Fikirtepe’deki son toplantıda neler açıklandı? Yeni-Fikirder kağıda döktü!

Yeni Fikirtepe toplantısında hangi konulara açıklık getirildi? Yeni Fikirtepe'de kira ve taşınma ücreti, emsal, paylaşım oranı, şerefiyelendirme gibi konular nasıl sonuca bağlandı? Yeni Fikirder, toplantıyı kağıda döktü... İşte detaylar...

Emre KULCANAY ÖZEL HABER imarpanosu.com

Yeni Fikirtepe için geçtiğimiz günlerde Fikirtepe’deki irtibat ofisinde düzenlenen toplantıda neler konuşuldu? Yeni Fikirtepe nasıl hayata geçecek? Yeni Fikirtepe projesi kapsamında emsal, paylaşım oranı, şerefiyelendirme, kira ödemesi ve taşınma yardımı nasıl olacak?.. Yeni Fikirder, o toplantıyı kayda geçirdi… İşte dernek tarafından yapılan yazılı açıklama:

Yeni Fikirder, son toplantıyı kayda geçirdi 

Geçen Perşembe günü (25 Mayıs 2021) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sezayi Köse’nin daveti ile AK Parti Kadıköy İlçe Başkanı Av. Fatih Kaya, Dumlupınar Mahalle Muhtarı Ahmet Gediz, Fidem ve Yeni Fikirder’in de katılımı ile gerçekleşen ‘Yeni Fikirtepe bilgilendirme toplantısında’, Sezayi Köse tarafından aşağıdaki bilgiler paylaşıldı, dernek toplantıda konuşulanları kağıda dökerek sosyal medya hesaplarından paylaştı. İşte toplantının dernek tutanağından özel notlar…

Yeni Fikirder Başkanı Engin Akgüzel, (solda, yeşil gömlekli), toplantıda açıklanan konuları, haberimizde paylaşıyor…

“Fikirtepe’de yaşanan mağduriyetlere 6306 sayılı kanunun 6/A maddesine istinaden son vermek adına yaptıkları çalışmaların sonuna geldiklerini, Bu süreçte yarım kalmış 1 yapı adasında (19 nolu yapı adası) ihale sürecinin tamamlandığını, temel atma töreni ile Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum beyin startı kısa bir süre sonra vereceğini belirtmiştir.

İLANEN TEBLİGATLAR:

İlanedilen boşaltım ve yıkım tebligatlarının Fikirtepe’deki vatandaşlarımızın yaşanan pandemi döneminde rahat hareket edebilmelerini sağlamak amacı ile 150 gün süreli gönderildiğini. İlanen tebligatların kanuni bir zorunluluk olduğunu. 150 günlük sürenin bitiminde bakanlığın seri bir şekilde yıkım ve hafriyat işlemlerini yürütüp çalışmalara alt yapıdan başlayacağını da söylemiştir.

1-KİRA YARDIMI ÖDEMELERİ:

KİRA BEDELLERİ:

Bakanlığın İstanbul ilindeki kira yardımı tutarının 1.150.-TL. olduğu. Bu bedelin tüm ilçelerimizde aynı olduğunu. (Fikirtepe-Beşiktaş-Bağdat Caddesi fark olmadığı) Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’un kira yardım bedelinin Fikirtepe için 1.500.-TL. ye çıkartılması talimatını verdiğini. Fikirtepe deki hak sahiplerine 1.500.-TL. olarak ödeneceğini belirtmiştir.

KİRA YARDIMI SÜRESİ:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kira yardımı ödemelerini 36 ay olarak yapacağını ihtiyaç duyulması halinde +12 ay daha uzatılarak 48 aya kadar kira yardımı ödemelerini yapılacağını.

KİRA ÖDEME ŞEKLİ:

– Her bir bağımsız bölüm için kira yardımı bedelinin 1.500.-TL. olduğu.

– Her bir ticari bölüm için kira yardımı bedelinin 1.500.-TL. olarak yapılacağını.

– Arsa vasfında bulunan üzerinde konut bulunmayan parseller için kira yardımı ödemesinin kanuna istinaden yapılamayacağını.

– Yıkılmış yapı adalarında bulunan hak sahiplerinin kira yardımı ödemeleri için acele etmemesi gerektiğini 1 ay kadar bir süre sonra çözüme kavuşturulacağı bilgisi de verilmiştir.

Kira yardımı ödemesinin hak sahibinin ikamet etmesi şartı ile tek bir bağımsız bölüm için bir defaya mahsus olmak üzere talep edilmesi halinde 5 aylık olarak peşin verileceğini.

(Örnek: 5 adet bağımsız bölümü bulunan bir hak sahibinin talep etmesi halinde 1 dairesi için bir defaya mahsus olarak 5 aylık kira yardımı bedeli olan 7.500.-TL’yi peşin olarak alabileceğini geriye kalan 4 bağımsız bölümü için aylık olarak 1.500.-TL. alacağını) 5 Aylık kira yardımı ödemesini peşin olarak alan hak sahiplerinin proje teslimine 5 ay kala kira yardımı ödemesi alamayacağını.
-Müşterek tapularda kira yardımı ödemesinin oturana değil tüm tapu sahiplerine payları oranında ödeneceğini.

