Bir Ortadoğulu 50 Avrupalı’ya bedel

Ortadoğulu turistin alışveriş yapmayı çok sevdiğini söyleyen Torunlar GYO Genel Müdür Yardımcısı İlham İnan, “AVM’leri aileleri ile geziyor ve tek seferde 15 bin dolar harcıyorlar. Bir Ortadoğulu 50 Avrupalı demek” dedi.

İstanbul’da yıllık 16 milyona ulaşan ziyaretçi sayısı ile alışveriş turizminin en önemli noktalarından biri haline gelen Mall Of İstanbul’da yabancı müşteri sayısı yüzde 10’a ulaştı. Ağırlıklı olarak Körfez ülkeleri ve Ortadoğu’dan gelen ziyaretçileri ağırlayan AVM, cirolarını da büyüttü. Torunlar GYO Genel Müdür Yardımcısı İlham İnan Dündar, “İlk çeyrekte yüzde 21’lik ciro artışı yakaladık” dedi.

Ortadoğu’dan yoğun ziyaretçi aldıklarını özellikle Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan’dan turistleri ağırladıklarını söyleyen Dündar, bu turistlerin Avrupalılardan çok daha fazla harcama yaptığını söyledi. Ortadoğulu ziyaretçilerin özellikle aileleri ile gezdiklerini belirten Dündar, “Avrupalı turistler bir yeme-içme tutarınca 100-150 dolarlık bir harcama yaparken, bir Ortadoğulu turist en kötü ihtimalle bin dolar harcama yapıyor. Örneğin, tek minibüsle gelen bir aile her girişinde 13-15 bin dolarlık harcama yapıyor. Avrupalı az harcıyor. Bir Ortadoğulu 50 Avrupalı demek” açıklamasında bulundu. Torunlar GYO yatırımı olarak devam eden AVM’de toplam 5 bin, kendi şirketleri adına ise 800 kişinin çalıştığı açıklamasında bulunan Dündar, çevre otellere özellikle öğle yemeği zamanlarında servisler gönderdiklerini söyledi.

Dündar, sektörde ilk çeyreğin bir miktar daralma ile tamamlandığını, daha öngörülebilir bir piyasa ortamı ile nisan mayıs aylarının daha iyi geçtiğini aktardı. Dündar, öte yandan Mall of İstanbul’un, Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi tarafından dünyanın en iyi AVM’leri arasında düzenlenen yarışmada “en iyi” seçildiğini bildirdi. İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında ödül hakkında bilgi veren İlham İnan Dündar, şunları kaydetti: “2016’da büyüklüklerine göre en iyi seçilmiş, beş kıtadan 22 AVM arasında vizyon, yenilik, değer, başarı ve sürdürülebilirliğin değerlendirildiği bir yarışma yapıldı. Mall of İstanbul, 2017’de ‘en iyilerin de iyisi’ olarak tescillendi.”

MALL OF İSTANBUL DÜNYANIN ‘EN İYİSİ’

Torunlar GYO tarafından 1.3 milyar TL’lik yatırımla 3 yıl önce hayata geçirilen Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi (AVM) Mall of İstanbul, dünya çapında önemli bir ödül kazandı. Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi tarafından dünyanın en iyi AVM’leri arasında, “En İyilerin En İyisi’ seçildi. Geçen yıl da yine aynı konsey tarafından ‘Avrupa’nın En İyisi’ seçilmişti. Ödülün Türk turizmine de katkısı olacağını belirten İlham İnan Dündar, Türk dizilerin de etkisiyle Ortadoğu’dan yoğun ziyaretçi aldıklarını söyledi. Arap turistlerin daha fazla harcama yaptığının altını çizen Dündar, “En cimri İranlılar” dedi. Dündar, beyaz eşyadaki vergi indiriminin de iç piyasayı canlandırdığını kaydetti.

Karar

Bunları da beğenebilirsin