‘Fikirtepe’nin hali ortada, İBB olarak garantör olacağız!’

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, İstanbul projelerini tanıttığı toplantıda kentsel dönüşüm projelerini açıkladı. CHP'li İmamoğlu, "Fikirtepe'nin hali ortada... Kentsel dönüşüm projelerine garantör olacağız" dedi. İşte o açıklama...

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, İstanbul için çözüm projelerini açıkladı. İşte İmamoğlu’nun açıklamasından kentsel dönüşümle ilgili o bölüm:

“FİKİRTEPE’NİN HALİ ORTADA…”

“Yaptık, tüm İstanbul’da da yapacağız! İstanbul güvenli bir şehir olana dek, adımlarımızı kararlıkla atacağız.

Maalesef bu konuda hem çok fazla zaman kaybettik, hem de halkın çıkarlarını gözetmeyen anlayışla türlü mağduriyetler yaşandı. Model diye ortaya koydukları Fikirtepe’nin hali ortada. Mahallelerinde yaşayan insanlar kentsel dönüşüm sözünü duydukları anda bile irkiliyorlar. Bu konuya çok ciddi bir şekilde yaklaşacak ve halkla birlikte, orada yaşayan halkın çıkarına; bilimsel ölçütleri önümüze koyarak yol yürüyeceğiz. Derdimiz rant değil, halkımızın güvenliği olacak.

“Kentsel dönüşüm projelerinde garantör görevini üstleneceğiz”

Halkımız şunu bilsin ki; biz İstanbulluya ‘Yerinde Yaşam Garantisi’ sağlayacak, İBB olarak kimseyi yalnız bırakmayacak, kentsel dönüşüm projelerinde garantör görevini üstleneceğiz.
Kentsel dönüşüm süreci ev sahiplerinin mağdur olmadığı, kiracıların da kazandığı bir sürece dönüşecek. İstanbul gibi sosyal eşitsizliklerin yoğun olarak yaşandığı bir kentte Sosyal Konut olgusunun gelişmemiş olması gerçekten şaşırtıcı bir durum.”

SOSYAL KONUT

“Sosyal konut olgusunu geliştireceğiz. Tespitlerimizi yaptık, İstanbul’un her iki yakasında, dar gelirlilerin konut edinebilmesi için Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyetinde bulunan alanlarda hızlıca KİPTAŞ aracılığı ile 10 bin konut üreteceğiz. Bu konutlarla bir yandan ihtiyaç sahiplerine barınma imkanı sağlarken diğer yandan da kentin merkezi bölgelerinde kira fiyatlarının dengelenmesini sağlayacağız.

İstanbul’un geleceğini tüm kesimler ile birlikte çizeceğiz. İstanbul günübirlik planlara yönetilecek bir şehir değil. Bu nedenle bilimsel veriler ışığında uzun vadeli stratejiler belirleyeceğiz.

Bu ilkeler doğrultusundaki model ve planlarımızı, İstanbul Metropolitan Bölge Planlama Ofisinde kurgulayacak, tüm kesimlerin görüşlerine açık bir şekilde, adil bir müzakere sürecinden geçireceğiz.

Oluşturduğumuz Kent Anayasası bize yol gösterecek. Artık İstanbul yönünü bilecek, hedeflerine doğru hızla ilerleyecek. İstikrar sağlayıp, ekonomik sektörel gelişimi sağlayacak.
Şunu çok iyi biliyoruz ki, vizyonu olmayan bir kentin herhangi bir hikayesi olamaz. Hedefi olmayan kentler, geride kalır, spekülasyona açık hale gelir; buralarda eşitsizlik, yoksulluk, israf ve kayırmacılık ön plana çıkar. Bu düşünceyle biz, İstanbul’un 30 yıl sonra 50 yıl sonra nereye varması gerektiğine dair bir vizyon ortaya koyup, o doğrultuda tek vücut olmak ve hedeflerimize odaklanmak zorundayız.

İstanbul için elbette 2030 – 2050’ye dair vizyonlarımız ve ilkelerimiz var. Bu Gelecek Tahayüllünü toplumun tüm kesimleriyle paylaşıp katılımcı bir şekilde geliştireceğiz. Başta söylediğim gibi, İstanbul Adil, Yeşil ve Yaratıcı bir kent olacak”…. (Sözcü)

EKREM İMAMOĞLU’NUN İSTANBUL PROJELERİ AÇIKLAMASINI SÖZCÜ.COM.TR’DE OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

AK PARTİ’NİN İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BİNALİ YILDIRIM FİKİRTEPE İÇİN NE DEMİŞTİ? 

Binali Yıldırım’dan flaş Fikirtepe açıklaması: Müteahhitler!..

 

Bunları da beğenebilirsin