Açığız, bekliyoruz

Hafta sonunda büyük şehirlerdeki AVM’lerin kapı girişlerinde yüzde 40 düşüş oldu. Ancak AVM’ler ve markalar, karamsarlığa kapılmadı. BMD Başkanı Sami Kariyo, “Bizim için ciro önemli değil. Mağazalarımız hep açık ve hazır olacak, hayat devam edecek” dedi

Birbiri ardına yaşanan terör olayları insanların evine kapanmasına neden oldu. Hafta sonunda büyük şehirlerdeki alışveriş merkezlerinin (AVM) kapı girişlerinde yüzde 40 düşüş yaşandı. İnsanlar zorunlu ihtiyaçları dışında alışveriş yapmadı. Bu olumsuz gelişmelere rağmen AVM’ler ve markalar, umutlarını yitirmedi ve hazır vaziyette tüketimin canlanmasını beklemeye başladılar. Taksim’deki çalışanlarına destek için Pazar günü onlarla birlikte satış yapan markaların çatı kuruluşu olan Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo, “Bizim için haftanın cirosu önemli değil. Zaten işin bu boyutu konuşulmamalı. Biz her zaman hazırız ve hazır olmaya devam edeceğiz. Tüketici gelir veya gelmez ama biz umudumuzu yitirmeyeceğiz. Hep hazır olacağız ve günlük hayatımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Elbet bunlar geçecek

Bu amaçlarını anlatmak için Pazar günü Taksim’e gittiklerini ve çalışanlarına destek verdiklerini kaydeden Kariyo, “Korkularımız olabilir, cirolarımız iyi olmayabilir. Ama hayatımıza, işimize devam edeceğiz. Mağazalarımızı kapatmayacağız. Belki bugün kaybedebiliriz ama yarın kazanırız” açıklamasını yaptı.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, hafta sonunda alışveriş merkezlerinin kapı girişlerinde ciddi düşüşler yaşandığını anlattı. Özellikle büyük şehirlerde düşüş oranının yüzde 40’ı bulduğunu kaydeden Belgü, “Sadece büyük şehirlerde değil Türkiye genelinde bir düşüş yaşandı. İnsanlar mecbur kalmadıkça, bir ihtiyaçları olmadıkça gelmediler alışveriş merkezlerine… İnşallah bu durum geçici olacak” diye konuştu.

Her şey ticaret değil

Taksim’deki en büyük mağazalardan birine sahip olan LC Waikiki’nin patronu Vahap Küçük, her şeyin ticaret olmadığını, ülkenin ve toplumun huzurunun, can güvenliğinin daha önemli olduğunu vurguladı. Küçük, “Her şey ticaret değil… İnşallah her şey düzelecek” dedi.

Vatan

Bunları da beğenebilirsin