En ucuz yazlık evler nerede?

Yazlık ev sahibi olmak hem iyi bir yatırım, hem de ömür boyu ucuza tatil yapma imkanı sağlıyor. Üstelik yazlıklarda çok güzel ve uzun süren komşuluk ilişkileri de gelişiyor. Son dönemde ardı ardına duyurulan konut teşvikleri belki de bu yazı kendi yazlığınızda geçirmek için bir fırsattır. Peki, en ucuz yazlık evler nerede? İnceleyin, kararınızı verin…

Yaz ayları yaklaştı. Bir haftalık tatil için dünyanın parasını harcamaktansa kendi evinize sahip olarak hem güzel bir yatırım yapabilir, hem de uzun süreli tatil yapabilirsiniz. Üstelik bunun için en doğru zamandayız. KDV indirimi, tapu harcı indirimi, konut kredisi faizlerinin düşmesi gibi teşvik müjdeleri ardı ardına açıklandı. Öte yandan yazlık evler sezonluk kiraya verilerek de hatırı sayılır şekilde gelir getiriyor. Biz de yazlık ev almayı düşünenlerin kafasındaki “En ucuz yazlık evler nerede?” sorusunu cevaplıyoruz. İşte metrekare fiyatı 3 bin TL’nin altında kalan yazlık yerler…

Çınarcık en ucuz yazlık evler arasında ilk sırada

Çınarcık
Çınarcık

Yalova iline bağlı olan Çınarcık, Türkiye’de yazlık fiyatlarının en ucuz olduğu yerlerden biri. Ayrıca İstanbul’a yakın yazlık ev arayanlar için de ideal bir yer. Yalova’nın 20 kilometre batısında kalan bu sayfiye yeri kafa dinlemek için bire bir. Dağ ile deniz arasında kalan bu yerleşim birimine İstanbul’dan deniz otobüsleriyle ulaşmak da mümkün. Hürriyet Emlak Endeksi verilerine göre; Çınarcık’ta yazlık fiyatlarının metrekaresi ortalama 1.807 TL. Burada fiyatlar son bir yılda yüzde 15,69 oranında artış gösterdi.

İstanbul’a yakın yazlık ev arayanlara

Silivri
Silivri

İstanbul’un Silivri ilçesi, İstanbul’ya yaşayan ve aynı zamanda çalışan aileler için ideal bir seçim. İstanbul’a yakınlığıyla hafta sonlarını yazlıkta geçirme imkanı sunan Silivri’de ikinci el ve birinci el evlerin ortalama metrekare birim fiyatı 2.406 TL. Silivri’de fiyatlar son bir yılda yüzde 10,67 oranında arttı. Özellikle Silivri’nin köyleri sessiz sakin tatilleri sevenler için tercih edilebilir.

Fethiye’de metrekare fiyatı hâlâ 3 bin TL altında

Fethiye
Fethiye

Türkiye’de en güzel tatil yerlerinin başında gelen Fethiye’de metrekare ortalama birim fiyatı 2.938 TL. Son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 13,39 arttı. Likya Yolu, Saklıkent Milli Parkı, Fethiye Limanı, Antik kentler Fethiye’de gezilecek yerler arasında bulunuyor…

İzmir’de en ucuz yazlık evler burada

Dikili
Dikili

İzmir’de en ucuz yazlık evler Dikili’de. Sakinlik arayanlar için ideal olan Dikili’de bulunan Atatürk Botanik Bahçesi yüzlerce çeşit bitki ve ağaç arasında olağanüstü bir doğa içerisinden Dikili’yi izleme imkanı sunuyor. Bademli Köyü, Kalem Adası, Atarneus Antik Kenti, Nebiler Köyü ve Şelalesi görülmesi gereken yerler arasında. Dikili’de ikinci el ve birinci el yazlık evlerin ortalama metrekare birim fiyatı 2.836 TL. Dikili’de ev fiyatları son bir yılda yüzde 14,03 oranında arttı.

