Bitcoin ile ev almak mümkün mü?

Son yıllarda yakaladığı yükseliş trendiyle bütün dünyanın radarına giren Bitcoin, 200 milyar dolara yaklaşan piyasa değeriyle dikkat çekiyor. İlk çıktığı dönemde ödeme sistemi ön plana çıkan, ilerleyen yıllarda ise bir yatırım aracına dönüşen bu kripto para birimi, yavaş yavaş etkisini emlak sektöründe de hissettirmeye başladı. Peki Bitcoin ile ev almak mümkün mü? Geleceğin para birimi olarak görülen bu kripto para güvenilir mi? Yaşadığı ani dalgalanmalardan konut fiyatları etkilenir mi?

Bitcoin ile ev almak sizlere fantastik geliyor olabilir, ancak dünya üzerinde bunun örneklerini görmeye başladık. UseTheBitcoin sitesinde yer alan bir habere göre, ABD’nin Florida ve Kaliforniya eyaletinde 75 gayrimenkul Bitcoin kullanılarak satıldı. Aynı haberde milyon dolarlık daireleri satmak için yalnızca Bitcoin kabul ettiklerini söyleyen satıcılar olduğu da belirtiliyor. Alıcıların çoğu Latin Amerika ülkelerinde yaşayan zengin yatırımcılardan oluşuyor. Barry Üniversitesi’nden Charles Evans bunun nedenini, “Hükümetler, insanların bankacılık sistemi ile yurt dışına transfer edilebileceği para miktarını kontrol ediyor. Bitcoin, bireylerin bu kısıtlamalardan kaçmasına izin veriyor” şeklinde açıklıyor.

Peki ama Bitcoin güvenilir mi?

Yaptığımız bütün alışveriş işlemleri üçüncü taraf finansal kurumlara bağımlı hale geldi. Bu kurumlar çoğu zaman güvenilir olsa da hala kusursuz bir model sunabilmiş değiller. Bitcoin işte bu modeli ortaya koyuyor. Güven yerine kriptografik kanıta dayalı, iki tarafın üçüncü bir güvenilir aracıya ihtiyaç duymadan doğrudan birbirleriyle işlem yapabileceği bir elektronik ödeme sistemi vaat ediyor. Geri döndürülmesi imkansıza yakın işlemler satıcıları dolandırıcılıktan koruyor. Alıcıları koruyacak rutin emanetçi mekanizmaları da kolaylıkla uygulanabiliyor. Üstelik herhangi bir merkezden de yönetilmiyor. Bu da güvenliğini rakipsiz kılıyor.

İyi de ani dalgalanmalar ne olacak?

Bitcoin ile ev alma düşüncesine karşı çıkanların öne sürdüğü en büyük argüman genellikle ani dalgalanmalar oluyor. Zaman zaman sert düşüş veya yükseliş gösteren bu trend pek çok insanı mağdur edebiliyor. Örneğin geçtiğimiz aylarda 20 bin doları bulan değeri, bu yazının yazıldığı saatlerde 9 bin dolar civarında seyredebiliyor. Haliyle konut satışı için belirlenen Bitcoin miktarı büyük önem taşıyor.

Sonuç olarak, Bitcoin oldukça güvenilir olmasına rağmen yaşadığı ani dalgalanmalar yüzünden şimdilik pek tercih edilmeyen bir ödeme sistemi. Eğer ev alım-satım işlemlerinizi bu kripto para ile yapmak isterseniz bu konuda kendinizi eğitmeli ve piyasasını takip etmelisiniz. Diğer yandan, gelecekte blockchain teknolojisine yapılacak yatırımların artacağı göz önüne alındığında Bitcoin ile ev alma hareketlerinin çoğalacağını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hayalinizdeki evi bulmanıza yardım ediyoruz. Hürriyet Projeland’de binlerce konut projesini incelemek için tıklayın.

KAYNAK: Hürriyet Projeland!

Bunları da beğenebilirsin