KİRACILARIN DURUMU:

Fikirtepe 1. Etap üzerinde kiracı olan vatandaşlarımıza bağımsız bölümlerde oturduklarını ikamet belgesi ile belgelemeleri halinde bir defaya mahsus 2 kira bedeli oranında (3.000.-TL.) taşınma yardımı bedeli verileceğini. Bu bedel ödenmesinin taşınmalarını takiben yapılacağını.

KİRA YARDIMI ÖDEMESİ BAŞVURU YERİ:

Kira ödemesi başvurularının Fikirtepe’de bulunan bakanlık irtibat ofislerine yapılacağını.

KİRA YARDIMI ÖDEMESİ ZAMANI VE ŞEKLİ:

Kira ödemelerinin her ayın 15. günü bakanlık tarafından hak sahibinin belirttiği ve yalnızca T.C. Ziraat Bankası A.Ş. İBAN numarası üzerinden yapılacağı.

KİRA YARDIMI ÖDEMESİ BAŞVURU BELGELERİ:

– Nüfus cüzdanı fotokopisi.

– T.C. Ziraat Bankası A.Ş. vadesiz hesap cüzdanı fotokopisi.

– Tapu fotokopisi.

– Emlak vergisi beyanı.(BU ŞART 27/05/2021 TARİHİ İLE KALDIRILMIŞTIR.)

– Elektrik, su, doğalgaz ve sabit hatlı telefon olmak üzere en az iki adet fatura
veya iki adet abonelik sözleşmesi.

– Vekaleten yapılan başvurularda vekaletname aslı ve vekilin kimlik fotokopisi.

2-EMSAL ORANI:

Bakanlığın hazırlayıp ilan ettiği ve sonrasında onaylanan imar planlarında da 4 emsalin görüldüğünü emsal oranlarında bir düşüş olmadığını. Fikirtepe’deki hak sahiplerinin emsal oranlarının kesin olarak E=4 olduğunu.(Örnek: ihalesi tamamlanan sanayi tarafında bulunan Brooklyn Life projesinin emsalinin imar planında 4 olarak kesinleştiğini.)
(BrooklynLife 19 nolu yapı adası arsa alanı:7,867m2X E4= Toplam emsal alanı =31,468m2 imar planında belirtildiğini.)

3-PAYLAŞIM ORANLARI:

Paylaşım oranlarının Emlak Konut A.Ş teknik ekibinin yaptığı çalışmalarla belirlenmiş olduğunu ortaya çıkan paylaşım oranlarının %46,3 – %53,7 olarak bakanlığın onayın sunulduğunu. Çevre ve Şehircilik Bakanımız sayın Murat Kurum’un vatandaşların yeterince mağduriyet yaşadıklarını belirterek paylaşım oranlarının %50 – %50 olarak onaylanması talimatını verdiğini. Fikirtepe’deki hak sahiplerinin paylaşım oranlarının inşaat maliyetleri, alt ve üst yapı maliyetleri dahil olarak %50 – %50 oranlarında onaylandığını.

Kentsel dönüşüm bölgelerinde yasaya göre vatandaşların vergi ve harçlardan muaf olduğunu.

4-ŞEREFİYELENDİRME:

Bakanlığın görevlendirdiği personellerin Fikirtepe 1.Etap bölgesinde yaptıkları tespit çalışmaları sonrası bir raporlama yapıldığını. Projelerin yapılıp bitirilmesi sonrasında SPK lisanslı bir firma aracılığı ile dağıtımların yapılması planlandığını.

– Metrajın eksik kaldığı yerlerde hak sahiplerinin eksik m2 lerini bir bağımsız bölüme tamamlamak istediklerinde, satın alma yaparak bağımsız bölümü tamamlayabileceklerini teslim aldıkları konuttan artan m2 ler ile bağımsız bölüm alamayacak kadar ufak m2 lerin bir havuzda toplanacağı bilgiside verilmiştir.

5-MÜLKİYET DURUMU:

Çevre ve Şehircilik Bakanımız sayın Murat Kurum’un toplantıda beyan ettiği üzere Fikirtepe’de yaşayan tüm hak sahiplerinin mülkiyet haklarının yine Fikirtepe 1. Etap üzerinde olacağını. Yola giden, donatı alanına giden ve birleştirilen adalar gibi sebeplerle yeterli konutun bulunmadığı proje adalarındaki hak sahiplerinin en yakın projelere yerleştirileceğini.

PROJELERİN DURUMU:

Emlak Konut A.Ş’nin 8 ekip olarak projelerle ilgili çalışmalarına devam ettiğini. Kısa bir süre içerisinde projelerin bitmiş olacağını.

VARTAŞ 1 PROJESİ DURUMU:

VARTAŞ 1 projesi için yapılan çalışmaların sonuna geldiklerini vatandaşlarımızın menfaatine olan iyileştirmeler yapıldığını. Bakanlık onayından sonra yakın bir zaman içerisinde hak sahiplerine dağıtımların yapılacağını.