Türkiye’nin ilk sakin şehri

Seferihisar
Seferihisar

İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Seferihisar’da ise yazlık evlerin ortalama metrekare birim fiyatı 3.000 TL. Seferihisar ayrıca İzmir’de konutların en çok prim yaptığı yerlerden biri. Son bir yılda ev fiyatları yüzde 33,66 oranında prim yaptı. Nüfusun çoğu tarımla uğraşıyor. Balıkçılık ve turizm ilçe ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Seferihisar’da gezilecek yerler arasında Teos Antik Kenti, Sığacık Kalesi, berrak deniziyle dikkat çeken Ürkmez (Akvaryum) Plajı bulunuyor.

İstanbul’a yakın yazlık yerlerden biri

Gelibolu
Gelibolu

Çanakkale’nin Gelibolu yarım adası da yine İstanbul’a yakın yazlık yerler arasında bulunuyor. Kilitbahir Kalesi, Namazgah Tabyası, Seyit Onbaşı Heykeli, Havuzlar Şehitliği, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Mehmetçiğe Derin Saygı Anıtı, Kanlısırt Kitabesi, Yalnız Çam Mezarlığı ve Anıtı, Piyade Alayı Şehitliği, Conkbayırı, Çanakkale Şehitler Abidesi, Seddülbahir Kalesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Gelibolu’da satılık yazlık evlerin ortalama metrekare birim fiyatı 2.090 TL. Fiyatlar son bir yılda yüzde 37,50 oranında arttı.

Marmaraereğlisi’nde metrekaresi 2 bin TL’nin altında

Marmaraereğlisi
Marmaraereğlisi

İstanbul’a yakın yazlık ev arayanlar için bir diğer alternatif de Marmarereğlisi. Marmaraereğlisi aynı zamanda “En ucuz yazlık evler nerede?” sorusunun da cevaplarından biri. Burada metrekare ortalama birim fiyatı 1.879 TL, yıllık prim oranı yüzde 27,74.

Antalya’da en ucuz yazlık evler Alanya’da

Alanya
Alanya

Alanya da “En ucuz yazlık evler” arasında yer alıyor. Metrekare ortalama birim fiyatı 2.246 TL. Fiyatlar son bir yılda yüzde 23,54 oranında arttı.

Konyaaltı’nda metrekaresi 2.871 TL

Konyaaltı
Konyaaltı

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde ise ortalama metrekare birim fiyatı 2.871 TL. Yıllık artış yüzde 19,38.

Didim yatırım için de uygun

Didim
Didim

Aydın’ın Didim ilçesinde satılık yazlık ev fiyatları ortalama 2.353 TL/m². Didim aynı zamanda yazlık yatırımı için uygun bir yer. Öyle ki, son bir yılda yüzde 27,60 oranında prim yaptı.

Kuşadası’nda ev fiyatları bir yılda yüzde 16,22 arttı

Kuşadası
Kuşadası

Son yıllarda yükselen yeni konut projeleriyle dikkat çeken Kuşadası’nda ise ortalama fiyat 2.321 TL. Yıllık artış yüzde 16,22.

Ayvalık da yatırıma uygun

Ayvalık
Ayvalık

Balıkesir Ayvalık’ta ortalama fiyat 2.669 TL, yıllık artış yüzde 23,56. Ayvalık’ta da konut fiyatları epey prim yapıyor. Dolayısıyla yazlık yatırımı için uygun bir yer.

İstanbul’a yakın yazlık arayanlar için Erdek’te metrekaresi 2 bin TL

Erdek
Erdek

Erdek, İstanbul’a yakın ucuz yazlık ev arayanlar için değerlendirilmesi gereken alternatiflerden biri. Ortalama metrekare birim fiyatı 2.012 TL. Yıllık artış oranı ise yüzde 22,61.

Mudanya’ya İstanbul’dan ulaşım çok kolay

Mudanya
Mudanya

Mudanya, İstanbul’a yakın ucuz yazlık ev arayanlar için alternatif oluşturuyor. Öyle ki, Osmangazi Köprüsü ya da deniz otobüsü alternatifiyle Mudanya’ya ulaşmak oldukça kolay. Burada ev fiyatları 2.341 TL/m² ortalamasında. Yıllık artış oranı ise yüzde 15,66.

Kaynak: Hürriyet Projeland

 

Bunları da beğenebilirsin