e-Devlet ile tapu bilgileri nasıl sorgulanır?

“e-Devlet” uygulamasındaki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sekmesi içerisinde bulunan Tapu Bilgileri Sorgulama sayesinde kuruma gitmeye gerek kalmadan kayıtlı taşınmaz bilgilerine kolayca ulaşılabiliyor. e-Devlet sisteminde tapu bilgilerine nasıl ulaşılır? Tapu kayıtları nasıl sorgulanır? İşte detaylar…

e-Devlet kapsamı içerisinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün dijital hizmetleri kullanılarak, kuruma gitmeye gerek kalmadan tapu kayıtlarına hızlı ve kolayca erişilebiliyor. www.turkiye.gov.tr adresinden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü kategorisi içerisinde yer alan tapu bilgileri sorgulamasına erişim sağlayan vatandaş, sisteme TC kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapabiliyor.

Türkiye’de kamu hizmetlerinin çok daha çağdaş ve çok daha modern standartlara ulaşmasına katkı sağlayan e-Devlet sisteminde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü kategorisinde tapu sorgulamanın yanı sıra tapu ve kadastro harç ve döner sermaye sorgulaması / döner sermaye ödemesi, tapu taşınmaz beyanı ve tapu telefon bilgileri beyanı işlemleri de gerçekleştirilebiliyor.

Akıllı cihazlar veya bilgisayar aracılığı ile giriş yapılabilen e-Devlet uygulamasında tapu bilgileri sorgulamak için kimlik doğrulaması yapılması gerekiyor. Kimlik doğrulama işlemi ile sisteme giriş yapabilen vatandaş, kamu kurumlarının tüm dijital hizmetlerini kullanarak kamu işlemlerine hızlı ve kolayca erişebiliyor.

E-DEVLET TAPU BİLGİLERİ SORGULAMA

e-Devlet sistemine giriş yapmak için ilk olarak www.turkiye.gov.tr adresine girilmelidir. Daha sonra ise açılacak olan ekranın sol kısmında yer alan e-Hizmetler sekmesine tıklanmalıdır. Bir sonraki adımda ise e-Hizmetler kategorisinde yer alan harflerden işlem yapılacak kurumun baş harfini bulup tıklayınız. Bu işlem hızını arttıracak. Tapu bilgileri sorgulama Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde yer aldığı için “T” harfi tıklanmalıdır. Bu işlemi de tamamladıktan sonra kurumun başlığı altında yer alan Tapu Bilgileri Sorgulama işlemi seçilmelidir. Seçim yaptıktan sonra ise açılacak ekrandaki “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna basılmalıdır. Bu butona bastıktan sonra ise açılacak ekranda ilgili kısımlara TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi girilmelidir. Bu işlemi de yerine getirdikten sonra son olarak sorgula butonuna basarak sorgulama yapılabiliyor.

‘e-Devlet şifresi ile giriş’ haricinde sisteme ‘mobil imza ile giriş’, ‘elektronik imza ile giriş’ ve ‘T.C. kimlik kartı ile giriş’ 4 farklı yüksek güvenlikli giriş yöntemlerinden herhangi birisi kullanılarak giriş sağlanıyor.

Diğer giriş yöntemleri ile sisteme giriş sağlayamayan vatandaşlar, e-Devlet şifresi olmadan sisteme giriş yapamaz. Sistemden yararlanmak ve sorgulama yapabilmek için e-Devlet şifresi olmalıdır. e-Devlet şifresi TC kimlik kartı ile PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında alınıyor. PTT şubesinden TC kimlik numarasına tanımlanan e-Devlet şifresi ile sisteme ilk giriş sağladıktan sonra PTT şubesinden kapalı zarf içerisinde verilen şifre, kolayca hatırlanabilecek bir şifre ile değiştirilmelidir. Şifre unutulduğu takdirde değiştirme veya yeniden tanımlama işlemi yapılamıyor, PTT şubesinden yeni şifre alınması gerekiyor.

Hürriyet

Bunları da beğenebilirsin