Alttan ısıtmalı asfaltla tuzlama dönemi bitiyor

Tüm Türkiye’yi saran soğuk ve kar yağışlı hava dalgası yerel yönetimler ve sürücülere zor anlar yaşatıyor. Ancak Ankara Protokol Yolu’nda da (Pursaklar-Hasköy) kullanılan alttan ısıtmalı asfalt sistemi, tuz dökme veya kar küreme gibi çalışmaları ortadan kaldırıyor. Hava sıcaklığına göre otomatik olarak çalışan sistem, alt ve üst geçitler, köprüler, garaj rampaları ve yürüyüş yollarına uygulanabiliyor

Başta büyükşehirler olmak üzere Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk ve kar yağışlı hava dalgası sürücülere ve yerel yönetimlere zor günler yaşatıyor. Ancak son dönemde kullanımı yaygınlaşan alttan ısıtmalı yol sistemleri hem tasarruf hem de konfor sağlıyor. Kar-Buz Birikimi Engelleme Sistemleri’yle yollara tuz dökme veya kar küreme çalışmalarına gerek kalmıyor.

Yücel Park

Dünyanın lider ısıtma-soğutma şirketlerinden Danfoss, Türkiye’de Ankara Protokol Yolu’nda (Pursaklar-Hasköy) uyguladığı sistemi 2017 yılında farklı şehirlerde yaygınlaştırmayı planlıyor.

250 km’lik ısıtma kablosu kullanıldı

Ankara’da Esenboğa Havalimanı’nı şehre bağlayan Protokol Yolu’nun altı Danfoss DEVI marka elektrikli kar ve buz engelleme sistemi ile inşa edildi. Yer altına sensör ve termostatlar bulunan yolda zemin belli soğukluğa ulaştığında otomatik olarak ısınmaya başlıyor. 3.5 km uzunluğunda 2 yönlü 6 şeritli sistemle tasarlanan yolda toplam 250 km uzunluğunda ısıtma kablosu, 56 sensör, 18 termostat kullanıldı. Toplam uygulama alanı ise 17 bin metrekareye ulaştı.

Sarkıtları da yok ediyor

Söz konusu sistem, çatı yüzeyleri, yağmur dereleri ve iniş boruları, araç ve yaya yolları, otopark girişleri, rampalar, merdivenler, köprüler ve spor sahaları gibi yerlerde kullanılabiliyor. Asfalt, beton, seramik vb. gibi her türlü döşeme malzemesi altında uygulama yapılabiliyor. Sistemle kışın yürüme yollarında, alt ve üstgeçitlerde, köprü ve AVM, hastane, okul gibi garaj rampalarında buzlanma engelleniyor. Yine kış döneminde büyük tehlike oluşturan sarkıtların da oluşması tamamen engelleniyor.

Nasıl çalışıyor?

DEVI Kar-Buz Birikimini Engelleme Sistemleri; yapısındaki dijital termostat ve sensörler sayesinde ortamdaki sıcaklık ve nem parametrelerini hassas bir şekilde ve sürekli olarak takip ediyor. Bu sayede sistem tam gereksinim olan zamanda otomatik olarak devreye giriyor ve ortamda oluşması muhtemel kar birikimi ve buzlanmayı önleyerek devreden çıkıyor. Sistemin bu tam otomatik yapısı enerjinin en efektif şekilde kullanımını sağlıyor.

Danfoss tarafından Türkiye’de zemin ısıtması yapılan projeler ise şöyle:

Stadyum Projeleri:
Atatürk Olimpiyat Stadı – Türkiye
Konya Torku Arena – Türkiye

Cami Projeleri:
Sancaklar Camii – Hadımköy
İnegöl OSB Camii – Bursa
Rumeli Hisarı Camii – İstanbul
Muratbey Gümrük Camii – İstanbul
Çobançeşme Camii – İstanbul
Afyon İkbal Camii – Afyon
TBMM Mesciti – Ankara

Otel Projeleri:
Mavera Konutları Hamamları
Mavera Sarayları Hamamları
Beyzade Konakları
Başakşehir Fatih Terim Stadyumu Hamamı
Shangri-La Otel Hamam – Spa Merkezi
Pullman Yenibosna Spa – Hamam
Radisson Blue Ortaköy Hamam
Van Elit Otel
Antep Divan Otel
Manastır Otel Bodrum
Vivera Resort Otel Bodrum
Mandarin Oryantal Bodrum
Heaven Beach Antalya
Barut Akra (Eski Dedeman) Antalya
Titanic Otel Antalya
Adem Eve Antalya
Sueno Otel Antalya
Papillon Antalya
Zeugma Antalya
Ayşe Otel Antalya
Shangri La Beşiktaş
Orisis Tatil Köyü Mersin
Orsep Royal Otel İstanbul
Sultanahmet Yeşil Ev Otel
Kempinski The Dome Belek
Grand Haber Otel Antalya

Bunları da beğenebilirsin