2 milyondan fazla konut satışı hayal değil

2016 yılında Türkiye’de 1 milyon 341 bin konut satıldı. Nakit parası olanlar almak istediği evi peşin alabilirken, belirli bütçeye ulaşamayanlar banka kredisi kullanmak zorunda kaldı…

Madalyonun öteki yüzüne bakıldığında ise, 2016 yılında ev sahibi olmak isteyip; peşin parası olmayan ve kredi kullanamayan ortalama yüz binlerce aile var. Faizsiz gayrimenkul sektöründe yer alan Birevim, konu hakkında dar gelirli ailelerin konut sahibi olması ve satışların 2 milyon seviyesine çıkması için; orta ve alt gelir grubunda bulunan bireyleri konut alabilecek seviyeye getirmek ya da konut alabilmelerini sağlayacak yeni yöntemler oluşturmanın Türkiye için kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu aktarıyor.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 1 milyon 341 bin konut satıldı

Nakit parası olanlar hayalindeki eve rahatlıkla ulaşabilirken belirli bütçeye ulaşamayanlar almak istediği ev için banka kredisi çekmek durumunda kaldı. Öte yandan bugün, Türkiye’de orta ve dar gelir sınıfını oluşturan yüzde 60-70’lik kesim, ev sahibi olmak için yoğun bir şekilde çalışıyor. Dolayısıyla bu grubu da konut alabilecek seviyeye getirmek ve rakamları 2 milyon seviyesine çekmek için inovatif yöntemler geliştirmek son derece önemli.

Peki, bu nasıl olmalı?

Birevim’e göre; mevcut satışları 2 milyon seviyelerine çıkması ancak tasarrufa dayalı faizsiz ev alma modeliyle mümkün. Çünkü 2016 yılında ev sahibi olmak isteyip; peşin parası olmayan ve kredi kullanma şansı olmayanlar ev sahibi olamadı.

Bunları da beğenebilirsin