası ile aldığımız sonuçlar, ülke ve sektör tarihimize geçecek niteliktedir. ‘Güç Birliği’nin ikinci adımını ise ‘20 yıl vade ve düşük faizli konut kredisi’ kampanyasıyla attık. Böylece hem ülke ekonomisine hem sektöre hem de vatandaşa katkı sağladık. Yaşanan tüm zorluklara rağmen bu birlikteliğin sağlanması, aslında ülkemize duyulan güvenin bir yansıması oldu.”

“Hasar gören TBMM binasının onarımını tamamladık”

15 Temmuz’dan birkaç gün sonra toplanan GYODER Yüksek İstişare Kurulu’nun, darbe girişimi sırasında hasar gören Meclis binasının onarımı için harekete geçtiğini hatırlatan GYODER Başkanı Yetgin, “Meclis Başkanı’ndan, ‘Meclisimizi yeniden inşa etmek bu milletin görevidir. 32 üye firmamızla birlikte bu onurlu görevi milletimize layık bir şekilde tamamlayacağız’ diyerek izin istedik. TBMM Başkanlığı’nın da uygun görmesiyle bir protokol imzalandı ve GYODER ‘Milletin Meclisini Millet Yapar’ konsorsiyumu, Meclis’in hasar gören bölümlerinde 2016’da başlattığı ve büyük bir özenle gerçekleştirdiği onarımı, 2017 yılı sonunda tamamladı. GYODER olarak, 15 Temmuz gecesinde milletin iradesine yapılan saldırıdaki en önemli ve anlamlı cephelerden biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının onarımını yapmış olmaktan onur duyuyoruz” diye konuştu.

“Ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak öncelikli görevimiz”

Yetgin, konuşmasını şöyle tamamladı: “GYODER olarak, daha aydınlık bir gelecek için demokrasiye kararlılıkla sahip çıkmak, ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak öncelikli görevimizdir. Türkiye gayrimenkul sektörünün gelişimi adına önemli bir misyon üstlenen bir sivil toplum kuruluşu olarak, ülkemiz için değer yaratmaya devam edeceğiz. Bu birlik ruhuyla, ülkemizi çok daha güçlü bir konuma taşıyacağımıza inancımız tamdır. 2023 hedeflerimiz arasında, gelecek nesiller için daha sağlıklı, daha verimli, çevre dostu projelerin ve akıllı şehirlerin hayata geçirilmesine öncülük etmek yer alıyor. Ortak amacımız, gayrimenkul sektörünün büyümesine, güçlenmesine ve ülkemizin çok daha güçlü bir ekonomiye sahip olmasına katkı sağlamaktır.”

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: “Türkiye, zorlu bir süreçten güçlenerek çıktı”

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan…

Türkiye inşaat malzemesi sanayicilerinin çatı kuruluşu Türkiye İMSAD, ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada; Türkiye’nin, toplumun her kesimiyle demokrasiyi sahiplendiği zorlu bir süreçten güçlenerek çıktığını belirtti.

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, “Toplumun demokrasiye sahip çıkarak önemli bir sınav verdiği 15 Temmuz’un ikinci yıldönümünde, darbe girişimine karşı mücadele verirken yaşamını yitiren şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Ferdi Erdoğan, açıklamasında şunları söyledi: “Toplum olarak, birlik ve beraberlik içinde, ortak hedeflere ortak bir bilinçle hareket eden Türkiye’nin aşamayacağı hiçbir zorluk olmadığına yürekten inanıyoruz. Türkiye inşaat malzemesi sanayicileri olarak, faaliyetlerimizi, sektörün büyümesini ve gelişimini sağlamakla birlikte, güçlü bir ekonomi ve daha güçlü bir Türkiye’ye katkıda bulunmak amacıyla sürdürmeye devam edeceğiz.”

“15 Temmuz demokrasi mücadelemiz geleceğe ışık tutsun”

​TMB Başkanı Mithat Yenigün…

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, 15 Temmuz 2016 gününün Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu vurgulayarak,”Türkiyemiz, bu zorlu süreçten güçlenerek çıkmayı ve geleceğe umutla bakmayı başarmıştır” dedi.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi inşaat sektörünün çatı kuruluşu Türkiye Müteahhitler Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Türkiye’nin 15 Temmuz 2016’da bir dönüm noktasından geçtiğini vurgulayan Yenigün, “Ülkesi uğruna can vermiş tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize uzun ömür diliyoruz. Tüm 15 Temmuz kahramanlarına şükranlarımızı sunuyoruz. Demokrasimize ve birliğimize kast edenleri bir kez daha kuvvetle kınıyoruz” dedi.

Yenigün şöyle devam etti:

“Ülkemizin iki yıl önce, 15 Temmuz akşamında maruz kaldığı darbe girişiminde, başta vatandaşlarımız olmak üzere, Cumhurbaşkanımızdan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kadar, siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve toplumumuzun tüm kesimleri demokrasimize sahip çıkarak tüm dünyaya örnek olmuştur. Bugün geldiğimiz noktada zorlu dönemi geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu sürecin barış ortamının sağlanması, demokratik standartların yükseltilmesi, hukuk devletinin güçlendirilmesi ve kalıcı toplumsal refahın inşası yolunda çok büyük bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede olağan döneme geçişin ve bekleyen yapısal reformların gündeme alınmasının en önemli adımlar olacağına inanıyoruz.”

 

“Millet olarak bir ve beraber olduğumuz sürece hiçbir gücün bizi durduramadığını gördük, iş dünyası olarak demokrasiye sahip çıkmaya devam edeceğiz”

İNTES Başkanı Celal Koloğlu…

Celal Koloğlu (İNTES Yönetim Kurulu Başkanı):

“Bundan iki yıl önce, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en uzun gecelerinden birini yaşadı. Bu uzun, karanlık geceyi millet olarak el ele vererek, bir ve beraber olarak aştık. Milletin iradesini hiçe sayan, vatan haini teröristler tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi, Sayın Cumhurbaşkanımızın sergilediği kararlı, dirayetli duruş ve meydanlarda nöbet tutan aziz milletimizin gösterdiği birlik ve beraberlikle engellendi.

Ülkesine ve demokrasiye sahip çıkarak bu uğurda canını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha minnetle anıyoruz.

Milletin zaferiyle sonuçlanan hain darbe girişimi iş dünyasını da kenetlemiştir, iş dünyası olarak tek vücut demokrasiye sahip çıktık, her zaman her koşulda sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Güçlü Türkiye yolunda çalışmaya devam edeceğiz

Rekor bir katılım oranıyla gerçekleşen 24 Haziran seçimleri ile Türkiye sağlam bir demokrasi geleneğine sahip güçlü bir ülke olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. İnanıyoruz ki, demokrasimiz açısından bir dönüm noktası olan yeni yönetim sistemi, ülkemizde istikrar ve güven ortamının güçlenmesine çok büyük katkıda bulunacak, Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın başkanlığında milletimize hizmet verecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesi Türkiye’yi dünya ekonomik liginde üst sıraya taşıyacaktır. Güçlü lider, istikrarlı siyasi ortam, güçlü ekonomi temeli üzerine kurulu Türkiye Cumhuriyeti büyümeye ve güçlenmeye devam edecektir.

Bundan sonraki süreçte ülkesi için çalışan, üreten iş dünyası olarak bizler de üstümüze düşen görevi yapmaya hazırız.İş dünyası olarak “daha çok yatırım, daha çok üretim, daha çok istihdam” hedefimiz olmalı. Bizler, inşaat sanayicileri olarak hükümetimizden alacağımız güçle yatırımlarımıza devam edeceğiz. Daha güçlü bir Türkiye için özel sektör işveren örgütü olarak hem devletimiz hem de işçi tarafıyla uyumlu çalışmalarımızı azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz.

Türkiye yatırımlara, istihdama ve ekonomik büyümeye odaklanacak

Seçim gündeminin geride bırakılmasıyla Türkiye yılın ikinci yarısında yatırımlara, istihdama ve ekonomik büyümeye odaklanacaktır. Bu süreçte kamu ve özel sektör olarak eş güdüm içinde hareket etmeli, yapısal sorunlarımız üzerinde yoğunlaşmalıyız. Enflasyonu orta ve uzun vadeli reformlarla düşürmeliyiz. Yatırım ortamını iyileştirerek iş dünyası olarak rekabet gücümüzü artırmalıyız.

İnanıyoruz ki, Türkiye ekonomisi hükümetimizin yatırım ortamını iyileştirecek politikaları ve başta inşaat sektörü olmak üzere özel sektörün girişimciliği sayesinde 2017 yılındaki yüzde 7,4’lük büyüme performansını yakalayacaktır.

İnşaat sektörü, yarattığı katma değer ve istihdam ile ülke ekonomisinin taşıyıcı gücü olmayı sürdürecektir. Bu gücü nitelikli, kayıtlı iş gücü çalıştırarak daha verimli kullanmak durumundayız, nitelikli, kayıtlı, işçi inşaat sektörünü de ülke ekonomisini de büyütecektir.

İnşaat sektörüne yapılan yatırımlar ile Türkiye yeni başarı hikayelerini tüm dünyaya duyurarak, 2023 vizyonuna hız kesmeden devam edecektir.”

 

Bunları da beğenebilirsin