‘Gül Baba Türbesi, Türklerin ve Macarlar’ın gurur duyacağı bir yer oldu’

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Polat Holding ve Gül Baba Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat ile kameraların karşısına geçtiği Gül Baba Türbesi'nde önemli açıklamalar yaptı. Orban, "Cumhurbaşkanı Erdoğan buraya gelmeden önce burası utanılacak şekilde kötü şartlar altındaydı. İhmal edilmişti bir kenara atılmıştı" dedi ve ekledi: "Burası Türklerin ve Macarların biraraya gelip gurur duyacağı bir yer oldu"...

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Gül Baba Türbesi’ni ziyaret etti. Polat Holding ve Gül Baba Vakfı Başkanı Adnan Polat ile türbeye gelen Macaristan Başbakanı Orban, burada yaptığı açıklamada “Burası Türklerin ve Macarların bir araya gelip gurur duyacağı bir yer oldu. Sahip olduğumuz için ve katkıda bulunduğumuz için gurur duyuyoruz” dedi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Polat Holding Başkanı Adnan Polat, türbede çay içerek basınla sohbet toplantısı düzenledi…

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan Gül Baba Türbesi’nin restorasyon çalışmalarına değinen Başbakan Orban, “Budapeşte’ye geldiğiniz için teşekkür ederiz. Burada çok özel bir yerdeyiz. 1 ay önce yapılan açılışı görmediniz. Cumhurbaşkanı Erdoğan buraya gelmeden önce burası utanılacak şekilde kötü şartlar altındaydı. İhmal edilmişti bir kenara atılmıştı. Birkaç sene önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile buranın restore edilmesi konusunda bir konuşmamız olmuştu. İki tane lider karar verdiği vakit bunun hayata geçmesini çok kolay olduğunu zannediyorlar ancak esasında öyle olmuyor birilerinin takip etmesi gerekiyor. Burasının restorasyonu belli kurallar içinde yapıldı. Şimdi dönüp baktığımızda burasının medeni bir yer olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

“Gül Baba sadece sizin için değil bizim içinde önemli” diyen Orban, sözlerine şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir mütabakata vardık. Tarih tarihtir herkesin o tarihe saygı göstermesi lazım. Savaşlarda her iki tarafta da her zaman büyük kahramanlar ortaya çıkıyor. Kahramanlık ve vatanseverliğe her zaman saygı göstermemiz lazım. Burası Türklerin ve Macarların biraraya gelip gurur duyacağı bir yer oldu. Sahip olduğumuz için ve katkıda bulunduğumuz için gurur duyuyoruz.”

“Türkiye ile dostluğumuzdan dolayı Batı bizi eleştiriyor”

“Batı basınında eleştiriler oluyor. Türkiye ile bizim çok özel arkadaşlığımız var. Buradaki insanlara sorduğunuz zaman Türkler hakkında çok pozitif cevaplar alırsınız. Ben de Türkler tarafından çok büyük saygı görüyorum. Türkiye yapı olarak çok güçlü bir ülke. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın gelecekte Türkiye’nin en iyi 10 ekonomi içinde olacağı fikrine katılıyorum. Türkiye ile elimizden geldiği kadar işbirliği yapmamız Avrupa’nın menfaatine.

“Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı var”

Birçok Avrupa ülkesinin Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olduğunu biliyorum. Karşı olmak yerine başka bir vizyon ortaya koymamız lazım. Türkiye ve Avrupa arasında stratejik işbirliği olması gerekiyor. Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı var.”

Adnan Polat: Gül Baba, Muhteşem Yüzyıl gibi dizi olacak! VİDEO

Bunları da beğenebilirsin