Gayrimenkul yatırım fonları 5 yılda 50 milyar TL’ye ulaşabilir

Dünyanın önde gelen gayrimenkul danışmanlığı şirketi Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, uluslararası gayrimenkul piyasasında çok önemli bir yere sahip olan Gayrimenkul Yatırım Fonlarının önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye’de sektöre hareket getireceğini vurguladı.

Türkiye yakın zamanda, yurtdışında uzun vadeli ve güvenli bir yatırım aracı olarak görülen Gayrimenkul Yatırım Fonları ile tanışacak. Dünyanın önde gelen gayrimenkul danışmanlığı şirketi Cushman & Wakefield’e göre bu gelişme gayrimenkul yatırımcısının iştahını kabartırken sektöre de canlılık getirecek. Zira gayrimenkule doğrudan yatırım yapabilme imkanı sağlayan GYF’ler, büyük ölçekli gayrimenkullere bir taraftan yeni ve güçlü yatırımcı çekerken diğer taraftan da likidite kazandıracak.

Konunun ayrıntılarını yorumlayan Tuğra Gönden, GYF’lerin avantajlarını şu şekilde sıraladı; “Vergi avantajı olan GYF’ler fiyatlama açısından daha rekabetçi. Bu özelliği ile GYF’ler, Türkiye’de getiri oranı beklentileri nedeniyle geleneksel gayrimenkul yatırımları ile ilgilenmeyen yabancı yatırımcılara alternatif sunacak. Ayrıca GYF’lerin geleneksel yatırıma kıyasla çok daha likit olması şimdiden ciddi ilgi görüyor. GYF’lerin SPK’nın gözetim ve denetimi altında olması ve profesyonel yönetim şirketleri tarafından yönetilmesi, yabancı yatırımcılar açısından da güven teşkil ediyor. Ayrıca Türkiye’de yerleşik mülk yönetim organizasyonu gerektirmemesi de bir diğer avantaj.”.
GYF’lerin yurtdışındaki uygulamalarını da yorumlayan Tuğra Gönden, “Dünyanın en önemli 50 Gayrimenkul Yatırım Fonu son 5 yılda toplam 220 milyar Dolar’dan fazla yeni sermaye tedarik etti. GYF’lerin dünyanın en önemli devlet ve emeklilik fonlarının yanı sıra varlıklı şahıslardan da ciddi yatırım aldıklarına şahit oluyoruz. Dünyadaki emsalleri baz aldığımızda GYF’lerin önümüzdeki 5 yıl içerisinde toplam yatırım hacminin 50 milyar TL’ye ulaşması mümkün görünüyor.” diye konuştu.

Gayrimenkul sektörü GYF ile kurumsallaşacak

Gönden’e göre; büyük ölçekli projelerde blok satış imkanını arttıracak, diğer taraftan daha sistematik bir şekilde ve daha düşük pazarlama ve satış bütçeleri ile satış imkanı sağlayacak olan GYF’ler, gayrimenkul sektöründe yaşanan genel sermaye kısıtlarına da önemli oranda kaynak oluşturacak. Gönden, “ Özellikle Körfez bölgesinde önemli kurumsal yatırımcıların GYF’leri büyük bir ilgiyle karşıladıklarını bizzat gördük. Uzun vadede de GYF’ler, gayrimenkul geliştiricilerinin kurumsallaşma sürecinde teşvik edici rol üstlenecek.” dedi.

Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield dünyanın en büyük özel ticari gayrimenkul firmasıdır. En önemli gayrimenkul kiraları, satışları ve yönetimi ile ilgili devir ve temlik işlemlerinin birçoğundaki katılımı ile anlaşıldığı üzere dünyanın başlıca önemli pazarlarında rakipsiz bir konuma sahip şirket, müşterilerine emlak mülkiyeti kullanımı ve yatırımı hususunda her bakımdan tavsiyelerde bulunmakta ve onları temsil etmektedir. 1917 yılında kurulan ve 60 ülkede 256 ofise sahip şirketin 16.000’den fazla çalışanı bulunmaktadır.

Kiralama, satış ve şirket satın alımları, öz kaynak, borç ve yapılandırılmış finansman, kurumsal finansman ve yatırım bankacılığı, kurumsal hizmetler, emlak yönetimi, tesis yönetimi, proje yönetimi, danışmanlık ve değer biçme gibi gayrimenkullerle ilgili her türlü konuda eksiksiz bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. Firma dünya çapında yaklaşık 4 milyar dolarlık malvarlığına sahiptir.

Yerel ve küresel gayrimenkul araştırmalarında tanınan bir lider olan firma, pazar bilgilerini ve çalışmalarını www.cushmanwakefield.com/knowledge adresinde yayımlamaktadır.

Bunları da beğenebilirsin