Aziz Torun: “Ne üretirsen satarım devri bitti”

Torunlar GYO’nun sahibi Aziz Torun, konut müşterisinin seçici ve nazlı olduğunu belirterek, “Artık ‘ne üretirsem satarım’ devri bitti” dedi.

Torunlar GYO’nun Kiptaş işbirliğiyle İstanbul TEM Alibeyköy kavşağında inşa ettiği ‘5. Levent’ projesinde ikinci etap satışları başladı. 2 milyar liraya ulaşan yatırım değerine sahip olan projeyle ilgili düzenlenen toplantıda konuşan GYODER Başkanı ve Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, gayrimenkul sektöründe bazı değişimlerin yaşandığını söyledi. Konut alıcısının bilinçli ve seçici aynı zamanda nazlı olduğunu belirten Torun, “Artık ‘ne üretirsem satarım’, ‘istersen al’ devri bitti. Tüketicinin bu seçiciliği bize de bir şeyler öğretiyor. 5. Levent projemizde gördük ki lokasyon ve ulaşım tüketicinin en önemli tercih sebebi” dedi.

ÖZKAYNAK GÜÇLÜ OLMALI

Konut arzının her geçen gün arttığını ve sektörde ciddi bir rekabetin olduğuna dikkat çeken Torun, “Gayrimenkul geliştiricilerinin gelecek 2 yıl içinde talebin satışın arkasına düşme riskini düşünmeleri gerekiyor. Bu rekabet ortamında doğru lokasyonda, satın alma gücüne hitap eden, ihtiyaca yönelik projeler yapan satar. Bu kriterlere uygun olmayan projelerde sıkıntı olabilir. Sat-yap işi yapanların bunu dikkate alması lazım. Özkaynaklarının güçlü olması lazım” diye konuştu.

ALT GELİRE KONUT ÜRETEMEYİZ

Torun, alt gelir grubuna yönelik projeleri özel sektörün yapmasının mümkün olmadığını da belirterek şöyle devam etti: “Konuta ihtiyaç var. Ama ihtiyaç başka, satın alma gücü başka. Biz alt gelir grubuna proje yapamıyoruz. Çünkü arsa ve inşaat maliyetleri çok yüksek. Kurumsal bir geliştiricinin bu şartlarda 4 bin TL’nin altında proje yapması mümkün değil.”

900 DAİRE SATIŞTA

TORUNLAR GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, 5. Levent projesinde, ilk etaptaki bin 200 konutun tamamını sattıklarını ve yaklaşık 1 milyar lira ciro elde ettiklerini açıkladı. İkinci etapta 900 konutu satışa çıkardıklarını açıklayan Torun, “Bunun 200 adedine özel kampanya yaptık. Bankalardan önce faizi 0.80’e çektik” dedi. 3 farklı ödeme modeli bulunan projede, kampanyaya özel peşin ödemelerde yüzde 10 indirime ek olarak yüzde 4 ayrıca indirim uygulanacak. Projede metrekare fiyatları 5 bin 800 ile 7 bin lira arasında değişiyor.

SATIŞA ÇIKMADAN YÜZDE 20’SİNİ SATTI

Önay Grup ve Tuna Ev-Ofis ortaklığında kurulan ÖNTU Yatırım Ortaklığı, İstanbul Beylikdüzü’nde hayata geçireceği Önay Life Residence’ta satışa başladı. Metrekare fiyatları 2 bin 800 liradan başlayan projede teslimler 2018’de yapılacak. Yaklaşık 7 bin metrekare arsa üzerinde 432 konut, 33 ofis ve dükkânın yer aldığı projede konutların yüzde 20’si bir ayda satıldı. ÖNTU Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Bulut, Esenyurt’un geniş parkları, alışveriş merkezleri, yeni yolları ve çevre düzenlemeleriyle İstanbul’un en hızlı gelişen yerleşim yerlerinden biri olduğuna dikkat çekerek, “Bu bölgede birçok projeye ve ilklere imza attık” dedi.

ESTON ŞEHİR’DE 48 AY % 0.42 FAİZ SEÇENEĞİ

Polatyol tarafından Bahçeşehir’de inşa edilen Eston Şehir Mahallem’de yeni bir kampanya başlatıldı. Bu kapsamda 48 ay vadeli konut kredisinde yüzde 0.42 faiz ve 120 aya varan vade imkânı sunuluyor. Projede bahçeli, teraslı veya balkonlu 28 farklı kat planlı daire seçeneği sunuluyor. Eston Şehir Yönetim Kurulu Üyesi Celaleddin Polat, “Az katlı ve yeşille iç içe tasarımıyla özel bir proje geliştirdik. Çocuklarımıza çocukluğumuzdaki mahalle hayatını sunmayı hayal ettik” diye konuştu.

MAKYOL YAŞAM’DA 6 AY ERKEN TESLİM

Makyol, Makyol Yaşam Beylikdüzü projesinde yeni bir kampanya başlattı. Bu kapsamda 31 Mayıs’a kadar ev sahibi olanlara yüzde 20 kâr fırsatı ve 0.79’dan başlayan faiz oranları sunuluyor. 6 ay erken teslim edilecek olan Makyol Yaşam Beylikdüzü’nde 1+1, 2+1 ve 3+1’den oluşan 464 daire yer alıyor. Alanları 72 ila 167 metrekare arasında değişen konutlar 317 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Projede, ayrıca peyzaj düzenlemeleri, açık yüzme havuzu, çocuk oyun parkı, sosyal tesis, yürüyüş yolları, fitness salonunun yer aldığı spor ve sağlık kulübü bulunuyor.

Seda Tabak / Sabah Gazetesi

Bunları da beğenebilirsin