Alper Derinboğaz kimdir?

Alper Derinboğaz kimdir? Mimar Alper Derinboğaz nereden mezun? Alper Derinboğaz hangi projelere imza attı? İşte Alper Derinboğaz biyografisi, özgeçmişi…

Alper Derinboğaz kimdir? İşte cevabı… Salon Architects kurucu ortağı Y.Mimar Alper Derinboğaz 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini University of California, Los Angeles’da School of Architecture’da tamamladı. Mimarlık ve kentsel planlama çalışmalarıyla UCLA Graduate Ödülü’nü aldı.

Los Angeles’ta çalıştığı ofislerde yüksek yapılar, müze ve kampüs projelerinde tasarımcı mimar olarak görev aldı. Yeni teknolojileri ve deneysel yaklaşımları tasarıma dahil eden projeleri hayata geçirdi ve bu kapsamda ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok ödülün sahibi oldu.

2009 yılında İstanbul’da kendi mimarlık ofisi Salon Architects’i kurdu. Aynı sene üç uygulaması ile Arkiv Yılın Mimarlık Eserleri Seçkisi’ne giren Derinboğaz, 2011’de Arkitera Genç Mimar Özel Ödülü’nü aldı. 2013 yılında (MoMA PS1 ile) YAP İstanbul Modern’de finalist oldu. Yeni medya ve mimarlığı bir araya getirdiği Augmented Structures projesi uluslararası mimarlık ve tasarım portali Architizer’ın düzenlediği 2015 Architizer A+ Awards’da mansiyon ödülüne layık görüldü.

Alper Derinboğaz, Salon Architects’in kurucu ortağı olarak farklı ölçeklerde çalışmalarına devam ediyor. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimari tasarım atölyesi yürütücülüğü yapan Derinboğaz’ın İstanbul’un güncel planlamasını konu alan işleri Türkiye’yi ilk katılımı olan 14.Venedik Mimarlık Bienali’nde temsil etti.

Alper Derinboğaz’ın yüksek yapılarıdan iç mekan projelerine çeşitlilik gösteren işleri, çoğunlukla yerin veya temanın temelinde var olan unsurları konu alıyor. Mekan deneyimleri ise hareketin çeşitli ifadeleri üzerinden etki kurmayı amaç ediniyor. Derinboğaz, mekansal algının referansını oluşturan hafızanın ötesinde şimdiki ‘an’ı merkeze koyar ve yer, tema ile bütünleşik mekan deneyimleri tasarlar. Mekanları ise hareketin çeşitli ifadeleri üzerinden etkiler kurar.

Bunları da beğenebilirsin