Aziz Torun yeniden GYODER Başkanı

Aziz Torun yeniden GYODER Başkanı seçildi. Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı da olan Aziz Torun, teşekkür konuşmasında yeni dönemde uluslararası platformlarda GYODER olarak Türkiye’yi temsil etmeye devam edeceklerini söyledi.

Aziz Torun, Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu GYODER’in (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) 16. Olağan Genel Kurulu’nda yeniden Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

GYODER’in 16. Olağan Genel Kurulu, 25 Mart 2015 Çarşamba günü Divan Hotel Taksim’de yapıldı. Toplantı’da “devlet nezdinde, yurtiçinde ve uluslararası platformlarda Derneğin attığı önemli adımların devamı ve istikrarı adına” Aziz Torun tekrar başkan seçildi.

GYODER’in yeni Yönetim Kurulu’nda Ahmet Akbalık (Özak GYO), Cansel Turgut Yazıcı (EVA GYD), Dr. Emre Çamlıbel (Soyak), Ersun Bayraktaroğlu (PwC), Doç. Dr. Feyzullah Yetgin (Çalık Gayrimenkul), Füsun Yılmaz Phillipson (FYP Proje Geliştirme), Haluk Sur (Cushman&Wakefield), Işık Gökkaya (Yeşil GYO), Mesut Toprak (Astay Gayrimenkul), Mithat Yenigün (Yenigün İnşaat), Murat Aysan (DD Mortgage), Murat Kurum (Emlak Konut GYO), Neşecan Çekici (Epos Gayrimenkul Değerleme), Ozan Balaban (EMAAR Türkiye), Ömer Faruk Çelik (EYG Gayrimenkul Geliştirme), Özcan Tahincioğlu (Tahincioğlu Holding), Özlem Gökçe (Extensa İstanbul Emlak), Salih Çeçen (IC Holding), Süleyman Çetinsaya (Artaş Gayrimenkul), Turgay Tanes (İş GYO) yer aldı. Yönetim Kurulu Yedek Üyeliklerine ise Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan (Nurol GYO), Metehan Kavuk (Kavuklar), Ali Baki Usta (Anadolu Gayrimenkul), Prof. Dr. Gürsel Öngören (Öngören Hukuk Bürosu) ve Av. Pınar Ersin Kollu, L.LM (İş GYO) seçildi.

GYODER Başkanı Aziz Torun, "Uluslararası platformlarda Türkiye’yi temsil etmeye devam edeceğiz" dedi...
GYODER Başkanı Aziz Torun, “Uluslararası platformlarda Türkiye’yi temsil etmeye devam edeceğiz” dedi…

Genel Kurul’un ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Aziz Torun, “Yönetim Kurulu ve Yüksek İstişare Kurulu üyelerimiz ve tabii ki Dernek üyelerimiz; gerek devlet nezdinde, gerekse yurtiçinde ve uluslararası platformlarda attığımız önemli adımların devamı ve istikrarı adına bu görevi tekrardan mevcut yönetimimize tevdi ettiler. Biz de bu önemli görevi ve üzerimize düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getirmek için elimizden geleni yapacağız. GYODER bu dönemde de sektör adına güçlü iletişimini devam ettirecek, sektör sorunlarına fikir birliği yaparak çözüm üretecek, uluslararası platformda Türkiye’yi temsil edeceği kanalları daha da geliştirecek ve sektör verilerinin zenginleştirmesine yönelik çalışmalar yapacaktır” dedi.

Aziz Torun: “Diğer STK’larla birlikte sektör sorunları üzerine Devletle yakın temaslara devam edeceğiz”

Aziz Torun, “27 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da Hükümetimizle bir araya geldiğimiz İnşaat Sektörü Zirvesi’nde sektörün durumunu ve sektörde yaşanan sorunları Sayın Başbakanımız ve Bakanlarımıza aktarma fırsatı bulduk. Kendilerine sektörümüzle ilgili tüm taleplerimizi ilettik. Gayrimenkul sektörünün istihdam sağlayan, vergi veren reel ve ülke ekonomisinin lokomotifi bir sektör olduğunu ifade ettik. Bu ve benzeri toplantıların devamı ve orada da dile getirilen tüm taleplerimizin devamlılığı ve takibi adına yeni dönemimizde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Torun: “Uluslararası platformlarda Türkiye’yi temsil etmeye devam edeceğiz”

Yeni dönemde uluslararası platformlarda GYODER olarak Türkiye’yi temsil etmeye devam edeceklerini belirten Aziz Torun, “Türkiye gayrimenkul sektörünü uluslararası platformlarda başarıyla temsil etme misyonumuzu devam ettireceğiz. Yalnızca Türkiye’ye gelen ve buradan gayrimenkul satın almak isteyen müşterilere satış yapmak yerine yeni pazarlara ulaşmak, kurumsal ve bireysel yatırımcılara ulaşmak üzere çalışmalar yürüteceğiz. Yabancıya konut satışını bir ihracat gibi değerlendirilmesi ve desteklenmesi konusunda Ekonomi Bakanımızın da görüş bildirmesi bizleri heyecanlandırdı. Yurt dışında fuarlara katılımın ve satış ofisi açmanın bakanlığımız nezdinde de desteklenmesi ve bunu açıklaması sektörümüz açısından motive ve teşvik edici bir gelişmedir. Biliyorsunuz Türkiye gayrimenkul sektörünü yurt dışında tanıtmak üzere birçok çalışmayı hayata geçirdik.  Daha önce hazırladığımız bireysel yabancı yatırımcı kitapçığının yanı sıra İstanbul Ticaret Odası ile birlikte Türk ekonomisinin kalbi konumundaki İstanbul ve Marmara Bölgesi’nin potansiyeli ve fırsatlarını aktardığımız bir rapor hazırladık ve MIPIM 2015’de yabancı sektör ile paylaştık. Önümüzdeki dönemde hedefimiz hem bireysel hem de kurumsal yabancı yatırımcılara yönelik yayınlarımızı devam ettirmek ve sektörümüzü uluslararası platformda daha güçlü ve etkili şekilde temsil etmek olacaktır” dedi.

