Çevre ve Şehircilik Bakanı’ndan Salda Gölü cevapları

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 'Salda Gölü'ne Millet Bahçesi yapılacak' açıklamasının ardından sosyal medyadan yükselen eleştirilere yine sosyal medya üzerinden cevaplar verdi. Peki Salda Gölü kıyısında yapılaşma olacak mı? Salda Gölü etrafında neler yapılacak? İşte Bakan Murat Kurum'un Salda Gölü cevapları...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘Salda Gölü Millet Bahçesi’ açıklamasına yönelik eleştirilere resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamayla cevap verdi. Peki Salda Gölü Millet Bahçesi nasıl olacak? “Türkiye’nin Maldivleri” denilerek ‘Saldivler’ diye anılan Salda Gölü kıyısı yapılaşmaya açılacak mı? Salda Gölü Millet Bahçesi projesinde neler olacak? Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Twitter üzerinden yaptığı Salda Gölü açıklaması şöyle…

Salda Gölü imara açılacak mı? 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bembeyaz kumları ve turkuaz rengiyle göz kamaştıran tabiat harikası Salda Gölü’nün imara açılması veya etrafının betonlaşacağı şeklindeki iddia asla doğru değildir” dedi. Kurum, “Böyle bir adımın atılması söz konusu dahi olamaz” cümlesiyle Salda Gölü çevresinin imara açılması bahsini kapatmış oldu.

Salda Gölü korunacak mı?

“Salda Gölü ve çevresini ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’ ilan ederek doğal sit alanlarından bile daha sıkı tedbirlerin alınacağı bir süreç başlatıyoruz” diyerek Salda Gölü’nün benzeri doğal sit alanlarından bile daha sıkı korunacağını belirtti. Kurum’un Salda Gölü’nü koruma sözü niteliğindeki diğer cümlesi de “Böylece 295 kilometrekarelik bir alana ulaşan tabiat varlığının tamamını bütüncül şekilde korumuş olacağız” şeklinde oldu.

Salda Gölü yoğun ziyaretçi alıyor: Çöp sorunu ne olacak? Düzensiz yapı yapılacak mı?

Salda Gölü’ne özellikle yaz aylarında 500 bin ziyaretçinin geldiğine vurgu yapan Bakan Kurum, göl çevresinin temizliği konusunda sıkı tedbirler uygulanacağını da şu cümlesiyle ilan etti: “Dünyanın sayılı doğa harikalarından Salda Gölü’ne yaz aylarında gelen vatandaşlarımızın sayısı 500 bini buluyor. Göl çevresinde bilinçsiz kullanıma son veriyoruz. Çöplerin bırakılmasına izin vermeyecek, sıkı tedbirler uygulayacağız. Bu bölgede düzensiz yapılar da olmayacak.”

Salda Gölü Millet Bahçesi projesinde ne tür yapılar olacak?

“Salda Gölü kıyısında hiçbir şekilde yapılaşmaya izin vermeyeceğiz” cümlesiyle göl etrafında yapılaşmaya kapıyı kapatan Bakan Kurum, ziyaretçilerin ihtiyaçlarının karşılanması için özel kum alanının çok ilerisinde günübirlik kullanıma uygun, tamamen ahşap kamp üniteleri kurulacağını açıkladı. Kurum, günübirlik kullanıma uygun ahşap yapılaşmayı şu cümlelerle tanımladı:

“Salda Gölü kıyısında hiçbir şekilde yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Sadece özel kum alanının çok ilerisinde yer alacak günübirlik kullanıma uygun, tamamen ahşaptan yapılan ve doğal yapıya zarar vermeyen kamp üniteleri kurarak ziyaretçilerimizin ihtiyacını karşılayacağız.

Saldivler olarak bilinen Beyaz Adalar bölümünde de; yine günübirlik kullanım için ortaya çıkacak ihtiyaçlara cevap veren, doğal yapıyı bozmayacak bir tasarımı ziyaretçilerimizin hizmetine sunacağız.”

Salda Gölü’ne özel otopark yapılacak mı?

Bakan Kurum’un açıklamasına göre Salda Gölü çevresinde vatandaşlar yürüyerek veya bisiklet aracılığıyla dolaşabilecek. Salda Gölü’nü görmek için otomobiliyle bölgeye gelecek turistler, araçlarını göl kenarına uzak bir noktadaki düzenli otoparklara bırakarak göl kenarına yürüyerek ulaşacak. Millet Bahçesi projesiyle Salda Gölü’ne otomobille inilmeyeceğini belirten Kurum, “Otomobille Salda Gölü kenarına kadar inilemeyecek. Araçlar düzenli otoparklara park edilecek. Göl kenarında sadece yaya kullanımı olacak. Göl çevresinde ise bisiklet kullanımını yaygınlaştıracağız.” diye yazdı.

Millet Bahçesi, Salda Gölü çevresini yeşillendirecek mi?

Millet Bahçesi projesiyle Salda Gölü ‘uzak çevresinin’ düzenleneceğini açıklayan Bakan Murat Kurum, “Salda çevresinin bir bölümünde doğal yapıyı dikkate alarak Millet Bahçesi’ne de yer vereceğiz. Bu Millet Bahçemiz Salda Gölü’nün uzak çevresini yeşillendirmeye, ziyaretçilerimizin gününü güzel geçirmesini sağlamaya yönelik olacak.” dedi.

Bakan Kurum’dan eleştirenlere de teşekkür

Salda Gölü Millet Bahçesi projesini açıklamasıyla sosyal medyada gelen eleştirileri ‘hassasiyet ve çevre duyarlılığı’ çerçevesinde değerlendiren Bakan Kurum, Salda Gölü projesi ile ilgili gündemden ötürü şu cümleyle teşekkür etti: “Salda Gölü’ne sahip çıkan vatandaşlarımıza hassasiyetleri ve çevre duyarlılıkları için teşekkür ediyorum. Ülkemizin doğal güzelliklerini hep birlikte koruyup yaşatacağız.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Salda Gölü projesinin görsellerini paylaştı

İşte Bakan Kurum’un yeni görselli Salda Gölü projesi tweetleri…

Salda Gölü’ne Millet Bahçesi! VİDEO

imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin