Altensis’ten 10 yılda 100 projeye Yeşil Kimlik

Türkiye’de son 10 yılda sürdürülebilirlik ve çevre dostu binalar yaklaşımının gelişmesi adına pek çok ilke imza atan Altensis, bugüne kadar 100 ayrı projenin uluslararası çevre dostu sertifikası almasını sağlayarak binalara yeşil kimlik kazandırdı.

Türkiye’de çevre dostu binalar ve sürdürülebilirlik konusunda danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulan ilk şirket olan Altensis, 10 yaşına giriyor. Türkiye’de sürdürülebilirlik yaklaşımının gelişmesi adına pek çok ilke imza atan şirket, bugüne kadar 100 ayrı projenin uluslararası çevre dostu sertifikası almasını sağladı.

Markalı konut projelerinden alışveriş merkezlerine, uluslararası şirketlerin merkezlerinden üniversitelerin eğitim binalarına, kimya tesislerinden sanayi tesislerine ve ufak müstakil evlerden yerleşkelere kadar geniş bir yelpazede hizmet veren Altensis’in hedefi, önümüzdeki 5 yılda proje sayısını ikiye katlamak.

Yeşil Bina Serüvenine 2008’de Başladı

Konuyla ilgili bilgi veren Altensis Kurucu Ortaklarından Emre Ilıcalı, 100 ayrı projeye danışmanlık yapmanın ulaşılması zor bir başarı olduğuna dikkati çekerken, Türkiye’nin bu alandaki ilk danışmanlık şirketi Altensis’le bu başarıyı yakalamaktan son derece mutlu olduklarını belirtti. Merkez ofislerinin de çevre dostu sertifikaya sahip olduğunu belirten Emre Ilıcalı “Uygulamalarımız içinde örnek olması açısından kendi ofisimizi öncelikli olarak sertifikalandırdık. Şu anda danışmanlık vermeye devam ettiğimiz gayrimenkul projelerine baktığımızda bina bazında sertifika sayımızın 100 adedin çok üzerinde olduğunu söyleyebiliriz; zira birçok projede birden fazla bina bulunuyor. Bu vesileyle, bizimle birlikte emek ve kaynak harcayıp, yatırımlarına çevre dostu kimliği kazandıran tüm proje geliştiricisi ve yatırımcılara da, ülkenin çevre dostu serüvenine katkılarından dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Amaç Türk Gayrimenkul Sektörüne Yeşil Kimlik Kazandırmak

Sürdürülebilir ekonomi ve çevre dostu gayrimenkul sektörü oluşturmak adına mikrodan makroya giden bir yaklaşım sergilediklerini belirten Emre Ilıcalı; “Biz sadece binalara yeşil kimlik kazandırmakla kalmıyor, uluslararası alanda çevre dostu binalar kategorisinde ilk 10’da yer alan Türk gayrimenkul sektörünün yeşil kimlik kazanması ve üst sıralara tırmanması konusunda da destek veriyoruz. Ayrıca, yine son dönemde üzerinde çalıştığımız kentsel dönüşüm projeleriyle sadece bina ölçeğinde değil, yerleşke ölçeğinde de sürdürülebilir kentsel tasarım ve planlama kriterlerini uyguluyoruz.” dedi.

Dev Yatırımlarda Altensis İmzası

BSI tarafından verilen Türkiye’de ilk defa yeşil bina danışmanlığında kalite yönetimi sertifikasına da sahip olan Altensis’in yeşil bina sertifikası kazandırdığı projeler arasında THY Teknik HABOM, Teknopark İstanbul, THY Teknik TEC uçak motoru bakım merkezi, Avrasya Tüneli Operasyon bakım merkezi, Milli Takımlar Riva Kamp Tesisleri, İstanbul Finans Merkezi gibi ülkenin büyük ve önemli yatırımları da bulunuyor.

