Galataport İstanbul ne zaman bitecek?

Galataport İstanbul Modern yeni müze binası Galata İstanbul'da olacak mı? İstanbul Modern Galataport İstanbul projesinde yer alacak mı? Galataport İstanbul Modern kaça mal oldu? İstanbul Modern, Galataport İstanbul projesinde kaç metrekare alanda kurulacak? Galataport İstanbul ne zaman bitecek? Galataport İstanbul ne zaman hizmete açılacak? Galataport İstanbul yatırım tutarı ne kadar? Galataport İstanbul nerede? Galataport İstanbul Kruvaziyer Limanı hangi firmaların gemilerini ağırlayacak? Galataport İstanbul hakkında her şey bu haberde...

Galataport İstanbul nerede? Galataport İstanbul ne zaman bitecek? Galataport İstanbul ne zaman tamamlanacak? Galataport İstanbul ne zaman hizmete açılacak? Galataport İstanbul kruvaziyer limanı için rezervasyon yapan firmalar hangileri? İstanbul Modern, Galataport İstanbul içinde olacak mı? Galataport İstanbul Modern kaç metrekare alana kurulacak? Galataport İstanbul maliyeti ne kadar? Galataport İstanbul yatırım tutarı ne kadar? Galataport İstanbul Modern yatırım tutarı ne kadar? Galataport İstanbul teknik özellikleri neler? İşte Galataport İstanbul detayları…

Galataport İstanbul maliyet ve km büyüklüğü

– Galataport İstanbul, 1.7 milyar dolarlık yatırım tutarı ile Boğaz kenarında 1,2 km sahil şeridini kapsayan, dünyanın en önemli destinasyon projelerinden biridir.

Galataport İstanbul ne zaman bitecek, ne zaman açılacak?

– Galataport İstanbul’un 2020 ikinci çeyreğinde açılması hedeflenmektedir.

Galataport İstanbul ziyaretçi kapasitesi ne kadar?

– Galataport İstanbul, 7 milyonu yabancı olmak üzere yılda toplam 25 milyon ziyaretçiyi ağırlayacaktır. Proje tamamlandıktan sonra, yıllık mürettebat dahil 1,5 milyon kruvaziyer yolcusunun İstanbul’a ayak basacağı hesaplanmaktadır.

Galataport İstanbul ticari ünite çeşitliliği nedir?

– Projede yaklaşık 250 adet perakende ve yeme-içme noktası planlanmaktadır. Proje içerisinde yeme-içme oranı %35 olacaktır. Bu, standardın iki katından yüksek bir orandır.

Galataport İstanbul kruvaziyer limanı kapasitesi nedir?

– Galataport İstanbul Kruvaziyer Limanı, ana liman ve transit sefer olarak İstanbul’u ziyaret eden kruvaziyer gemilerini ağırlayacaktır. Dünyada ilk kez kurgulanan kapak sistemi ve buna bağlı yer altında 29 bin m2’lik terminal hizmete sokularak modern bir liman inşa edilmektedir.

– Limanda gemi olmadığı zamanlarda ise gümrüklü alanı ve güvenlik (ISPS) alanını ayıran kapak sistemi sayesinde sahanın yer üstü alanının tamamı, halkın hizmetine sunulacaktır.

Galataport İstanbul Kruvaziyer Limanı ne kadar rezervasyon aldı?

– 2020 yılında toplam 64 sefer, 2021 yılında ise yaklaşık 140 sefer Galataport İstanbul’a rezervasyon yapmıştır ve çoğu firma Galataport İstanbul’u ana liman olarak kullanacaktır.

Galataport İstanbul Kruvaziyer Limanı’na rezervasyon yaptıran cruise firmaları hangileri?

– Galataport İstanbul Kruvaziyer Limanına rezervasyon yapan gemi firmaları arasında başta dünyanın en büyük 2 gemi firması olan Carnival Corporation ve Royal Caribbean Cruises olmak üzere; Celebrity Cruises, Azamara, Viking Cruises, Holland America Cruise Line, Regent Seven Seas Cruises, Celestyal Cruises, Le Ponant, Silversea Cruises, Fred Olsen Cruises, Marella Cruises, Wind Star Cruises, Princess Cruises, Aida Cruises ve MSC firmaları firmaları da bulunmaktadır.

Galataport İstanbul Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş. hakkında her şey!

Galataport İstanbul, Peninsula İstanbul yatırım bedeli ne kadar?

– Galataport Projesi içerisinde yer alan Peninsula İstanbul’un toplam yatırım bedeli 300 milyon Euro’dur. Galataport İstanbul ve Peninsula Grubu yatırım tutarını yarı yarıya üstlenmiştir.

Galataport İstanbul yeşillendirilecek mi?

– Proje planlaması kapsamında düzenlenen 30.000 m2’lik peyzaj alanında yüzlerce ağaç yer alacaktır.

– Çok özel bir teknikle mevcut yerinde Galataport tarafından restore edilen tarihi Tophane Saat Kulesi’ni de tam ortasında barındıran yaklaşık 14.000 m2’lik rekreasyon alanı; yıl boyunca kültür-sanat, tasarım ve moda gibi pek çok etkinlik ile canlı tutulacaktır.

İstanbul Modern, Galataport İstanbul içinde olacak mı?

– Doğuş ve Bilgili Grupları’nın Eczacıbaşı Grubu ile yaptığı iş birliği çerçevesinde, tüm masrafları taraflarca yarı yarıya karşılanmak suretiyle, İstanbul Modern daha geniş bir şekilde eski yerine geri gelecektir. Yeni müze binası, yaklaşık 10.000 m2’de konumlanacaktır. Yeni binanın yapım maliyeti 45.000.000 ABD Doları’dır. Doğuş-Bilgili ortaklığı bu iş birliği ile aynı zamanda İstanbul Modern’in ana sponsorluğunu üslenmiştir.

Galataport İstanbul otopark araç kapasitesi ne kadar?

– Projede yer alan 2300 araçlık yer altı otoparkı da bölgenin park sorununun çözümüne önemli bir katkı sağlayacaktır.

Galataport İstanbul inşaat rakamları

– Galataport İstanbul Projesi’nin toplam inşaat alanı yaklaşık “400.000 m2” olarak ölçümlenmektedir. Bu alan:

– 53 Adet Futbol Sahasını kapsamına dahil edebilecektir.

– Marmara Denizi’nde “52.300 m2 Yüz Ölçümlü Bir Ada” yapılabilecek veya “110.000 Adet Kamyon” doldurulabilecektir.

– Sadece projede kullanılan demir ile; “10 Adet” Eyfel Kulesi veya “67.000 Adet” binek otomobil üretilebilecek.

– Söz konusu demirlerin uç uca eklenmesi halinde “Ay’ın Etrafında 3 Tur” atılabilmesi mümkün bulunmaktadır.

– Galataport İstanbul Projesi’nde kullanılması planlanan toplam demir tonajı “67.000 Ton” olarak belirlenmiştir.

– Galataport İstanbul Projesi’nde elektrik, telefon, internet ve su altyapısı için kullanılan toplam kablo ve su tesisatının uzunlugu “6.000 Kilometredir”.

– İlgili kablo ve tesisatın uç uça eklenmesi halinde, “Kıbrıs Adası’nın 10 Defa” çevrelenebilmesi mümkündür.

Bunları da beğenebilirsin