Gayrimenkulde TL devrimi!

Gayrimenkul dahil tüm satış ve kiralama işlemlerinde Türk Lirası kullanılacak... Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi... İşte AVM'lerde 'dolarla kira' karmaşasına son veren o karar ve detaylar!...

Gayrimenkul satış ve kiralamalar dahil olmak üzere bundan sonra tüm satış, kiralama, leasing, hizmet ve eser sözleşmelerinde Türk Lirası (TL) geçerli olacak. Özellikle de alışveriş merkezlerinde (AVM) son günlerde mağazaların kepenk indirmesine sebep olan ‘dolarla kira’ uygulaması sona erdi.

Satış ve kiralamalar TL üzerinden olacak

imarpanosu.com’un bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan karardan derlediği bilgiye göre; bundan sonra Türkiye’de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Dövizle kira TL’ye dönecek

Ayrıca Dolar veya Euro üzerinden belirlenerek sözleşme yapılan kiralamalar, otuz (30) gün içerisinde Türk Lirası’na (TL) çevrilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı 85 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde ; “Ekli “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”ın yürürlüğe konulmasına 20/2/1930 tarihli ve 1567 sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun’un 1’inci Maddesi gereğince karar verilmiştir” denildi.

İşte bugün (13 Eylül 2018, Perşembe) tarih ve 30534 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Parası Kıymetini Korumu Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 85)…

TÜRK PARASI KIYMETİNİ KORUMA HAKKINDA 32 SAYILI KARARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KARAR

MADDE 1- 7/8/1989 tarihli ve 32 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Kararın 4’üncü maddesine aşağıdaki bent eklenmiştir.

“g) Türkiye’de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz.”

MADDE 2- Aynı Karara aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Geçici Madde 8- Bu Kararın 4’üncü maddesinin (g) bendinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde, söz konusu bentte belirtilen ve daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerdeki döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında; Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenir.”

MADDE 3- Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Karar hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

imarpanosu.com

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0
Bunları da beğenebilirsin