EMLAK VERGİSİ SORUNU:

– Taleplerimiz sonrası Kadıköy Belediyesinin 2021 yılının tümü için talep ettiği emlak vergisi ödemelerinin bakanlıkça tapuların hazineye devri olan 08/04/2021 tarihi ile sınırlı olduğunu bakanlığın Kadıköy Belediyesine yazı yazarak durumun düzeltileceğini de belirtilmiştir.

– Yine talebimiz sonrasında yıkılmış yapı adalarında daha önce imzalanmış sözleşmelere istinaden müteahhit firma tarafından ödenmesi gereken ancak ödenmeyen fahiş miktarda da artış yapılan emlak vergisi borçlarının ödemesinin sözleşmelerin bakanlık tarafından fesih edilmesi sebebi ile maalesef hak sahipleri tarafından ödenmesi gerektiği bilgisini de vermiştir.

MEVZUAT- KANUN ÇALIŞMALARI:

– Daha önce müteahhitler ve belediye tarafından yıkılmış yapı adalarında kira yardımı yapılabilmesi, temlik edilmiş alanlar, ipotekler ve hacizlerin kaldırılabilmesi için mevzuatta ve kanunda değişiklikler yapılacağı.

Ayrıca yapılan görüşmede gözden kaçmaması için derneğimizin daha önce dilekçeler ile Kadıköy belediyesine ve Bakanımız Murat Kurum ile yapılan toplantıda da şahsına ilettiğimiz Fikirtepe’de yıkılmış yapı adalarındaki Emlak vergisi sorununu tekrar dile getirdik.(100m2 arsası olan hak sahibinin yaklaşık olarak faizi ile birlikte 20,000.-TL. birikmiş emlak vergisi borcu bulunmaktadır.)
Fikirtepe’de evleri yıkılıp arsa vasfına dönüştürülen hak sahipleri yapılan %1200 oranındaki fahiş artış ile ödeyemeyecekleri bir borcun altına sokulmuşlardır. Sezayi Köse bey bu konu ile ilgili olarak Hazine ve Maliye bakanlığının yetkili olduğunu dolayısı ile kanun değişikliği yapılması gerektirdiğini söylemiş. Toplantıya katılan ve mağduriyetlerin bitirilmesi noktasında çaba harcayan AKParti Kadıköy ilçe başkanı Sayın Av. Fatih Kaya bey toplantı esnasında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Mali ve İdari İşler Başkanı, İstanbul milletvekilimiz Sayın Vedat Demiröz beyin makamını arayarak konu hakkında bilgilendirme yapmıştır. Daha sonra tekrar görüştüğümüz Sayın Av. Fatih Kaya bey Vedat Demiröz bey ile görüştüğünü konuyu aktardığını ve çözüm için çalışacaklarını söylemiştir.

KONUŞULAN DİĞER KONULAR:

– 2. ve 3. Etap yapı adalarının durumu.(İmar planı,yapım durumu,Bakanlığın bakışı)

– İhalesi yapılan Brooklyn Life projesi 19 nolu yapı adası.(İhale, mevcut hali, mahsuplaşma)

– Şua yapı adası içerisinde kalan yeşil alana ayrılan bölüm.(İmar planı, sebep, sonuç)

– Tamamlanmış oturum başlamış fakat iskan alamamış projelerin sorunları.

#YeniFikirder olarak bakanlık yetkilileri ile yaptığımız son iki toplantıda yapılan bilgilendirmeler bizleri memnun etmekle birlikte, bir önceki toplantımızda talep ettiğimiz yapılacakların yazılı olduğu bir matbu evrakı bu toplantıda da Sayın Sezayi Köse beyden tekrar talep ettik. Genel Müdür Yardımcımız Sayın Sezayi Köse bey evrakın hazırlanacağını sonrasında Ankara’ya Genel Müdür Vedad Gürgen beye gönderileceğini onaylandıktan sonra da tarafımıza iletileceğini söyledi.

Evrak içeriğine ne yazılacağını tam olarak bilmesek de Sezayi Köse bey Anayasal hakkımız olan mülkiyetimizin korunacağı bilgisinin yer alacağını söylemiştir. Israrlı taleplerimiz üzerine Sezayi Köse bey 10 güne kadar belgeyi göndereceklerini belirtmiştir.

Derneğimiz #YeniFikirder bakanlık tarafından hazırlanacak olan matbu evrakı beklemektedir. Bizlerin beklentisi; üzüm yemek, bağcıyı dövmek değildir. Devletimiz büyüktür vatandaşını mağdur etmez. Devletin milletsiz, milletin de devletsiz olmayacağın biliyoruz. Devletimizin yıllardır mağduriyet yaşayan Fikirtepe’li vatandaşlarının haklı sebepler ile beklediği ne alacağı, hangi şartlarda alacağı gibi taleplerini gözeteceği inancındayız.

#YENİFİKİRTEPE KENTSEL DÖNÜŞÜM GELİŞİM YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ – Yeni Fikirder

Bunları da beğenebilirsin