İdris Güllüce’den müteahhitlere müjdeli haber – VİDEO

İdris Güllüce’den müteahhitlere müjdeli haber geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, imar yönetmeliği ile müjdesini bizzat açıklıyor… İzlemek için haberin içindeki videoya tıklayın…

İdris Güllüce’den müteahhitlere müjdeli haber Bursa’dan geldi. Bakan Güllüce, yeni tip imar yönetmeliğinin 2016 sonuna ertelendiğini açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 1 Ocak 2016’da yürürlüğe girecek ‘yeni tip imar yönetmeliği’ uygulamasının 2016 yılı sonuna kadar ertelendiğini açıkladı.

İDRİS GÜLLÜCE’NİN MÜJDESİ GERÇEK OLDU! YÖNETMELİK RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI! DETAY İÇİN TIKLAYIN!

Bursa’da katıldığı bir programda açıklamalarda bulunan Güllüce; “İmar yönetmeliğindeki değişiklikler için çalışmalar yapmıştık. Bu konuda odalarla, üniversitelerle ve özel sektörle görüşmelerimiz olmuştu. Ancak gelinen son noktada inşaat sektörü bu yönetmelik değişimi için bir erteleme talebinde bulundu. Nihayetinde tip imar yönetmeliği değişikliğinin 1 yıl daha ertelenmesine karar verdik. İnşaatçıların gözü aydın, belediye başkanımızın gözü aydın” dedi.

İşte Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin o müjdeli açıklaması…

EMSAL AVANTAJI

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre; ertelemenin müteahhitler için önemli emsal avantajı sağlayacağını belirten Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, “İnşaatçılar 1 Ocak 2016’ya kadar ruhsat olmak için acele ediyordu, şimdi koca bir yıl daha kazandılar.Ancak daha fazla emsal sağlayan 1 yıllık ek süreden faydalanmak için Mayıs 2014 öncesi şirketlerin sözleşmelere başlamış olması gerek” dedi.

Bakan açıklamasını ‘müjdeli haber’ olarak değerlendiren İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “1 yıl daha uzayan yönetmelik inşaatçılara daha fazla emsal kullanım hakkı veriyor. Yeni yönetmelikle 0.25 emsal 0.20 ye çekildi ama aradaki fark 0.05’den fazla. Teknik detaylara bakarsak uygulamanın ertelenmesinin yüzde 7’lik bir avantajı var. 1 yıl avantajı tüm sektörü değil, müracatını yapmış belgesini almış müteahhitleri etkileyecek. Özellikle Anadolu yakasındaki kentsel dönüşüm projelerinde müteahhitler 1 Ocak’a yetişemiyor, bu nedenle panik oluyordu” diye konuştu.

Bunları da beğenebilirsin