Dolar 9 TL! Daha artar mı? Ev alınır mı? Remzi Özdemir açıklıyor

Dolar 9 TL'yi geçti... Daha da artacak mı? Bu durumda ev alınır mı? Doları, faizi en iyi bilen ekonomist Remzi Özdemir'den dolardaki artış ve konut yatırımı değerlendirmesi haberde...

Yeniçağ Gazetesi ekonomi yazarı Remzi Özdemir, konut piyasasının tıkandığı anı açıklıyor… Emre Kulcanay’ın sorularını yanıtlayan ekonomist Remzi Özdemir, “Konut balonu patladı!.. Fiyatlara bakın, bunu anlarsınız. Dar gelirlinin, ücretli kesimin bundan sonra ev sahibi olması bir hayal” dedi.

İşte doları gün be gün bilen isim Remzi Özdemir’in yaptığı o çok önemli açıklamalardan sorulu cevaplı özet…

Sayın Remzi Özdemir, konut piyasası neden durma noktasına geldi ve durdu?

Geçmiş yıllarda özellikle geçen yıl kamu bankalarının çılgınca faiz indirimi, zararına kredi vermesiyle ilgili bir gelişme vardı. O konut satışlarını patlattı. Aynı zamanda konut fiyatlarını da şişirdi. Hemen arkasından Merkez Bankası’nın Naci Ağbal döneminde sert bir faiz artırışından sonra artık piyasa durma noktasına geldi. Her ne kadar piyasa ile ilgili olumlu beklentiler pompalansa da aslında olumsuz. İnşaat sektörü, konut piyasası şu anda kötü durumda. Ama bir beklenti vardı. Neydi? İşte, genelde inşaatçıların, müteahhitlerin, emlakçıların, “Sen şimdi al krediyi yüksek olsun, nasıl olsa Merkez Bankası faiz indirecek, o zaman yapılandırma yaparsın.”

“İPOTEKLİ SATIŞ OLMADAN OLMUYOR”

Gerçekten de bir yıl önce bu tuttu. Yani bir yıl önce faizlerin 1.69 olduğu dönemde, insanlar gitti ucuza konut aldı, ‘Nasıl olsa satılmıyor’ diye; bekledi ve iki ay sonra (Merkez Bankası’nın o faiz indiriminden sonra) gittiler 0.99 ve daha da altına yapılandırdılar ve büyük kârlı çıktılar o dönemde. Ama aynı, hani derler ya, “Papaz her zaman pilav yemez” diye… Bu defa olmadı. Bu kez tam tersi; bakıyoruz Merkez Bankası, 100 baz puan faiz indirimi yaptı ama bırakın faiz indirimini bazı bankaların faiz artırdığını görüyoruz konut kredisinde. İşte bu ortamda ipotekli satış adı verilen, piyasa banka kredisi ile satış olmadan olmuyor.

Müteahhitin can suyu da o ipotekli satışlar…

– Tabii cash para… Şimdi konut piyasasında fiyatlar çok şişmiş. Normalde geçen sene 500 bin liralık eve adam bu sene 900 bin lira istiyor. Şimdi 900 bin liralık konutu peşin alabilmek herkesin harcı değil. 900 bin lira olsan zaten bankaya götürürsün, çok ciddi faiz alırsın. (Ki, halen faizler çok yüksek) İşte bütün bunlar olumsuz etki yaptı. Şu soruyu sorabiliriz kendi kendimize; “Burada acaba AK Parti iktidarı, özellikle de kamu bankaları devreye girmedi farkındaysanız, kamu bankalarının faizi halen 1.37… Sabit tutuyor. Ne aşağı ne yukarı. Ama almak istediğin zaman 40 dereden su getiriyor. “Tamam ben 1.37’den kredi alacağım” diyorsun, nasıl olsa ileride faiz düşer ve yapılandırırım diyerek. Bunu da vermiyorlar. Yok sicilin bozuk, yok ekspertiz raporunu beğenmedik gibi gerekçelerle reddediyorlar. Böyle de bir sorun var. İşte konut piyasasını tıkayan bu oldu!

DOLAR DÜŞER Mİ? EV FİYATI UCUZLAR MI?

Dolar düşerse konut fiyatları düşer mi? Maliyetler ucuzlarsa?..

Bana göre konut satışlarında, dövizin şu yönde etkisi var:

Olumlu-olumsuz etkisini anlatmak isterim. Dolar düşükken faizler de düşük oluyor, paramızı götürüp konuta yatıralım diyorlar. Bu bir avantaj oluyor. Ancak bunun tersi olduğu zaman, insanlar konut yerine tam tersi gidip dövize yatırıyorlar. Ki bana göre döviz her zaman, baktığımız zaman son 10 yılda, artan bu kadar yüksek fiyata rağmen o dönem elinde dolar bulunduranlar bugün daha fazla….

Röportajın devamı için videoyu sonuna kadar izleyin, abone olup videoyu beğenin ve paylaşın…

Murat Sururi Özbülbül: Ev almanın tam zamanı

imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin