Hasankeyf konutlarının inşasında sona gelindi

Ilısu Barajı’nın tamamlanmasıyla sular altında kalacak Batman’ın Hasankeyf ilçesinin yeni yerleşim yerindeki konutların inşasında sona gelinirken, yapımı tamamlanan ticaret merkezinde 98 iş yerinin anahtarı hak sahiplerine dağıtıldı.

Türkiye’nin gözde ilçelerinden biri olması hedeflenen yeni Hasankeyf’te çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İlçenin eski yerleşim alanı 500 dekar iken yeni yerleşim yeri yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta 3 bin dekar alana inşa ediliyor.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu“Yeni yerleşim yerinde tarihi dokuyu koruyacağız. Yaşam şartlarını artıracak modern bir ilçe inşa ediliyor. Çok güzel, estetik bir Hasankeyf çıkartacağız” dedi.

Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz“45 metrekarelik evlerden 160 metrekarelik, modern, alt yapısıyla güzel örnek bir şehre gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

160 metrekarelik modern evler

Yeni konutların teslim edilmesi ile yerli halk 30-40 metrekarelik evler yerine 160 metrekarelik modern evlerde yaşamlarını konforla sürdürecek. Yeni yerleşim çalışmaları için 2 milyar 750 milyon lira harcandı.

Bölge mimarisine uygun inşa edilen 98 iş yerinden oluşan Ticaret Merkezi’nin yapımı tamamlanarak hak sahiplerine anahtarları teslim edildi. 710 konutun da en geç 3 ay içinde hak sahiplerine teslim edilmesi hedefleniyor.

Yeni yerleşim yerinde 710 konutun yapımının hızla devam ettiğini aktaran DSİ Genel Müdürü Acu, “Hasankeyf’i taşıdığımız zaman vatandaşlarımızı çok daha modern konutlara, tarihi dokuya sahip çıkarak yatay mimariyle taşıyacağız” diye konuştu.

Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı Akdeniz ise, “45 metrekarelik evlerden 160 metrekarelik, modern, altyapısıyla güzel örnek bir şehre gidiyoruz. Alt ve üstyapısıyla, eğitim tesisleriyle, sosyal donatı alanlarıyla, sağlık ve kültürel tesisleriyle modern, örnek bir şehir olduğuna inandığımız için bir an önce taşınmak istiyoruz. İnsanca, modern bir yaşantının bizi beklediği güzel evlere taşınacağımız günü bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: Hürriyet Projeland

Bunları da beğenebilirsin