DAP’ın patronu Ziya Yılmaz’dan ‘organik hoşaf’a ‘Evet’

Sosyal medyayı sallayan, TRT programında ‘organik hoşaf’ projesinin ‘Alzheimer hastalarına akıllı çip’ projesini geride bırakarak finale kalmasına DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, ‘Evet’ dedi. Programın jürisinde yer alan Yılmaz’ın organik hoşaf projesiyle karşılarına çıkan Kübra Acar’a ‘Raf ömrünü’ sorması dikkat çekti…

Yücel Park

Emre KULCANAY ÖZEL HABER imarpanosu.com
Emre KULCANAY ÖZEL HABER imarpanosu.com

TRT Haber’de yayınlanan ‘Bir Fikrin mi Var?’ isimli yarışma programında ‘organik hoşaf’ projesinin ‘Alzheimer hastalarına akıllı çip’ projesini geçerek finale kalması, Türkiye’nin sosyal medya gündemine oturdu. #organikhosaf etiketiyle Twitter’de TT (trend topic) olarak ilk beş konusundan biri olan yarışmanın jürisinde DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz da yer alıyordu.

Şimdiye kadar inşaat – gayrimenkul konuları ve DAP Yapı projeleriyle emlak medyasında gündeme gelen Ziya Yılmaz, uzunca bir süredir programın sponsorlarından ve teknik jüri üyelerinden biri olarak ekranda projeleri değerlendiriyor…

Ziya Yılmaz şimdi, sosyal medyada büyük tartışma konusu olan ‘organik hoşaf’a “Biz Evet diyoruz… Bence devam” diyerek hoşafın akıllı çip’i geride bırakan sözleriyle gündemde.

Organik Hoşaf’a ‘Evet’ diyen jüri

hosafjuri

Organik hoşaf projesine ‘Olur’ vererek, ‘Alzheimer hastalarına akıllı çip’ projesini eleyen jüri; alanlarında uzman (soldan sağa) Fuat Sami, Ziya Yılmaz, Asiye Kefeli, Serdar Sümer ve Durmuş Döven’den oluşuyor.

DAP Holding Başkanı Ziya Yılmaz, ‘hoşaf’ı nasıl buldu?

ziyayilmazhosafff

 

DAP Yapı ve DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, ünlü sunucu Vatan Şaşmaz’ın sunduğu programda ‘organik hoşaf’ projesiyle jürinin karşısına çıkan Kübra Acar’a projesi için önce “Bence çılgın bir fikir değil” dedi. Hoşafın Türkiye’nin kendi tadı olduğuna dikkat çeken Yılmaz, projenin sahibi Acar’a hoşafın raf ömrünü sordu ve “Zaten bizim evlerimizde pişirip içtiğimiz komposto 3-4 haftaya kadar kendi halinde kalabiliyor. Benim UHT ve pastorizasyon, sterilizasyon gibi bir fikrim açıkçası yok. Çünkü zaten bunu alan kişi 3 haftada tüketsin” cevabını aldı. Yılmaz, jürinin 3’e 2 ‘Evet’ diyen tarafında yer alarak daha sonra “Biz evet diyoruz. Bence geliştirsinler, biraz daha üstünde duralım” diyerek akıllı çip projesini elemiş oldu.

İşte DAP Holding Başkanı Yılmaz ile organik hoşaf projesini geliştiren Kübra Acar ve sunucu Vatan Şaşmaz arasındaki o diyalog:

Ziya Yılmaz: “- Bence çılgın bir fikir değil. Hani böyle bildiğimiz bir şey bu fakat tabi güzel bir şey; kendi tadımızı piyasaya yaymış olacağız. Fakat benim kafama takılan, bunun raf ömrü ne kadar olacak? Birinci gün ile onuncu günde de aynı tadı verebilecek mi? Stoklarda saklanabiliyor, bunu nasıl saklayacaksınız? Ticaret dediğiniz zaman bu verilerin ortaya dökülmesi lazım. Ben onu merak ediyorum.”

Kübra Acar: “- Market raflarında yer aldığı zaman, zaten bizim evlerimizde pişirip içtiğimiz komposto 3-4 haftaya kadar kendi halinde kalabiliyor. Benim UHT ve pastorizasyon, sterilizasyon gibi bir fikrim açıkçası yok. Çünkü zaten bunu alan kişi 3 haftada tüketsin.”

Vatan Şaşmaz: “- Tamam mı devam mı acaba bu proje için?..”

Ziya Yılmaz: “- Biz evet diyoruz. Bence geliştirsinler, biraz daha üstünde duralım.”

Vatan Şaşmaz: “- ‘Devam’ diyorsunuz?..”

Ziya Yılmaz: “- Bence devam, bizim tadımız çünkü.”

Yapımcı şirketten açıklama: Hoşaf finale kaldı ama…

Yarışmasının yapımcı şirketi yaşanan tartışmalarla ilgili sosyal medya üzerinden şu açıklamayı yaptı:

“Tam 10 yıldır ekranlarda olan bilim değil girişimcilik yarışması “Bir fikrin mi var”ın kazananı hız ayarlı yol kasisi projesiyle Adnan ve Uğur Kal kardeşlerdir. Gıda mühendisi olan Kübra Ağca ise Hoşaf üretim projesiyle finale hoşafı bulduğunu iddia ederek değil, pastörize etmeden raf ömrünü uzatma ve lojistik gibi sorulara araştırma geliştirme yaparak aynı ayran gibi hızlı tüketim ürünü olarak satışa çıkma fikriyle yükselmiş – sonra da elenmiştir.”

İşte o anlar

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz’ın programdaki değerlendirmesi ve eleme anı şöyle;

imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin