Çanakkale’den Romanya açılımı

Çanakkale, Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen “39. TTR Romanya Turizm Fuarı”nda tanıtıldı.

Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Romexpo firması ve Romanya Seyahat Acenteleri Birliği tarafından düzenlenen, Romanya Ticaret ve Sanayi Odası, Turizm İşverenler Federasyonu, Kırsal, Ekolojik ve Kültür Turizm Birliği tarafından desteklenen fuarın her geçen yıl büyüdüğünü söyledi.

ÇANAKKALE MEDİ GARDEN 4 PROJESİ İÇİN TIKLAYIN!

Fuarda turizmin yükselen değeri Çanakkale’yi tanıttıklarını anlatan Başkan Aydeğer, “Romanya ÇATOD olarak Çanakkale’mizi tanıtmak adına yaklaşık son 15 yıldır aktif katılım sağladığımız çok önemli uluslararası bir turizm fuarı. Son 7-8 yıldır bu pazar ile ilgili ısrarlı mücadelemiz meyvelerini veriyor. Son yıllarda turizmin en zorlandığı dönemlerde dahi Romanya pazarı can suyu pazarlardan biri oldu. Bugün gerek Bulgaristan’da, gerek Romanya’da tüm kamu ve ilgili sivil toplum kuruluşlarımızın destekleri ile süregelen istikrarlı tanıtım çalışmaları, artık Çanakkale’yi bu ülkelerde herkes tarafından bilinen bir turistik nokta haline getirdi.” şeklinde konuştu.

“Çanakkale çok şanslı bir destinasyon”

Aydeğer, fuarın ilk günü çok sayıda Romen tur operatörü ile ikili görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bu noktadan sonra amaçlarının bölgenin turistik ve kültürel zenginliklerini tanıtarak daha uzun konaklama yapılması için kalış sürelerinin arttığı bir destinasyon haline getirmek olduğuna işaret eden Aydeğer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bölgemiz dünya üzerinde çok nadir güzelliklerin bir arada yaşandığı çok şanslı bir destinasyon. Fuarda bir tarafta 2018 Troia Yılı vesilesi ile Troia’dan bahsederken, diğer taraftan denizlerimizden, doğamızdan, adalarımızdan, antik değerlerimizden, yakın tarihimizden, alternatif turizm olanaklarından bir arada bahsediyoruz. Turizm uzun soluklu, stratejik kurgulanması gereken, süreç ve sonuçlarıyla 50’nin üzerinde sektöre enerji veren, ülkemizin ekonomisi, imajına ve dış ilişkilerine çok önemli değer kazandıran lokomotif bir sektör. Çanakkale’mizi tanıtmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığımız koordinasyonunda tanıtım masamız ve bakanlığımız standında Troia Yılı temaları, Çanakkale Valiliğimiz destekleri ile hazırlanan 24 metrekarelik özel Çanakkale standımız ile de bölgemizi canla başla tanıtmaya devam ediyoruz. Stant alanlarının tahsisini sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve Çanakkale Valiliğimize minnettarız.”

25 Şubat’ta sona erecek fuara, ÇATOD Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Dağınık ile üyeler Ali Ay, Ertuğrul Temizel, Ünsal Başar, Erdinç Temizel, Yusuf Kayaalp, Serhat Koçaraslan, Burcu Dinç, Sibel Şenol, Erdinç Temizel, Sarp Erdoğan, Cihan Aşcı, Burcu Zincir katıldı.

Bunları da beğenebilirsin