Eminönü Alibeyköy tramvay hattı ne zaman açılacak?

Eminönü Alibeyköy tramvay hattı için hazırlıklar tamamlandı. Açıklama İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tan Eyüp Belediyesi tarafından Göktürk’te yaptırılacak olan Sağlıklı Yaşam ve Yürüyüş Parkuru’nun temel atma töreninde geldi. Topbaş ayrıca yapılan parkura Özgecan Aslan’ın adının verileceğini söyledi. 

Eminönü Alibeyköy tramvay hattı ne zaman hizmete açılacak? Eminönü Alibeyköy tramvay hattı ne zaman açılıyor? Eminönü Eyüp Alibeyköy tramvay hattı nereden geçecek? Eminönü Eyüp tramvay hattının istasyonları, durakları hangi mahallelerde olacak? İşte detaylar…

Eminönü Alibeyköy tramvay hattının müjdesini veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Eyüp Belediyesi tarafından Göktürk’te yaptırılan Sağlıklı Yaşam ve Yürüyüş Parkuru’nun temel atma töreninde konuştu. Başkan Topbaş, Büyükşehir Belediyesi olarak fidanlık olarak bilinen ve parkurun yer alacağı alanın halka açılmasını hep arzu ettiklerini söyledi.

Göreve geldikleri günden bu güne İstanbul için daha ne yapabilirizin peşinde koştuklarını aktaran Başkan Topbaş, “Alt yapı ve ulaşım başta olmak üzere ardı arkası kesilmeyen hizmetlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. . Maalesef geçmişteki ihmalleri çözme adına çok büyük maliyetler ödeyerek yapmaya çalışıyoruz. Başarısız olursak, hizmetinizde kusur edersek bizi desteklemeyeceğinzi biliyoruz. Biz vatanımızın, insanımızın geleceğimiz için hizmet etmeye çalışıyoruz. Önemli olan devletin bekası. Makam ve mevkiiler gelip geçici” diye konuştu.

Eminönü- Alibeyköy tramvayı hangi ilçelerden geçecek?

Başkan Topbaş, İstanbullulara Fatih, Eyüp ve Bayrampaşa ilçelerinde ulaşımı rahatlatacak yeni bir tramvay hattının müjdesini de verdi.

Projeyi ilk kez açıklayan BaşkanTopbaş; “Eminönü’nden başlayan Fatih sahillerinden, Eyüp sahillerinden geçen ve Alibeyköy Cep Otogarı’na kadar gelen 12 kilometrelik bir tramvayın hazırlıklarını yaptık” dedi.

Tramvay hattının yanına bisiklet yolu düşündüklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Bu da bir raylı sistem olarak önemli. Eyüp Merkez’den de Bayrampaşa’ya çıkan bir tramvay olacak. O tramvay hattı da buna entegre olacak. Tramvay ile Haliç sahilinde seyahat imkanını ortaya koyacağız” diye konuştu.

Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı hangi mahallelerden geçecek?

Topbaş’ın müjdesini verdiği 12 kilometrelik Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı 18 istasyondan oluşuyor. Eminönü ile Alibeyköy cep otogarı arasındaki seyahat süresini 30 dakikaya indirecek yeni tramvay hattı saatte 25 bin yolcu kapasiteli olacak. Eminönü, Küçükpazar, Kadir Has Üniversitesi, Fener, Balat, Feshane, Eyüp Teleferiği, Devlet Hastanesi, Silahtar, Bilgi Üniversitesi, Alibeyköy Merkez, Alibeyköy Metro Durağı ve Alibeyköy Cep Otogarı istasyonlarından oluşan yeni tramvay hattı Eyüp Meydanı’ndan Demirkapı ve Bayrampaşa’ya da ayrı bir hat ile bağlanarak entegre olacak.

eminonualibeykoytramvayinezamanacilacak1

 

Eminönü Eyüp Alibeyköy tramvayı ne zaman hizmete açılacak?

Yeni tramvay hattının hemen yanında bir bisiklet yolu yapılacak ve rayların geçtiği alandaki yeşil doku korunarak bir yeşil hat oluşturulacak. Yeni tramvay 30 ayda tamamlanacak.

Alibeyköy – Eyüp – Bayrampaşa – Eminönü Raylı Sistem Hattı istasyonları:

Alibeyköy – Eyüp – Bayrampaşa – Eminönü Raylı Sistem Hattı’nda 12 kilometreyi 30 dakikada tamamlayacak tramvay şu istasyonlar arasında hizmet verecek:

– Eminönü

– Haliç

– Cibali

– Fener

– Balat

– Feshane

-Eyüp Teleferik

– Devlet Hastanesi

– Silahtarağa Mah.

– Sakarya Mah.

– Alibeyköy Merkez

– Alibeyköy Metro

-Cep Otogarı

– Eyüp

– Belediye

– Demirkapı

– Bayrampaşa

– Meydan

İBB

Bunları da beğenebilirsin