Bölgesel olarak kentsel dönüşümün getiri potansiyeli

İstanbul’un farklı bölgelerinde yapılması planlana kentsel dönüşüm projelerinin yatırım ve getiri potansiyeli birbirinden farklı olacaktır. Bu yazıda gündemde olan yerlerin üzerinden geçeceğiz…

samimkk

 

Samim Hatipoğlu
Kronos Gayrimenkul Hizmetleri Kurucu Ortağı 

 

Fikirtepe: İlk şehir planlı kentsel dönüşüm projesi olarak başlayan Fikirtepe, neredeyse 5’inci yılına girdi. Merkezi konumu, ulaşım bağlantıları ve Bağdat Caddesi’ne yakınlığı dikkati çeken Fikirtepe‘nin geleceği parlak gözükmektedir. Konut sayısının fazlalılığı ve fiyat beklentisinin yüksek olması sebebiyle şu anda talepten fazla konut üretilmektedir. Orta vadede ise buradaki konut fiyatlarının Bağdat Caddesi ile örtüşmesi olanak dahilindedir.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi: Yeni duyurulan Boğaziçi Tünel ve Metro projesinin çıkış noktasında bulunan bu mahallede kentsel dönüşüm daha yeni ilan edilmiştir. Yapılacak olan projelerin az katlı olmasından dolayı daha çok ailelere hitap edecek olan bu konum, özellikle tünel inşaasından sonra piyasadaki Boğaziçi özlemini giderecektir. Şu anda uyumakta olan bu yerdeki ilk projelerin takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Gaziosmanpaşa: Tüm kentsel dönüşüm projeleri içerisinde bize göre getiri potansiyeli en yüksek bu bölgedir. Diğer kentsel dönüşüm projeleri elit kesimdeki alıcıları hedeflerken, burası şu anda az sayıda üretilen orta-alt kesime yönelik olacaktır. İlk başlangıç fiyatları düşük çıkacak olan bu konumda ilk 2-3 yılda alınacak olan konutların büyük getirisi olacaktır. Şehir planı meşhur bir İngiliz mimar tarafından yapılan bölge şehrin uzun yıllar hesaplı konut ihtiyacını karşılayacaktır.

Okmeydanı: Bu bölge faha çok yurtdışından alıcılara yönelik olacaktır. özellikle şehir merkezine yakınlığından dolayı cazip olacağını düşündüğümüz bu konum Haliç Port projesine kadar uzanmaktadır. Satış fiyatlarının bize göre dolar olarak belirleneceği proje, yurt dışından gelen talebe cevap vereceğini, iç piyasadan daha az talep göreceğini düşünüyoruz.

SAMİM HATİPOĞLU’NUN ÖNCEKİ YAZISI İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

Eng. Samim Hatipoğlu, M.S.
Founding Partner / Kurucu Ortak

E-Mail: s.hatipoglu@kronosdevelopment.com
Web: www.krnsgayrimenkul.com
Facebook: facebook.com/samimhatipoglu.kronosgayrimenkul
Twitter: twitter.com/HatipogluSamim
Linkedin: tr.linkedin.com/pub/dir/Samim/Hatipoglu

Bunları da beğenebilirsin