İdris Güllüce kimdir?

İdris Güllüce kimdir?
İdris Güllüce kimdir?

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce kimdir? Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, ne zaman Bakan oldu? İdris Güllüce nereli? İdris Güllüce kaç doğumlu? İdris Güllüce özgeçmişinde neler var? İdris Güllüce biyografisinde neler yazılı?

İdris Güllüce, 1950 yılında Erzurum Hasankale’de doğdu. Güllüce, ilköğrenimini Erzurum’da tamamladıktan sonra, eğitim ve çalışma hayatına İstanbul’da devam etti. Orta öğrenimini Haydarpaşa Meslek Lisesinde tamamlayarak Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi’ne girdi. Sonrasında, Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümünü de bitiren İdris Güllüce; Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İşletme Anabilim Dalında da, “Yerel Yönetimlerin Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu mastır tezini tamamladı.

Serbest mühendis olarak iş hayatına atılan Güllüce, kendi inşaat şirketini kurdu. 1980-84 yılları arasında, yurtdışında uluslararası bir firmada mühendis olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra, özel bir sanayi kuruluşunda Genel Müdürlük görevinde bulunarak, bir süre bu sanayi kuruluşunun ortaklığı ve yöneticiliğini sürdürdü.

1989 Mahalli seçimlerinde, Kartal Belediyesi Meclis Üyeliği görevine seçilerek 18 yıl sürecek olan yerel yönetimler kariyerine ilk adımını attı.

1 Kasım 1992 Ara Yerel Seçimleriyle Tuzla Belediye Başkanı oldu. 27 Mart 1994’te ikinci, 18 Nisan 1999’da ise bu göreve üçüncü kez seçildi. Üç dönemlik Tuzla Belediye Başkanlığından sonra; 28 Mart 2004’ten 8 Mayıs 2007’ye kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1.Başkan Vekili olarak hizmetine devam etti.

8 Mayıs 2007’de, yerelden edindiği tecrübeleri Türkiye’ye aktarmak düşüncesiyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis I. Başkan Vekilliği görevinden istifa ederek Ak Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı oldu.

22 Temmuz 2007 de Adalet ve Kalkınma Partisinden İstanbul 1. bölge Milletvekili seçildi.

23. Dönemde TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanlığı yaptı.

12 Haziran 2011 de Adalet ve Kalkınma Partisinden 2. defa İstanbul 1. bölge Milletvekili seçildi.

2007 – 2011 tarihleri arasında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezinde, Yerel Yönetimler Başkanlığında Başkan Yardımcılığı, 2011 – 2013 tarihleri arasında TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanlığı, görevini yürütmüştür.

İngilizce ve Arapça bilen Güllüce evli ve 5 çocuk babasıdır.

İdris Güllüce iletişim:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Adres: Vekaletler Cad. No:1 Bakanlıklar / Ankara
Telefon : 0 (312) 410 10 00

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0
Bunları da beğenebilirsin