Aziz Torun ayrıca GYODER’in bu dönemde sektörel eğitimlere de verdiği önemi arttıracağını belirterek “Yeni dönemde üzerinde duracağımız en önemli konulardan bir diğeri ise üniversite işbirliklerimizin devamı ve sektörel eğitime katkımızın arttırılması olacaktır. Geçtiğimiz yıllarda Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Ankara Üniversitesi gibi Türkiye’nin önemli üniversiteleriyle birlikte yürüttüğümüz çalışmalarımızı ve işbirliklerimizi devam ettirirken, yeni işbirliklerine de imza atacağız. Sektörel eğitime büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz bir bilgi merkezi olacak ‘GYODER Akademi’yi kurmayı hedefliyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız netleştikçe sizlerle detaylarını paylaşacağız” dedi.

Kardeş STK’larla işbirliği

Torun, “İş birliklerimiz yalnızca üniversiteler ile sınırlı değil. STK’lar genelde rekabet içinde olurlar. Ama biz GYODER yönetimi olarak diğer derneklerle yakın işbirliği içinde olduk. Bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Önemli sektör derneklerimizden İNDER ve Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanları’nın da GYODER yönetiminde olması bizi diğer STK’lardan ayıran önemli bir özellik. Kişisel hırstan arınmış bir şekilde sektörümüze hizmet etme anlayışı ile işbirliği yapmaya devam edeceğiz. Sektörümüzün sorunları aşmakta ve beklentilerimizi dile getirme noktasında daha güçlü bir duruş sergilemek adına bunu önemli bir platform olarak değerlendiriyorum. Sektörün STK’ları olarak daha üst bir yapı oluşturmak üzere çalışmalarımızda devam edecek” şeklinde konuştu.

Gelişen Kentler Zirvesi 6-7 Mayıs’ta Balıkesir’de yapılacak

GYODER, 2015 yılının ilk etkinliği olarak; gelişen kentlerdeki yatırım fırsatlarını sektör temsilcileri ile buluşturmak, kentlerin sesini ulusal ve uluslararası tüm gayrimenkul yatırımcılarına duyurmak amacıyla düzenlediği Gelişen Kentler Zirvesi’ni Balıkesir’de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenleyecek. Başkan Aziz Torun “Marmara Bölgesi’nin parlayan yıldızı olarak gördüğümüz Balıkesir’de 6-7 Mayıs 2015 tarihlerinde düzenleyeceğimiz Zirve’ye tüm sektörümüzü ve basın mensuplarımızı bekliyoruz” dedi.

Türkiye’ye özel yeşil bina sertifikasyonu

Aziz Torun, “Biliyorsunuz GYODER liderliğinde KONUTDER, İNDER, İZODER, ULI, YEM ve GİSP’in katıldığı “sürdürülebilirlik ve yeşil binalar komitesi” oluşturarak, Mimar Sinan Üniversitesi işbirliği ile yeşil binalar ulusal sertifikasyon çalışmalarını yürütüyoruz. Amacımız bir platform oluşturarak Türkiye’ye özel bir yeşil bina sertifikasyon sistemi hayata geçirmek” diye konuştu.

Sektörün basın mensupları da dahil olmak üzere Türkiye gayrimenkul sektörünü olgunlaştırmak, gelirlerini artırmak ve uluslararası arenada rekabetçi bir konuma ulaştırmak amacıyla herkese önemli sorumluluklar düştüğünü belirten Aziz Torun, “Ben bunu yapabilecek güç ve kararlılıkta olduğumuzu görüyorum. Ancak sektörümüz ile ilgili yanlış bir algıyı hep birlikte düzeltmeliyiz. Gayrimenkul sektörünü bir sektörü olarak görmek yanlış. Bu sektör üreten, istihdam sağlayan ve vergi veren reel bir sektördür. Ekonomi içinde ve gayrisafi milli hasıla içinde önemli bir payı var. Hızla gelişen sektörümüz, şehirlerin oluşumunda, şehirlerin estetiği, mimarisi ve sürdürülebilirliği açılarından önemli bir rolü ve sorumluluğu bulunmaktadır. Biz GYODER olarak sektörümüzü “kaç daire yaptın sattın” anlayışı ile sınırlamadan, daha vizyoner bir bakış açısıyla değerlendiriyoruz. Bütün sektör oyuncularının da bu anlamda önemli bir payı olduğuna inanıyoruz. Hep birlikte “daha çok kazanmak” anlayışından ziyade “daha iyi bir gelecek, sürdürülebilir ve yaşanabilir şehircilik anlayışını” geliştirmeliyiz” dedi.

Bunları da beğenebilirsin