Bilgili, 5. Cadde’deki Gucci binasını satın aldı

Bilgili Grubu, Türkiye’de birçok projede ortak yatırım yaptığı Almanya merkezli Deutsche Finance Group ve diğer uluslararası yatırımcı ortaklarıyla birlikte, New York Manhattan 5. Cadde’de bulunan eski Gucci binasını, proje geliştirmek üzere 135 milyon dolara satın aldı.

Bugüne kadar Türkiye’ye 500 milyon doların üzerinde yabancı sermaye getiren Bilgili Grubu, yapılan bu yeni yatırımla, çatısı altındaki iki fonun da yatırımcılarından biri olan Deutsche Finance Group ile işbirliğini uluslararası boyuta taşıdı. Daha önce uluslararası kurumsal yatırımcıların fonlarını ülkemize getirip önemli yatırımlar yapan BLG Capital, edindiği tecrübeler ve devam eden yatırımcı desteğiyle, küresel ölçekte başarıyla yatırım yapan ve yatırım danışmanlığı hizmetleri veren ender Türk şirketleri arasına katıldı. Bilgili, New York’taki yatırım için tüm yönetim hizmetlerini Türkiye’den verecek. Grup, elde ettiği kazançla ve uluslararası ortaklarının desteğiyle Türkiye’de yeni projelere sermaye aktarmaya devam edecek. Projenin geliştirilmesi ise, yatırım ortakları arasında yer alan New York’un önde gelen firması SHVO işbirliğinde gerçekleştirilecek.

Gucci’nin eski binası, Bilgili’nin oldu…

Almanya’nın en büyük emekli sandığı Bayerische Versorgungskammer (“BVK”) ve Bavarya bölgesinin en güçlü sigorta şirketlerinden Münih merkezli Versicherungskammer Bayern Group (“VKB”) da projenin yatırımcıları arasında yer aldı.

W İstanbul, Akaretler Sıraevler, Bodrum Bodrum, Radisson Blu Conference & Airport Hotel ve One Ortaköy gibi birçok projeyi hayata geçiren Bilgili Holding; 2012’den bu yana holding bünyesindeki BLG Capital ile 500 milyon doların üzerinde yabancı sermayeyi Türkiye’ye getirerek Republika Academic Aparts, Soho House İstanbul, Parkorman, Galataport, The Peninsula İstanbul ve VK108 gibi prestijli projelere de imzasını attı.

Serdar Bilgili: “Gayrimenkul portföy büyüklüğü 2 milyar doların üzerine çıktı”

Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili “Bugüne dek Türkiye’ye 500 milyon doların üzerinde yabancı sermaye getirdik. Türkiye’de yönettiğimiz gayrimenkul portföy büyüklüğü 2 milyar doların üzerine çıktı. Ülkemizde birlikte yatırım yaptığımız Alman ortaklarımız ile olan işbirliğimizi böylesine prestijli bir proje ile uluslararası boyuta taşıdığımız için oldukça heyecanlıyız. Yabancı ortaklarımızla birlikte, hem Türkiye’de hem de dünyada özel projeler geliştirmeye devam ederek, uluslararası gayrimenkul sektörünün önde gelen şirketleri arasında yer almayı hedefliyoruz.” dedi.

Deutsche Finance Başkanı: “New York’un en değerli projelerinden biri olmaya aday”

Deutsche Finance Yatırım Grubu Başkanı Dr. Sven Neubauer ise konuyla ilgili “2012 yılından beri Türkiye’de Bilgili Grubu’nun yönetiminde gayrimenkul yatırımları yapıyoruz. Bilgili Grubu’nun Türkiye’deki gayrimenkul yatırımlarımızda göstermiş olduğu yaratıcı ve becerikli yatırım ve yönetim anlayışını, uluslararası platforma da birlikte taşıdık. Türkiye’deki yatırımlarımıza devam ederken, Amerika’daki yatırımlarımızın yönetiminin de, vizyonuna ve yeteneğine güvendiğimiz Bilgili tarafından yapılmasını tercih ettik. 685 5th Avenue projesi lokasyonu itibariyle de New York’un en değerli projelerinden biri olmaya aday. Bilgili ile birlikte hem Türkiye’de, hem de uluslararası metropollerde yatırımlarımıza devam edeceğiz.” şeklinde yorum yaptı.

Bilgili Holding

1984 yılından beri ağırlıklı olarak gayrimenkul ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren ve Türkiye genelinde otel, ofis, ticari ve konut projelerine yatırım yapan Bilgili Holding, yeni ve özgün projeleri hayata geçirmeyi amaçlamaktadır. Bünyesinde bulunan Türkiye’nin tek uluslararası gayrimenkul yatırım fonu BLG Capital ile birlikte, W İstanbul, Akaretler Sıraevler, Bodrum Bodrum, Radisson Blu Conference & Airport Hotel, One Ortaköy, Republika Academic Aparts, Soho House İstanbul, Parkorman, Galataport, The Peninsula İstanbul, VK108 ve West Blocks gibi birçok projeye imzasını atmıştır.

Deutsche Finance Group

Uluslararası finansal servis ve yatırım yönetimi alanının lider şirketlerinden Deutsche Finance Group, 2005 yılında Münih’te kurulmuştur. Yönetimi altındaki portföy büyüklüğü 1.5 milyar dolar seviyesine ulaşan şirket, bünyesinde 22,000 bireysel ve altı kurumsal yatırımcıyı barındırmaktadır. Şirketin Amerika’daki emlak yatırımlarını yürüten iştiraki Deutsche Finance America, grubun başarılı yatırım faaliyetlerine katkıda bulunmaktadır.

SHVO

Michael Shvo tarafından kurulan New York merkezli SHVO, gayrimenkul sektörüne getirdiği butik anlayış ve dizayn mükemmeliyetçiliğine dayalı bakış açısıyla hareket etmektedir. Kalite odaklı yaklaşımı ve uluslararası piyasa bilgisine sahip ekibiyle birlikte inşaat, planlama, pazarlama ve uluslararası satış alanlarında başarılı bir geçmişi olan firmanın New York, Dubai, St. Lucia, Seyşeller, Meksika ve Utah’da projeleri bulunmaktadır. New York’taki önde gelen projeleri arasında ise Aman New York at the Crown Building, 125 Greenwich, 565 Broome, The Getty ve Gramercy Stark gibi şehrin dokusunda önemli yer tutan projeler yer almaktadır.

VKB

Yaklaşık 52 milyar euro civarında bir portföyü yöneten VKB, Almanya’nın kamu sektöründeki en büyük sigorta şirketidir. Faaliyet gösterdiği bölgelerdeki hakim pozisyonuyla Almanya’nın sigortacılık sektöründeki en büyük 10 şirketinden biri haline gelmeyi başaran grup, bireysel sigorta öncelikli olmak üzere, küçük ve orta ölçekli şirketlere de hizmet vermekte ve tüm sigorta kapsamlarını bünyesinde barındırmaktadır.

BVK

72 milyar euro boyutunda bir portföyü yönetmekte olan Bayerische Versorgungskammer, Almanya’nın en büyük emeklilik fonu yöneticisidir ve 12 farklı meslek odasının emekli sandığını tek elden yönetmektedir. Yıllık 4.6 milyar euro katkı payı toplayan ve 3.3 milyar euro emeklilik ödemesi yapan şirket, 1.8 milyon bireye emeklilik planı hizmetleri sağlamaktadır.

Bunları da beğenebilirsin