Bodrum Belediyesi’nden Anthaven açıklaması! ÖZEL

Bodrum Belediyesi, Aspat Koyu sınırları içinde Ant Yapı tarafından hayata geçirilecek Anthaven projesi ile ilgili olarak imarpanosu.com'a özel açıklama yaptı. Ahmet Aras başkanlığındaki belediyeden yapılan açıklamada, proje için alınan ruhsatların önceki başkan Mehmet Kocadon dönemine denk düşen tarihler belirtilerek, sitemiz aracılığıyla 'çevreci kesimlere verilmiş söz niteliğinde' güvence verildi... Ant Yapı yasal sınırlar içinde kalmazsa...

Emre KULCANAY imarpanosu.com ÖZEL HABER

Bodrum Belediyesi’nden beklenen Anthaven açıklaması, imarpanosu.com Genel Yayın Yönetmeni Emre Kulcanay’ın yönelttiği sorular üzerine geldi. Ant Yapı tarafından Bodrum’un en güzel ve özel, türkülere işlenmiş koylarından Aspat Koyu’nda hayata geçileceği bir basın lansmanı ile duyurulan Anthaven projesi Twitter’da çevrecileri ayağa kaldırmış; Bodrum Belediyesi’nin projeye müdahale edip etmeyeceği merak edilir olmuştu. Sosyal medya üzerinde gösterilen tepkileri soran imarpanosu.com’a cevap veren Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, gönderdikleri açıklama ile projenin yapı ruhsatı ve turizm yatırım belgesinin alınış tarihleriyle birlikte önemli bilgiler paylaştı.

Bodrum Belediyesi’nin gözü proje inşaatının üstünde!

31 Mart 2019 yerel seçimleriyle göreve gelen Ahmet Aras’ın başkanlığındaki Bodrum Belediyesi, Anthaven projesini özellikle de yasal sınırlar içinde kalarak çevreye zararını en az düzeyde tutabilmek için belediye olarak üzerine düşen her şeyi yapacaklarının sözünü verdi. imarpanosu.com’a özel açıklamada, “Yatırımcının yasal sınırları içinde kalması ve tüm yapı imalatı boyunca çevreye ve doğaya zararını en az düzeyde tutabilmek adına belediye olarak üzerimize düşen her şeyi yapacağımızdan emin olabilirsiniz” denildi…

Yapı ruhsatı Mehmet Kocadon döneminde alınmış!

Belediyeden yapılan açıklamada Anthaven projesinin yapı ruhsatının 2009-2019 yılları arasında görev yapan Mehmet Kocadon döneminde alındığına vurgu yapıldı. Ant Yapı’nın Anthaven projesinin belge tarihçesi şu cümle ile açıklandı:

“Bodrum’un Aspat Koyu’nda sözü edilen turizm tesisi için 18 Mayıs 2018 tarihinde yapı ruhsatı düzenlenmiş olup yatırımcının ÇED gerekli değildir raporunu 07.06.2018 tarihinde aldığı, Turizm Yatırımı Belgesi’nin de Turizm Bakanlığımız tarafından 10.05.2018 tarihinde düzenlendiği görülmektedir.”

‘Kaçak yapılarla mücadele seferberliği başlattık!

Belediyeden yapılan açıklamada 31 Mart’ta belediye başkanı Ahmet Aras’ın döneminde 1 Nisan 2019 tarihi milat kabul edilerek kaçak yapılarla mücadele seferberliği başlattıkları bildirilirken, Bodrum Belediyesi olarak kaçak olduğu tespit ettikleri yapıların yıkımına başlandığına vurgu yapıldı. Bodrum Yarımadası’nın özellikle de İmar Barışı’nın ardından betonlaşma furyasına maruz kaldığına dikkat çekilen açıklamada Anthaven projesiyle ilgili olarak da çevreyi koruma güvencesi verildi. İşte o açıklamanın devamı:

Bodrum Aspat Koyu’na rezidans-otele tepki çığ gibi! 3 yıl önce yanmıştı!

‘1 Nisan’dan itibaren kaçak yapılaşmaya geçit yok, tespit ettiklerimizi yıkıyoruz!’

“Bodrum Belediyesi olarak, Bodrum’un her biri hazine değerindeki kıyılarını, koylarını, denizlerini, yeşil alanlarını korumak en öncelikli görevimiz ve sorumluluğumuzdur. Bodrum’un doğasına, kültürüne, tarihine aykırı tüm kaçak ve izinsiz yapılaşma uygulamalarının önünde kararlılıkla duracağımızı bir kez daha ifade etmek isteriz.

Bu kapsamda göreve geldiğimiz 1 Nisan 2019 tarihini milat kabul ederek, kaçak yapılarla mücadele seferberliği başlatmış bulunmaktayız. Amacımız; Bodrum halkının ve Bodrum’un menfaatlerini korumak, Bodrum yarımadamızın özellikle İmar Barışı sonrasında maruz kaldığı betonlaşma furyasının önüne geçerek Bodrum’umuzu bu kötü gidişten kurtarmak, Bodrum’un doğasını, çevresini, denizini tahrip ve talan eden tüm gayrimeşru uygulamalara bir son vermektir. Bu doğrultuda başlattığımız çalışmalarımız büyük bir kararlılıkla devam edecektir.

Kaçak olduğu tespit edilen yapıların yıkım işlemlerine başlanmıştır. Bodrum Belediyesi’nin tesis ettiği işlemler, hukuk çerçevesinde, tarafsız ve tümüyle şeffaftır. Hiçbir kişi, kurum veya tüzel kişiliğe karşı ön yargılı bir tutum içerisinde bulunmayan belediyemiz, yargı kararları ile denetlendiği üzere iş ve işlemlerini usul ve yasalara uygun şekilde sürdürmektedir.

‘Üzerimize düşen her şeyi yapacağımızdan emin olabilirsiniz!’

Söz konusu yatırım ile ilgili olarak; Yatırımcının yasal sınırları içinde kalması ve tüm yapı imalatı boyunca çevreye ve doğaya zararını en az düzeyde tutabilmek adına belediye olarak üzerimize düşen her şeyi yapacağımızdan emin olabilirsiniz.”

Anthaven, çevrecileri ayağa kaldırdı!

imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin