ERA Gayrimenkul, yatırımcılarını uyardı

“Gayrimenkulde zarar etmemenin yolu markalı emlak danışmanlarından geçiyor”

Konut veya ticari mülk satın alan kişi veya kuruluşların birçok sorunla karşılaştığına dikkat çeken ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, telafisi olmayan durumlarla karşılaşmamak için uyarılarda bulundu. Atalay “Gayrimenkul işinde karşılaşabileceğiniz en büyük sürpriz, bir evi yanlış fiyata aldığınızı ya da sattığınızı anlamaktır. İş bittikten sonra telafi edilemeyecek bir durumla karşılaşmamak için eğitimli ve bilgili markalı emlakçıları tercih etmek gerekir” dedi.

Kurulduğu günden bugüne sektöre getirdiği yenilik ve katkılarla adından söz ettiren ABD merkezli gayrimenkul danışmanlık markası ERA Gayrimenkul, emlak danışmanlığının önemine dikkat çekiyor.

Özellikle küçük yatırımcının hayatının en önemli kararlarından biri olan konut satın alma sırasında birçok sorunla karşılaştığına dikkat çeken ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, sonrasında telafisi olmayan durumlarla karşılaşmamak için profesyonellerden destek almanın önemine vurgu yaptı.

Hesapta olmayan risklere karşı küçük yatırımcıya uyarılarda bulunan Atalay, “Gayrimenkul işinde karşılaşabileceğiniz en büyük sürpriz, bir gayrimenkulü yanlış fiyata aldığınızı, sattığınızı, üzerinde yıkım kararı veya kamulaştırma kararı olduğunu anlamaktır. İş bittikten sonra telafi edilemeyecek bir durumla karşılaşmamak için mutlaka profesyonellerden yardım almanız gerekir.

Örneğin bilmediğiniz bir ülkeye gittiğinizde bilmediğiniz bir yerdeyemektense, ürünlerini normal hayatta tercih etmeseniz bile uluslararası bir fastfood zincirini seçerek en azından ne yemeyeceğinizi bilirsiniz. Marka güven demektir. Gayrimenkul işi de aynıdır. Normal bir insan, ömründe 5-10 kez gayrimenkul alım, satım, kiralama kararı verir. Bu nedenle her an farkında olmadığı bir hata yapabilir. Bir satın alma ya da satış işlemi yapmadan öncekötü bir sürprizle karşılaşmamak için güvenilir bir markayı seçmek en doğru karar olur. ERA Türkiye’de en önem verdiğimiz şey danışmanlarımızın bilinçli olarak yanıltıcı hatalar yapmamasıdır.

Serbest çalışan bir emlakçı, kısa vadeli hedefleri ve günü kurtarma mantığı ile çalıştığında kötü niyeti olmasa dahi eğitim ve tecrübe yetersizliği nedeniyle müşterisini yanlış yönlendirebilir. Ancak bir dünya markasının çatısı altında yer alan bir danışman bunu yapma lüksüne sahip değildir.

Bir marka çatısı altına giren danışman; uzun vadeli sözleşmelerin altına imzasını atar, sürekli eğitimlerden geçer, markaya entegre olup kendini sürekli geliştirmek durumunda kalır.O nedenle özellikle küçük yatırımcı, karar vermeden önce mutlaka markalı emlakçılık dediğimiz bir zincirin mensubu olan uzmanlardan destek almalıdır” diye konuştu.

Türkiye’de de dünyada da gayrimenkul danışmanlarının güvenilir hizmet verme adına büyük markalar çatısı altında toplandığını hatırlatan Atalay, ERA Gayrimenkul Türkiye’nin de uluslararası bir sistemin parçası olduğunu belirtti.

Özhan Atalay “ERA Real Estate, 50 yıllık geçmişi olan ABD’li ReologyGrubu’nun çatısı altında yer alıyor. Reology, ABD deki en önemli 4 gayrimenkul markasının 3’ünü elinde bulunduruyor. ERA, Avrupa pazarlarında en yaygın ve güçlü firma durumundayken Uzakdoğu’da bile o derece gücü olan bir marka. Örneğin Çinliler, Çinliler’in taşınmazlarını yine Çinliler’e bir ABD firması olan ERA aracılığıylasatıyorlar.

Bunun gibi pek çok nedenlerle sadece Türkiye değil, dünya çapındaki en iyi gayrimenkul danışmanlarının tamamı, güçlerini bir dünya markası adı altında birleştirerek güçlerine güç katmışlardır. Onlar, bu şekilde potansiyel alıcıları ve satıcılarına ‘bize güvenin, bizler en iyi olmak ve sizleri yanıltmamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz’ mesajı vermektedirler” dedi.

ERA Gayrimenkul Türkiye

1971 yılında ABD’de Jim Jackson tarafından ‘Electronic Realty AssociatesInc’ adıyla hayata geçirilen ERA Real Estate’in kuruluş amacı son teknolojiyi emlak piyasasına taşımaktır. Yüksek standartlardaki gayrimenkul hizmetinin verimli bir şekilde sonuçlandırılması için sistemini; teknoloji ve pazarlamanın en üst düzey seviyede kullanılmasıyla güçlendiren ERA Gayrimenkul, bugün dünyada 2.300’ı aşkın ofisi, 33.000’den fazla ofis sahibi ve danışmanıyla 37 ülkede hizmet veren global bir gayrimenkul markasıdır. 14 Avrupa ülkesinde 6.000’in üzerinde broker/gayrimenkul danışmanı ve 1.108’den fazla ofisiyle en hızlı büyüyen gayrimenkul ağlarından biri olan ERA Avrupa; Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Romanya, İsveç, İsviçre ve Türkiye’de hizmet vermektedir.

ERA Gayrimenkul Türkiye ise; Haziran 2012’de gayrimenkul konusunda deneyimli iş adamı Can Ekşioğlu’nun girişimi ile operasyonlarına başlamıştır. Girne dahil 13 şehirde 47 ofis ile hizmet veren ERA Türkiye’nin hedefi; gayrimenkul sektöründeki hizmet kalitesini, sektördeki eğitimli profesyonellerin sayısını ve sektörün itibarını yükseltmek, markanın dünyadaki başarısını Türkiye’ye taşımaktır.

Bunları da beğenebilirsin