G-20 Zirvesi konukları 28 otelde konaklayacak

15-16 Kasım tarihlerinde Antalya Belek’te düzenlenecek olan G-20 zirvesi için geri sayım başladı. 28 otelde hazırlıklar tamamlanırken, liderlerin konaklayacağı 13 otelde güvenlik önlemleri arttırıldı.

Toplantılar Regnum Carya Resort’te yapılacak. Zirve yarın saat 12.00’de başlayacak. Saat 13.00’te açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

Yarın saat 15.00’te ise G-20 toplantıların klasiği haline gelen aile fotoğrafı çektirilecek. Liderler, otelin 2 bin metrekarelik salonu ‘Carya’da dünyanın bugün karşı karşıya olduğu sorunları ve o sorunlara yönelik çözüm önerilerini konuşacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvenin ikinci günü, yani 16 Kasım Pazartesi saat 15.30’da kapanış konuşmasını gerçekleştirecek.

Harcamaları ülkeler kendileri karşılayacak

Zirvede en çok harcamayı Suudi Arabistan ve Çin’in yapacağı belirtiliyor. Zirve başlamadan Antalya’ya gelen Suudi Arabistan Kralı ve beraberindekilerin otele 18 milyon dolar harcayacağı belirtiliyor. Çin liderinin de beraberindeki heyetle en çok harcamayı yapacak ikinci ülke olduğuna dikkat çekiliyor. Zirvede yapılacak harcamaları ise ülkelerin kendileri karşılayacak.

G-20 ZİRVESİ’NDE SUKUK PAZARLIĞI YAŞANACAK! DETAY İÇİN TIKLAYIN!

G-20 boyunca hava güzel olacak

Antalya’da yapılacak G-20 Liderler Zirvesi boyunca kentte hava sıcaklığı 22-24 derece arasında olacak. Yağmurun beklenmediği Belek bölgesinde zirve boyunca hava güneşli geçecek.

Kameralar tüm şehri gözetleyecek

G-20 Liderler Zirvesi kapsamında güvenlik tedbirlerinin en üst seviyeye çıkartıldığı Antalya’da, kent merkezinden Belek’e kadar birçok noktaya kurulan 691 kamerayla tüm ayrıntılar izlenerek değerlendirilecek. Zirve boyunca yaşanacak tüm gelişmeler, il merkezindeki 158 noktadaki 329 sabit ve 142 hareketli, Belek Turizm Bölgesi’nde 56 noktada 166 sabit ve 54 hareketli kamerayla izlenecek.

Obama için özel paravan

Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yapacağı “G-20 Liderler Zirvesi” için farklı ülkelerden gelen 2 bini aşkın gazeteci, zirve için hazırlıklarını sürdürüyor. 300’er kişilik iki basın odası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama’nın düzenleyeceği basın toplantıları için hazırlandı. Obama’nın basın toplantısını gerçekleştireceği salona, katılımcılarla Obama’nın arasına girecek özel bir paravan kuruldu. Barack Obama, konuşma yapmaya özel yapılan bu paravanın ardından yürüyerek geçecek.

Liderlere pirinç

G-20 Liderler Zirvesi’ne katılacak liderlere İpsala pirinci hediye edilecek. Zirve’ye katılacak liderler için özel hazırlanan 2 kilo pirinç dolu ve liderlerin isimlerinin işlendiği hediyelik çuvallar, dün Antalya’ya gönderildi.

RAKAMLARLA ANTALYA G20 ZİRVESİ

28 : G-20 için kullanılacak toplam otel sayısı

18 milyon Dolar : Suudi Arabistan Kralı ve heyetinin Mardan Palace yapacağı ödeme

2 bin metrekare: Liderlerin toplanacağı ‘Carya’ salonunun büyüklüğü

100 milyon Dolar : Zirve için yapılan toplam harcama

200 milyon Dolar : G-20’nin Antalya turizmine yapacağı katkı

13 bin : Zirve için liderlerle beraber Antalya’ya gelecek kişi sayısı

12 bin : Zirvede görev yapacak polis sayısı

1000 : Görevli olan jandarma sayısı

11 bin : G20 için görevli personel sayısı

3 bin 500 : Zirveyi takip edecek basın mensubu sayısı

30 bin : Antalya gelmesi beklenen eylemci sayısı

691 : Zirvede güvenliği sağyalamak için kullanılacak kamera sayısı

4 km : Belek sahilindeki otellere ulaşımı sağlayan Turizm Caddesi’nin uzunluğu

379 : Zirve için görevlendirilen sağlık personeli sayısı

68 : Zirvede görev yapacak ambulans sayısı

2 : Zirvede görev yapacak helikopter ambulans sayısı

60 : Gelecek devlet başkanları için havalimanında ayrılan uçak park alanı sayısı.

Hürriyet

Bunları da beğenebilirsin