EDGE Yeşil Bina Sertifika Sistemi nedir?

EDGE (Excellence in Design for Greater Efficiencies / Yüksek Verimlilik için Tasarımda Mükemmellik), Dünya Bankası Grubu üyesi ve dünyanın gelişmekte olan ülkelerinde özel sektörün kalkınması için faaliyet gösteren en büyük kalkınma kuruluşu olan IFC’nin (International Finance Corporation) gelişmekte olan pazarlar için yarattığı bir yeşil bina sertifikasyon sistemidir.

EDGE, 130’dan fazla ülkede yeşil bina yapmanın “Hızlı” , “Kolay” ve “Ekonomik” bir yolu ola-rak proje geliştiricilerin tasarımlarını yerel ölçütlere göre optimize edebilmeleri için ölçülebilir bir yöntem sunuyor. EDGE’i diğer yeşil bina sertifikasyon sistemlerinden ayıran en temel özelliği yerel standart ve yönetmelikler doğrultusunda hazırlanmış olması ile birlikte pazardaki tüm aktörlerin finansal ve çevresel etkileri gözlemleyebilmesine olanak sağlamasıdır.

EDGE; yazılım, standart ve sertifika olmak üzere üç bileşene sahip gönüllü bir yeşil bina sertifikasyon sistemi olup, konutlar, ofisler, hastaneler, perakende sektörü yapıları ve oteller dahil, yeni ve mevcut binalar için çevrimiçi olarak kullanılabilen bir yazılım ile destekleniyor.

Enerji, su ve malzemelerde gömülü enerji alanlarının her birinde en az yüzde 20 verimliliğe erişebilen projeler EDGE’e başvurabiliyor. Bu özellikleriyle EDGE, yeşil binalar tasarlamayı ve inşa etmeyi herkes için erişilebilir hale getiriyor.

Bunları da beğenebilirsin