Eskişehirspor stadsız kaldı! TOKİ uyuma taraftara sahip çık!

Eskişehirspor'un iç saha maçları ile A Milli Takım maçlarının oynandığı, taraftarının tribün şovu yaparak maçları tribünde veya ekran başında izleyenleri kendisine hayran bıraktığı Eskişehir Yeni Stadyumu'nun çatısı çökmek üzere. Taraftar, #SahipsizŞehir Eskişehir etiketiyle sesini yetkililere duyurmaya çalıyor...

Emre KULCANAY imarpanosu.com

Spor Toto 1. Lig’de mücadele eden Eskişehirspor, puan silme, transfer tahtasının kapanması, yabancı ve yerli önemli futbolcularının başka takımlara gitmesi gibi sorunlarla ligde kalma savaşı, ekonomik sorunlar nedeniyle de kapısına kilit vurmama mücadelesi verirken Ocak ayının ilk haftasında yağan kar, stadı kullanılamaz hale getirdi.

TOKİ uyumadı, Eskişehirspor taraftarına sahip çıktı!

Tamirat yetişmezse Es-Es maçları üniversitede oynasın

TOKİ tarafından inşa edilen stadın çatısına yağan kar, çatıyı ayakta tutan direkleri yerinden söktü. Stadı kapatılan Es-Es taraftarı, Eskişehirspor’un iç saha maçlarının Afyonkarahisar veya Ankara’daki stadlarda oynanmasını istemiyor. Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampusu içindeki Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu (BESYO) Stadı’nı işaret eden taraftar, bir yandan da Eskişehir Yeni Stadyumu’ndaki kolon arızasının TOKİ tarafından bir an önce giderilerek 35 bin kişilik stadyumun bir an önce tekrar kullanıma açılmasını istiyor.

Eski stad Millet Bahçesi oldu, yeni stad 4 yılda kara teslim

Eskişehirspor’un maçlarını oynadığı, şehrin merkezinde yer alan Eskişehir Atatürk Stadı, güvenli olmadığı gerekçesiyle yıkılarak arazisi TOKİ tarafından Millet Bahçesi yapılmak üzere planlandı ve çalışmalara başlandı. Bu sırada şehir dışındaki yeni stadyum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından inşa edilerek teslim edildi ve Eskişehirspor 34 bin 930 kişilik yeni stadında ilk maçını 20 Kasım 2016’da oynadı.

TOKİ, garanti kapsamında onararak ikinci yarıya yetiştirebilecek mi?

Ancak TOKİ tarafından inşa edilen stadyumun çatısını ayakta tutan kolonlar, 2020 yılının ilk günlerinde Eskişehir’de görülen kar yağışına dayanamadı. Bazı kolonlar yerlerinden çıktı… Ocak’ın ilk haftası itibariyle stadyumdaki hasarın taraftarın can güvenliğini tehdit edeceğini tespit eden TOKİ yetkilileri, stadyumu kapatarak önlem aldı. Ancak taraftar, gerekli tamirat ve iyileştirmenin TOKİ tarafından bir an önce tamamlanarak stadın ligin ikinci yarısına yetiştirilmesini istiyor.

ESKİŞEHİR #SahipsizŞehir mi?

Bunun için dün akşam Twitter’de #SahipsizSehir ESKİŞEHİR diye haykıran Eskişehirsporlular, paylaştıkları önemli mesajlarla başta TOKİ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, olmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı, Eskişehir Milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslerini duyurmak istediler. İşte Eskişehirspor taraftarının yeni stad feryadı…

Rakamlarla yeni stadyum

Blok sayısı: 16
Kullanılabilir alan: 86 bin 783 metrekare
Basın tribünü: 533 koltuk
Misafir seyirci tribünü: 1623 koltuk
Otopark: 35 bin 310 metrekare / 1148 araç kapasiteli
Kapalı Otopark: 17 bin 20 metrekare / 502 araç kapasiteli
Loca: 54 adet

Zemin katta ise basın açıklama odaları, soyunma odaları, masaj salonları bulunuyor. Ambulans, itfaiye ve takım otobüslerinin girişleri de buradan sağlanıyor.Stadyumun birinci katında seyirciler için ayrılan fuaye alanları var. Locaların yer aldığı ikinci katta ise iki adet restoran bulunuyor. Ayrıca yine seyirciler için ayrılmış fuaye alanları bu katlarda da mevcut. Protokol salonları, basın çalışma alanları ise üçüncü katta yer alıyor. Dört ve beşinci katlar ise yine basın çalışma alanları, kamera odaları ve TV-radyo anlatım alanlarına ayrılmış durumda.

Eskişehirspor’un resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre: Stadyum sadece futbol için inşa edildiği için koşu pisti bulunmuyor ve tribünlerin taç çizgisine mesafesi 10 ile 12 metre.Çim alanı 111 metreye 74 metre olan stadyumun oyun alanı ölçüleri ise 105 metreye 68 metre ebadında.

imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin