Antalya EXPO ertelenmekten son dakika kurtuldu

Dünya Botanik EXPO’su olarak bilinen ‘EXPO 2016 Antalya’ Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın devreye girmesiyle ertelenmekten son dakikada kurtuldu.

Edinilen bilgiye göre, 22 Nisan 2016 olarak belirlenen Expo’nun açılışına aylar kala, sıkıntılar baş gösterdi. EXPO yönetimi, katılımcı sayısının düşük olması ve EXPO fuarlarının sembolü olan kulenin yetiştirilememe sorunu nedeniyle fuarın 6 ay ertelenmesini önerdi. Bu görüş, Tarım ve Köyişleri Bakanı Faruk Çelik’le yapılan toplantıda da gündeme geldi.

Çelik, ertelemeye itiraz ederek, yapılmasının planlanan işlerin hızlandırılması talimatı verdi. Bu gelişmelerin ardından EXPO’nun yönetimi değiştirildi ve çalışmaların hızlandırılmasıyla ilgili seri toplantılar yapıldı.

ERDOĞAN EL KOYDU

Konu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da iletildi. Erdoğan, gerekli olan adımların atılması ve EXPO’nun açılış tarihinin kesinlikle ertelenmemesi talimatı verdi. Bu gelişmenin ardından EXPO’nun cumhurbaşkanlığı himayelerine alındığı açıklaması yapıldı. Erdoğan, EXPO ile ilgili tüm gelişmeleri yakından izlerken, Tarım Bakanı Çelik’e, “Gerekiyorsa çoluğu çocuğu Antalya’ya taşı, gece gündüz takip et ve fuarın zamanında açılmasını sağla” dediği öğrenildi. EXPO’nun simgesi olan kulenin yapımıyla ilgili çalışmalar hızlandırıldı. Yüklenici firmalarla toplantılar yapıldı ve işçilerin çalışma düzeni üç vardiyaya çıkartıldı. Çevre düzenlemesi ve fuara ulaşımla ilgili tüm alt yapı çalışmaları da tamamlandı.

KATILIMCI SAYISI KRİZİ

EXPO açısından diğer önemli başlığı ise katılımcı sayıları oluşturdu. Diğer ülkelerde yapılan EXPO’larda ülke sayısının 40 civarında olduğu, Antalya EXPO’sunda ise bu rakamın 44’e ulaşacağı duyurulmuştu. 2015 sonunda 12 olan katılımcı sayısının düşüklüğü de yönetimi endişelendiren başka bir konu oldu. Yapılan tanıtım çalışmalarının ardından katılımcı sayısı 12’den 50’ye yükseldi. Katılımcı ülkeler arasında Almanya, Fransa, İtalya, Çin, Avusturya, Bulgaristan’nın yanı sıra çok sayıda Orta Asya ve Afrika ülkesinin bulunduğu biliniyor. Expo alanında, ülke bahçeleri, Expo Göleti, Expo Ormanı, Expo Tepesi, Tarım Müzesi, Seyir Kulesi, Çocuk Adası, Anfi Tiyatrosu hazırlandı. Expo Antalya’nın sitesinde, 6 aylık dönemde toplam 8 milyon kişinin ziyaret etmesinin hedeflendiği, bunun 5 milyonunun yabancı ziyaretçi olacağı, 2 milyon yabancı turistin de sadece EXPO için Antalya’ya geleceği tanıtımı yapılmıştı. Yaşanan krizlerden sonra katılımcı sayısının ne kadar olacağı merakla bekleniyor.

180 gün sürecek

Türkiye’nin ev sahipliğini yapacağı, ‘Expo 2016 Antalya’nın teması, “Çiçek ve Çocuk” olarak belirlendi. Antalya’da süreci yönetmek üzere 33 yerel ve sivil toplum kuruluşunun yer aldığı Expo Meclisi ve Expo İcra Kurulu oluşturuldu. Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Expo İcra Kurulu üyesi yapıldı. 180 gün sürmesi planlanan Expo Antalya için 90 hektarlık alan kullanıldı. Expo süresince, paneller, toplantılar, seminerler, sahne sanatları etkinlikleri, konserler ve çocuk kongreleri düzenlenecek.

Hürriyet

Bunları da beğenebilirsin