Bölgesel Gelişim ve Değişim Alanları: Güneşli

İstanbul’daki en hızlı gelişen bölgelerden olan Güneşli bölgesi Atatürk Havalimanı’na yakınlığı ile son on yılda çehresini hızla değiştiriyor. Önce sanayi, sonra ofis alanı olarak kullanılan Güneşli şimdi ise nitelikli konut ve turizm alanı olarak değerlendiriliyor.

samimkk

 

  Samim Hatipoğlu
  Kronos Gayrimenkul Hizmetleri Kurucu Ortağı

İstanbul dünyanın en hızlı değişen ve gelişen metropollerinden birisi olma özelliğini koruyor. TEM yolunun inşaası ile gelişmeye başlayan Güneşli bölgesi daha önce marul tarlasıydı. Çok su isteyen bir nebat olan marulun bu ihtiyacını Güneşli’nin içinden geçen zaman zaman taşan dere tarafından karşılanıyordu. Metal para matbaası, altın fabrikası gibi göz önünde olmak istemeyen endüstriler ilk başta burayı tercih ediyordu. TEM yapıldıktan sonra yurt dışına açılan tekstil sektörünün kapısı oldu. Bununla birlikte toptan perakendeciler de endüstriyel bir nitelikli olan bu bölgede faaliyet göstermeye başladı.

Sanayinin ihtiyaç gösterdiği iş gücünün konut ihtiyacı için ise Halkalı‘da TOKİ tarafından toplu konut siteleri yapılmaya başlandı. Tüm bunların arkasından nitelikli konut furyası geldi. Dünya rekoru denilebilecek hızda belli projelerde fiyatlar arttı. Şu anda ise İstanbul’un “Budget Hotel” dediğimiz daha ekonomik fiyatta ama kaliteli otel ihtiyacını karşılıyor, gene nitelikli konutlar, ev-otel projeleri piyasaya sunuluyor.

Tüm bu yukardakiler son 20 yıl içerisinde oldu.

Şimdi şunu sorabilirsiniz: “Güneşli‘nin dünyadaki konumu mu değişti ki bunlar oldu?”..

Bölgesel olarak ihtiyaçlar değişmiş olabilir ama Güneşli gene aynı Güneşli‘dir. Altyapısı gene aynıdır, fakat ülkemizin gayrimenkul sektörünün yurtdışına açılması ile doğal olarak havalimanı ve çevresine talep olmuştur ve olmaya devam edecektir.

Orta vadeli olarak baktığımız zaman, şu anda yoğunlaşmış olan yabancı talebin şehrin ve ülkenin tamamına dağılacağı aşikardır. Ama buna eş zamanlı bir şekilde Güneşli‘deki arsa stoğu da azalacaktır. Bu sebeple orta vadeli olarak, Güneşli‘de fiyat artışının yanında yüksek kira getirisi potansiyeli olan gayrimenkulllerin tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Önümüzdeki hafta tekrar kentsel dönüşüme dönerek, şehrin farklı bölgelerinde yapılması planlana kentsel dönüşüm projelerinin yatırım ve getiri potansiyeli üzerinden geçeceğiz.

SAMİM HATİPOĞLU’NUN ÖNCEKİ YAZISI İÇİN TIKLAYIN!

Eng. Samim Hatipoğlu, M.S.
Founding Partner / Kurucu Ortak
E-Mail: s.hatipoglu@kronosdevelopment.com
Web: www.krnsgayrimenkul.com
Facebook: facebook.com/samimhatipoglu.kronosgayrimenkul
Twitter: twitter.com/HatipogluSamim
Linkedin: tr.linkedin.com/pub/dir/Samim/Hatipoglu

Bunları da beğenebilirsin