Dekorasyon dergilerine layık bir ev için 10 sır

Dünyanın en ünlü mobilya mağazası IKEA’da dolaşırken tüm mekanların akıllıca organize edildiğine, inanılmaz rahat olduğuna ve çok şık göründüğüne şahit oluyoruz. Bright Side, IKEA tasarımcıları tarafından kullanılan İskandinav dekorasyonunun hilelerini ortaya çıkardı. İşte evinizi dekorasyon dergilerine layık bir ev haline getirecek sırlar…

Doğru renk

Bir odanın rengi tüm odanın karakterini değiştirir. Örneğin açık renkler küçük bir dairenin bile daha geniş görünmesini sağlayabilir. Ancak son zamanlarda evlerin çoğunda bej rengi kullanılıyor. Bunun yerine çok açı mavi, lavanta rengi ve grinin açık renklerini kullanabilirsiniz. Daha ferah ve lüks görünecektir.

Renksiz duvarın önüne renkli eşya

Monoton ve renksiz duvarların önüne mutlaka kendini gösterecek ve ortamı canlandıracak eşyalar koymalısınız. Kilim, abajur, koltuk… Her şey olabilir. Örnekteki gibi bir koltuk tüm salonun havasını değiştirir.

Geometrik desenler

Bir takım geometrik eşyaları bir araya getirebilirsiniz. Görseldeki gibi bir odada geometrik desenli halı odanın havasını değiştirmiş.

Farklı zeminler

Sadece mobilya ve aksesuarlarla değil, farklı yer döşemeleriyle de odanızı dekorasyon dergilerine layık bir hale getirebilirsiniz. Ancak bunu denerken abartılı bir karışım oluşturmamaya özen gösterin.

Boş duvarları değerlendirin

Boş duvarları özellikle ayna kullanarak değerlendirmek ortamı çok daha geniş ve ferah gösterecektir.

Doğru aydınlatma

Doğru bir avize ve aydınlatmayla odanızı kendinizin bile tanıyamayacağı kadar güzel bir hale getirebilirsiniz. Daha fazla ışıkla ortamı olduğundan daha ferah gösterebilirsiniz. Bunu tasarım avizeler, masa lambaları veya lambaderlerle yaparsanız eviniz gerçekten dekorasyon dergilerinden fırlamış gibi görünecektir.

Bitki kullanımı

Artık dekorasyonda yeşil bitkiler banyolarda bile kullanılıyor. Herhangi bir ortamı taptaze gösteren bitkileri kullanmaktan çekinmeyin. Işık almayan odalarınızda gölgede yaşayan bitkileri deneyebilirsiniz.

Odanızı yumuşatın

Odanıza daha yumuşak bir hava katmak için yumuşacık örtüler, kilimler, dekoratif yastıklar, soyut resimler, posterler, minimalist saatler, parlak saksılar, dokuma sepetler ya da meyveli kaseler kullanabilirsiniz. Bu eşyaların tümü odaya yumuşak bir hava katar.

Aşırıya kaçmayın

Bazen dümdüz bir tavan ya da duvar en iyisidir. Böyle durumlarda seçimlerinizde aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

Abartmanız gereken tek şey yatak

Yatak odanızda en abartılı görünmesi gereken eşyanız yatağınız. Yatak başı seçimi konusunda çok dikkatli olmalısınız çünkü yatağınızı gösterişli kılacak ilk şey odur. Bunun dışında fazla yastık kullanımıyla da yatağınızı çok rahat görünen bir hale getirebilirsiniz. Yatağınızın altına sereceğiniz yumuşacık bir kilim de o rahat görünümü perçinleyecektir. Yatak öyle bir dekore edilmelidir ki; gördüğünüz an uzanma isteği uyandırmalıdır.

KAYNAK: Hürriyet Projeland

Bunları da beğenebilirsin