Fikirtepe’de ‘Aralık sonu’ yalan oldu!..

Fikirtepe kentsel dönüşüm bölgesinde proje inşa eden firmaların “Aralık sonunda yaşam başlıyor” söylemi yalan oldu… Halkla ilişkiler (PR) firmaları üzerinden gönderilen bültenlerde vurgu yapılan “Aralık 2016’da yaşam başlıyor” vaadi, tapu teslimine dönüştü. Daha açık anlatalım…

Emre KULCANAY - ÖZEL HABER - imarpanosu.com
Emre KULCANAY  ÖZEL HABER  imarpanosu.com

Mahallede bu ay sonuna kadar ‘projesinde yaşamın başlayacağını’ iddia eden 2 proje vardı. Bunlara ek olarak bir proje de inşaatı tamamlamış ancak teslimler için bekliyordu…
İki projeden biri geçenlerde; “Aralık’ta teslimlere başlıyoruz” dedi… Diğeri özel görüşmemizde ‘İçini, dışını, elektriğini, suyunu, kanalizasyonunu, peyzajını bitirmeden veremeyiz’ diyerek Mayıs-Haziran 2017’ye randevu verdi… İnşaatı bitip de teslim için bekleyen proje de dün itibariyle teslimlere başladı.

Ancak;

Teslim edilen konutların yolu yok, aslında var ama patika… Çamur içinde… Üstünde hafriyat kamyonları vızır vızır… Evlerin içinde elektrik yok, doğalgaz yok, su yok… Hepsini geçelim, kanalizasyon yok….

Aralık sonu teslim diyen ancak Mayıs-Haziran’a erteleyen proje, özel sohbetimizde açık sözlü: “Konutlarda AYEDAŞ’ın bağlayacağı elektrik yok. Teslim alanlar, evde ‘şantiye elektriği’ mi kullansınlar?!..”

***

Dün Teknik Yapı ve İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ile Nuhoğlu İnşaat’ın sahibi ve Fikirtepe Platformu’nun başkanı Ali Nuhoğlu ile buluştuk.

Nazmi Durbakayım, ‘konutta balon’, ‘fiyatlar düşüyor’ haberlerine serzenişte bulunduktan sonra sözü ‘Fikirtepe’de başarılı işlere imza atan Fikirtepe Platformu’nun başkanı, diye lanse ettiği Ali Nuhoğlu bomba açıklamalar yaptı mahalleyle ilgili. İşte onlardan birkaçı:

“- Fikirtepe’de yakında İller Bankası ve KİPTAŞ’ın tabelalarını göreceksiniz”…

“- Fikirtepe üzerine spekülasyon yapan çevreler var, onlar kendini biliyor”…

“- Biz ranta değil, talana karşıyız”…

“- Platform’un kuruluşunda Fikirtepe’deki sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapmamamız bizim hatamızdı”…

“- Fikirtepe’de alt yapının 2017’de tamamlanacağına inanıyorum…”

Nuhoğlu ile bu açıklamalarından sonra lobide baş başa konuştum. Bombalarına, imarpanosu.com ve Yurt Emlak’a özel açıklamasıyla devam etti:

“- Sizin de daha önce yazdığınız gibi, Platform Başkanlığı’nı bırakıyorum! Yakında Fikirtepe’deki tüm firmaların bir araya geldiği bir yapı ile karşınıza çıkacağız. Yeni bir sözcü seçilecek!..”

Merak etmeyin; Durbakayım ve Nuhoğlu’nun açıklamalarını yarınki Yurt Emlak sayfasında geniş geniş okuyabileceksiniz.

***

Dönelim başa:

Fikirtepe’de konutlar belki göstermelik, belki de ‘sözümüzü yemedik bak’ demek için teslim ediliyor…

Ama konutların içinde de dışında da yaşam yok!

5-6 yıldır dönüşmeyi bekleyen mahalle, yeni komşularıyla tanışıp kaynaşmak için 5-6 ay daha bekleyecek…

Emre Kulcanay / imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin