Halil Yanmaz: Yeni bir enstrüman doğuyor

Gayrimenkul sertifikası için “Ekonomiye üç ayaklı yarar sağlayacak bir enstrüman doğuyor” diyen We Ilgın Haliç Proje İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Halil Yanmaz’ın değerlendirmesi şöyle…

We Ilgın Haliç Proje İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Halil Yanmaz, gayrimenkul sertifikası dönemiyle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı;

“Ekonomiye üç ayaklı yarar sağlayacak bir enstrüman doğuyor”

“Türkiye siyasi ve ekonomik olarak tarihinin en önemli dönemeçlerinden birini geçerken aldığı ekonomik kararlarla tüm dünyaya gücünü kanıtlıyor. 15 Temmuz gecesi yaşanan, ülkenin siyasi ve ekonomik geleceğinin rotasını değiştirmeye yönelik hain darbenin üstesinden gelen Türkiye, tüm zorluklara rağmen hem yatırımlarını süratle gerçekleştiriyor, hem de pek çok ülkenin adım atmakta zorlanabileceği hukuki ve ekonomik kararlarını hayata geçiriyor.

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren gayrimenkul sertifikaları da bu önemli adımlardan biridir. Sözkonusu sertifikalar, hem konut sahibi olamamış dar gelirli kesime umut olacak ve yol gösterecek, hem yeni bir finansal kaynağa ulaşacak olan inşaat sektörünü güçlendirecek, hem de güvenilir ve karlı bir yatırım aracı ihtiyacında olan yatırımcılara alternatif sunacaktır.

Vatandaşların devlet güvencesinde işlem görün konut projelerinden metrekare bazında hisse alabilmesini sağlayan gayrimenkul sertifikaları, aynı zamanda tüketicinin proje seçimi yapmasını da kolaylaştıracaktır. Devlet güvencesindeki, mali açıdan güçlü şirketlerin projelerinin diğerlerinden ayrılacağı bir dönem başlayacaktır.

Ekonomide 3 ayaklı yarar sağlayacak olan bu gayrimenkul sertifikalarının bir başka yararı da kentsel dönüşüm projelerinde görülecektir. Çünkü uygulama belediyelere de sertifika çıkarma yetkisi tanımaktadır. Şirket olarak bizim de içinde yer aldığımız kentsel dönüşüm seferberliğinde, hak sahiplerinin dönüşüm projelerindeki haklarını dilediği gibi kullanabilmesini veya transfer edilebilmesinin yolunu açacak olan gayrimenkul sertifikaları ile ülkemizin kentsel dönüşümünün önümüzdeki yıllarda daha rahat işleyeceğine olan inancımız tamdır.”

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0
Bunları da beğenebilirsin