Beyoğlu’nda yıkılan bina temelsiz, ruhsatsız, kaçak!

Beyoğlu'nda yıkılan bina, ile ilgili çarpıcı gerçek ortaya çıktı... Beyoğlu Sütlüce'de Arda Turan'ın otel inşaatının etkilediği öne sürülen binanın yıkılmasıyla ilgili yeni bilgiler var... Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da binayı görmek için olay yerine geldi...

Beyoğlu’nda temeli olmayan, ruhsatsız 4 katlı bina yıkıldı. Hürriyet‘ten Eyüp Serbest, binanın 2005 yılındaki fotoğrafına ulaştı. Fotoğrafta binanın üç katlı olduğu dikkat çekiyor. Bina dün yıkılırken dört katlıydı. Futbolcu Arda Turan’ın geçen yıl aldığı arsadaki inşaatın temel kazısı nedeniyle yıkıldığı iddia edilen binanın sahibi Emin Ertürk, yaklaşık 20 gün önce binada çatlaklar oluştuğunu belirterek “Uyardık, söyledik, fotoğraflar gösterdik ama dinlemediler” dedi.

24 YIL ÖNCE YAPILMIŞ

Yıkılan binanın bulunduğu Sütlüce Mahallesi, Beyoğlu’nun Haliç sınırını oluşturuyor. Mahalle eskiden gecekondularla doluyken, Haliç’in temizlenmesinden sonra, özellikle İmrahor Caddesi’nin çehresi değişti. Üniversiteler, okullar, Miniatürk, yürüyüş alanlarıyla mahalledeki arsaların değeri arttı. Bu durum bir inşaat döngüsünü de beraberinde getirdi.

YIL 2005 ÜÇ KATLI

Hürriyet, yıkılan kaçak binanın 13 yıl önceki fotoğrafını buldu. Belediye kayıtlarına göre 1994’te yapılan binanın 2005’te üç katlı olduğu görülüyor. 24 yıllık bina yıkılırken dört katlıydı.

İmrahor Caddesi’nde geçtiğimiz aylarda başlayan inşaat çalışması, hemen üstteki Fuadiye Sokak sakinlerini rahatsız etti. Zira binaların bir çoğu temelsiz yapılmıştı. Temel kazma çalışmaları derinlere indikçe, üstteki binalarda çatlaklar oluştu. Çatlayan binalardan biri de Emin Ertürk ve ailesinin sahip olduğu 4 katlı apartmandı. 1994 yılında yapılan bina kaçaktı ve neredeyse hiç temeli yoktu. Yaklaşık 20 gün önce binada çatlaklar oluştu. Mehmet Ertürk gidip inşaatı yapanlarla görüştü. Binasında çatlaklar oluştuğunu söyledi. Ancak kendi iddiasına göre kimse ilgilenmedi. Anneleri o binada yaşıyordu.

TOPRAK SU GİBİ AKTI

İstanbul’u vuran sağanak yağmurda bile iş makinesi durmadı. Dün saat 08.00 sıralarında binanın yanındaki su tahliye boruları çatlayınca, hiçbir eşyalarını almadan binadan çıktılar. Sadece birkaç saat sonra istinat duvarı çöktü. Bir iş makinesi altında kaldı. Toprak su gibi aktı. Ertürk ailesinin sahibi olduğu temelsiz binanın altı boşaldı. Saat 10.00 sıralarında ise büyük bir parça toprak daha kaydı ve binanın bir tarafı boşlukta asılı kaldı. İtfaiye ve sağlık ekipleri İmrahor Caddesi’ne sevk edildi. Ancak binanın yıkılmasını beklemekten başka yapacak bir şey yoktu. Çevrede önlem alındı, vatandaşlar uzaklaştırıldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da binayı görmek için olay yerine geldi. Bu sırada boşaltılan 3 evin sahiplerinden tepki gördü. Demircan yaptığı açıklamada, “3 binada tehlike yaşıyoruz. 1994’te yapılmış, ruhsatı, iskanı olmayan bir bina, yoğun yağmurlardan dolayı istinat duvarının yıkılmasından sonra büyük bir tehlike yaşıyor” dedi.

Apartman saat 12.15’te büyük bir gürültüyle çöktü. Bu sırada neredeyse tüm televizyonlar canlı yayındaydı. Binanın yıkılmasının ardından Demircan, evi yıkılan ve tehdit altında olan ev sahipleriyle görüştükten sonra şu açıklamayı yaptı: “Sevindiğimiz tek şey, can kaybı olmadı ve kimse yaralanmadı. Teknik raporları çıktıkça neden olduğunu izah etmiş olacağız. Bizim önümüzde doğrudan ilgilendiğimiz 3, dolaylı olarak ilgilendiğimiz 6 bina var. Bu binalardan birisi çöktü. 3 binada yaşayan toplam 29 aileyi otellere yerleştirdik. Detayları süreç içerisinde sizlerle paylaşacağız.”

Hürriyet

Bunları da beğenebilirsin