Fikirtepe burada; Teknik Yapı, Obaköy-Haldız, Dumankaya-TMSF nerede?

Fikirtepe kentsel dönüşüm oldu dertsel dönüşüm... Teknik Yapı, Obaköy Haldız, Dumankaya-TMSF ve Anka Kiptaş mağduru Fikirtepeli hak sahipleri Kadıköy'de eylem yaptı. Kartal Esentepe DKY İnşaat mağdurları da Fikirtepeli kentsel dönüşüm mağdurlarına destek verdi.

Fikirtepe kentsel dönüşüm bölgesinde sözleşme yaptıkları ve evlerini yıkarak yerine yeni konut projesi inşa eden müteahhit firmalardan aylardır kira yardımı alamayan hak sahipleri, mağduriyetlerini anlatmak için Kadıköy İskele Meydanı’nda bir miting düzenledi.

“Fikirtepe´den ayrılan insanların yüzde 98´i kirada”

Dün gerçekleşen mitinge katılan Fikirtepe kentsel dönüşüm mağdurları adına yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

“Biz duyarlılığımızı ve anlayışımızı 1,5 yıl bekleyerek gösterdik fakat önümüzü görecek hiçbir somut adım atılmadığını bu sebeple mağduriyetimizi kamuoyuyla paylaşmanın faydalı olacağı kararını almış bulunmaktayız.

Şu anda ülkemizde korunaksız sağlam olmayan ve acil müdahale edilmesi gereken depreme dayanıksız birçok yapı mevcuttur. Fikirtepe´de yıkılmamış ve depremden dolayı yıkılma riski bulunan 30 yapı adası bulunmaktadır.

İnsanlar depremin kendi kapısını çalmasını beklemeden bir an önce bu evlerden çıkmanın arayışları içindedirler.

Fakat kentsel dönüşüm sonucu kiralarını alamayarak köylerine yerleşen eşlerinden ayrılan, sabahlara kadar çalışıp çocuklarını göremeyen, kartları bloke olan, evlerine haciz gelen insanları gördükçe dayanıksız ama başımızı sokabilecek sıcak bir yuvamız var düşüncesiyle evlerinden çıkmayı düşünmeyerek adeta tabut evlerde kalarak ölüme davet çıkarmaktadırlar.

Uygun ve ucuz olması sebebiyle sağlıklı olmayan Fikirtepe´deki evlerde oturmaktadırlar. Fikirtepe´den ayrılan insanların yüzde 98´i kiradadır.”

Dövizlerde Fikirtepe isyanı!

Öte yandan Fikirtepe mağdurlarının ellerinde taşıdığı döviz ve pankartlarda, Fikirtepe kentsel dönüşüm mağduriyetinin özeti ve isyanı vardı. İşte onlardan bazılarında yer alan ifadeler:

Fikirtepe burada, Teknik Yapı nerede? Fikirtepe Teknik Yapı Up Life Mağdurları”

“Fikirtepe kentsel dönüşüm = Dertsel dönüşüm Deprem öldürür, Teknik Yapı süründürür”

“Deprem evleri yıkıyor, Teknik Yapı hem evleri yıkıyor hem bizi yıkıyor.”

Mazlumların babası sayın Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan bize sahip çıkın. Dumankaya TMSF mağdurlarıyız.

Mazlumların babası sayın Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan bize sahip çıkın.Teknik Yapı mağdurlarıyız.”

“Cenazemize değil çay içmeye bekliyoruz. Depremden sonra değil depremden önce bekliyoruz.”

“Evimiz vardı evsiz kaldık, işimiz vardı işsiz kaldık.

“Sayın Cumhurbaşkanımız, Fikirtepe halkı olarak ölülerimizle değil dirilerimiz ile ilgilenmenizi bekliyoruz. Anka Kiptaş mağdurları.”

A sınıfı belgeli Fikirtepe Obaköy Haldız mağdurları.

Kartal’dan destek

Öte yandan kendilerini DKY İnşaat mağduru olarak tanıtan bir grup da “Kartal Esentepe DKY İnşaat mağdurları” pankartını açarak eyleme destek verdi.

imarpanosu.com

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0
Bunları da beğenebilirsin