15 yeni mağazasıyla bin kişiyi daha işe alacak

Teknoloji perakendeciliğinde 15 yılı geride bırakan TeknoSA, bu yıl 15 yeni mağaza daha açmayı planlıyor. Yeni mağazalarda bin kişiye iş imkanı sağlamayı hedefleyen TeknoSA bir yandan da satın alma fırsatlarını takip edecek.

Türkiye tekonoloji perakendeciliğinde 15 yılı geride bırakan TeknoSA, yeni yıl hedeflerini açıkladı. 2016’da 15 yeni mağaza açacaklarını açıklayan TeknoSA, bin kişiye bu mağazalarda istihdam sağlayacak. 2015 yılını ve gelecek hedeflerini Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer ve TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan basın toplantısında paylaştı. Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, “15 yılda 130 milyon adet ürünü teknoloji severlerle buluşturduk ve Türkiye’yi teknoloji ile donattık. Bugün 300’e yakın mağazamızla doğudan batıya tüm Türkiye’de teknoloji ürün ve hizmetlerine erişim için değişmeyen adresiz. 2015 yılında 3,2 milyar TL ciro elde etti. 2016’da büyümemizi sürdürüp 40 milyon TL’lik yatırım hedefimiz var” diye konuştu.

Mobilde 1,5 milyon mağaza

TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan ise, 15 yılda 15 bin gence kariyer olanağı sunarak Türkiye’de istihdama katkı sağladıklarını söyledi. Gürcan, “15 yılda yaptığımız 1 milyar TL seviyesinde yatırım sektörümüz için çok değerli. 2015 yılında e-ticarette yüzde 50’ye yakın büyüme gerçekleştirdik. Burada tüm kanalların entegrasyonu ve yaygın mağaza ağımızın olması bize önemli bir avantaj sağlıyor. Click & Collect uygulamamızla internetten sipariş edip mağazalarımızdan teslim alma oranı geçen yıl yüzde 15 seviyesinde gerçekleşti. Önümüzdeki yıl, bu oranın yüzde 25’e çıkmasını bekliyoruz. Bugün TeknoSA’nın online trafiğinin yarısı da cepten yani mobil platformlardan geliyor. Mobil aplikasyonlarımızın indirilme sayısı 1,5 milyona ulaştı. Bu da bizim için 1,5 milyon kişiye özel mağaza demek. Mobil uygulamalarımızdan alışverişin e-ticaret içindeki payı ise yüzde 15 seviyesini aştı. 2016 yılında mağazacılıkta yüzde 10, e-ticarette yüzde 50’ye yakın büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

‘İran’ı takip ediyoruz’

Ambargoların kalktığı İran’a yatırım planları sorulan Dinçer, “Şu anda önceliğimiz yurt içi pazarı. İran’ın Türkiye için yarattığı büyük potansiyeli takip ediyoruz. İran’ın potansiyelini takip ediyoruz ve perakende yatırımı için etüt ediyoruz. Daha çok yeni bir şey, bugünden yarına olabilecek bir şey değil. İran’da yatırımların olabilmesi için ülkenin hukuki altyapısının gelişmesi gerekiyor. Burada bazı eksikliklerin olduğunu duyuyoruz, o yüzden sadece etüt aşamasındayız” yanıtını verdi.

2015’in zararı KlikSA’dan

Geçtiğimiz günlerde yapılan zarar açıklamasına açıklık getiren Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, “Teknosa operasyonel olarak kârlı bir şirket. Şirket 2015 yılının ilk yarısında zarardaydı ancak ikinci yarısındaki performansı olumluya döndü. Teknosa geçtiğimiz Ocak ayında Kliksa’yı kendi bünyesinde konsolide etti. Sadece Kliksa’nın Teknosa çatısı altına girdiği esnada strateji değişikliği nedeniyle bazı muhasebe tekniğinden kaynaklanan zararlar oluştu. Açıklanan zararın şirketin nakit pozisyonuna her hangi bir etkisi yok. Şirketin nakit pozisyonuna bakarsanız, 2015 yılını 300 milyon TL’nin üzerinde kapadık. Dolayısıyla inanıyorum ki önümüzdeki yıl pozitif kâr açıklayacağız. Hatta önümüzdeki Mayıs ayında ilk bilançoda kâr açıklamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Gold için sinyal verdi

Geçtiğimiz günlerde iflas erteleme açıklayan Gold Bilgisayar’ın satın alınmasıyla ilgili soruları da yanıtlayan Dinçer, “Geçmişte EP ve Best Buy gibi aktif satın almalar yaptık. Rakiplerimizin yaptığı satın almalarda biz arzu etmediğimiz için gerçekleşti. Bundan sonra da fırsatları değerlendireceğiz” dedi.
Yeni Yüzyıl Gazetesi

Bunları da beğenebilirsin