Adalar’da yeşil alanlar imara açılıyor mu?

İstanbul’un adalarının yeşil alanları imara mı açılıyor. Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç’a göre böyle bir durum söz konusu değil.

İstanbul’un adalarının yeşil alanları imara mı açılıyor? Adalar’da yeni oluşturulan 1/1000 ölçekli imar planı ile bu tartışma başladı. Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, iddiaları yalanladı.

Adalarda tartışma yaratan süreç 6 yıl önce başladı. Adalar’a Büyükşehir Belediyesi tarafından 1/5000 ölçekli bir imar planı oluşturuldu. Plan adalar nüfusunu 14 binden 52 bine çıkarıyor diye yargıya taşındı.

Yargı süreci devam ederken Adalar Belediyesi de 1/1000 ölçekli planın teklifini yaptı. Bu plana göre, adaların 14 binlik nüfusu 76 bine çıkıyor. İddiaya göre, planda, yeşil alanlar daraltılıp yerine konut alanları açılıyor.

Yeni imar planı hazırlanıyor

Yeni plana göre adalarda kıyıların imara açılması tehlikesi de var. Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, imar planı yetkisinin ilçe belediyesinden alınmaması için yeni imar planı hazırladıklarını söyledi.

Aytaç, planda imara açılan yeşil alanların olmadığını ve yenilenen binaların 2 kattan fazla olmayacağını belirtti.

Tartışmaya sebeb olan 1/1000 ölçekli planın ayrıntılarına gelince; Bu planla, yapı adaları ve bu yapıların yoğunluğu düzenleniyor. Arazi kullanımına ilişkin koruma, kısıtlama ve uygulama esasları belirleniyor. Yani bu planla yapılaşmanın önü açılabiliyor.

Plan, 5 numaralı kültür varlıkları koruma kurulu ve tabiat varliklari komisyonu tarafindan onaylanırsa askiya çıkarılacak. 30 gün içinde itiraz başvurusu yapılmazsa yürürlüğe girecek.

NTV

Bunları da beğenebilirsin