Yeşil Bina’da Türkiye’nin İlkleri

Unilever Türkiye Merkez ofisi: İlk LEED sertifikalı proje
Soyak Holding Merkez Ofisi: İlk LEED sertifikalı “mevcut” bina
Tekfen OZ Levent Ofisi: İlk LEED sertifikalı ticari ofis binası

Sertrans Hadımköy: İlk LEED Sertifikalı Lojistik binası
Mint Çağlayan: İlk EDGE tasarım sertifikası
Gülnar Evleri- İlk LEED for Homes sertifikası
İnci Akü Fabrikası: İlk BREEAM sertifikalı fabrika binası

BASF Yapı Kimyasalları GOSB Laboratuarı: İlk LEED Platin sertifikalı fabrika binası
BASF Dilovasi Yönetim binası: İlk LEED sertifikalı Renovasyon Projesi
Unilever Konya Fabrikası – Dünyadaki ilk LEED sertifikalı dondurma fabrikası
Google İstanbul Ofisi-Türkiye’de ilk V4 LEED sertifikası
Halkbank Datacenter Binası- İlk sertifikalı Datacenter binası
Migros Maya Bodrum: İlk LEED sertifikalı Perakende binası
Baylo Suites: İlk LEED sertifikalı Tarihi Eser Renovasyonprojesi
Baxter Türkiye Yönetim Ofisi: İlk LEED Platin sertifikalı ticari iç mekan projesi

ALTENSİS

Sürdürülebilir bir dünya, daha yeşil bir yeryüzü ve daha verimli ekonomiler için firmalara, başta yeşil binalar ve enerji verimliliği olmak üzere birçok konuda sürdürülebilirlik yönetim hizmetleri sunan Altensis, sadece yurt içinde değil, yurtdışındaki projeleriyle de farklılaşmıştır. Kadrosunda uzman profesyonellere yer veren Altensis, bugün Türkiye’de sertifikalı yeşil binalarda yüzde 70’i aşan bir paya sahiptir. Bu yönüyle sektörün lideri haline gelen Altensis, Türkiye’de yeşil bina pazarının genişletilmesine yönelik eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerini de sürdürmektedir.

Berkay Somalı, Emre Ilıcalı ve Serkan Emin’in idealist ve vizyoner bakış açısıyla 2008 yılında kurdukları Altensis, bugüne kadar İstanbul Finans Merkezi gibi Türkiye’yi uluslararası finans alanında öne çıkaracak gayrimenkul projesinden, yine Türkiye’yi uçak bakımında bölgesel merkez haline getirecek olan Habom’a kadar pek çok iddialı ulusal projeye imzasını atmıştır.

Yirmiye yakın şirketin genel merkezini ve ofisinin çevre dostu bina yolculuğuna rehberlik eden Altensis, Türkiye’yi ilk LEED sertifikalı renovasyon, ilk ticari ofis ve ilk mevcut bina ,ilk BREEAM post construction, ilk LEED platin sertifikalı binası ile tanıştırmıştır.
Altensis, Yeşil Bina Değerlendirme Sistemleri danışmanlığı ve denetlemesi (LEED ve BREEAM), Enerji ve Günışığı Modellemesi, Commissioning, Alternatif enerji proje yönetimi, Enerji verimliliği etüd ve fizibilite çalışmaları, Bina Akustiği Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri, Ürün Eko-Etiketlemesi ve Yaşam Döngüsü Analizi, Sürdürülebilirlik Raporlaması, Karbon Emisyon yönetimi gibi kurumsal sürdürülebilirlik danışmanlığı kapsamında hizmet vermeye devam etmektedir.

Almanya merkezli Green for Growth Fund (GGF) tarafından enerji verimliliğinde en yeterli teknik danışman seçilen Altensis’in, BES Enerji adıyla enerji kimlik belgesi ve enerji verimliliği konusunda yetkili akredite kardeş şirketi bulunmaktadır.

Web: www.altensis.com

Bunları da beğenebilirsin