İHA ve SİHA’ların babası vefat etti! Özdemir Bayraktar kimdir?

İHA ve SiHA araçlarının babası Özdemir Bayraktar vefat etti. Peki Özdemir Bayraktar kimdir? Oğlu Selçuk Bayraktar, vefat haberini nasıl duyurdu? İşte Özdemir Bayraktar özgeçmişi ve biyografisi...

Özdemir Bayraktar kimdir? Özdemir Bayraktar kaç yaşındaydı? Özdemir Bayraktar nereli? Özdemir Bayraktar nereden mezun? Özdemir Bayraktar İHA fikri nasıl doğdu? Özdemir Bayraktar SİHA fikrini nasıl geliştirdi? Özdemir Bayraktar özgeçmişi ve Özdemir Bayraktar biyografisi ile detaylar şöyle…

Özdemir Bayraktar vefat etti, oğlu Selçuk Bayraktar böyle duyurdu

Türkiye’nin İnsansız Hava Aracı (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) üretimlerini gerçekleştiren Baykar Savunma Teknoloji Lideri (CTO), T3 Vakfı Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, babası Özdemir Bayraktar’ın vefat haberini resmi Twitter hesabından şu cümlelerle duyurdu:

“Babam, canım, arkadaşım, rehberim, dava yoldaşım Hakk’ın rahmetine yürüdü..

Kanını, canını, sağlığını, varlığını milletimizin tam bağımsızlık mücadelesine vakfetti..

İnna Lillâhi ve İnnâ İleyhi Raciûn

O’ndan geldik O’na döneceğiz..”

İşte o tweet:

Selçuk Bayraktar’ın babası Özdemir Bayraktar’ın vefatını duyurduğu tweeti böyle…

Özdemir Bayraktar kimdir?

Peki Özdemir Bayraktar kimdir? Özdemir Bayraktar nereli? Özdemir Bayraktar hangi yıl, hangi ilde doğdu? Özdemir Bayraktar, hangi okullardan mezun? İşte Özdemir Bayraktar’ın Baykar şirketinin resmi internet sitesinden paylaşılan özgeçmişi..

Milli SİHA’ların öncü ismi, girişimci, yüksek mühendis ve sanayici Özdemir Bayraktar

Hayatını, sağlığını, varlığını ülkemizin tam bağımsızlığı için son 20 yılını işyerinde yaşayarak, gerek arazide gerek bilgisayar tezgahı başında Milli SİHA’larımıza vakfetti…

1949 yılında aslen Trabzon Sürmeneli olan Balıkçı Lütfi Reis’in oğlu olarak Sarıyer’in Garipçe köyünde doğan Özdemir Bayraktar, Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun oldu.

1967’de İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümüne giren Özdemir Bayraktar, başarılı bir eğitim döneminin ardından 1972 yılında mezun oldu. Mezuniyetinin ardından 2 yıl boyunca İTÜ Motorlar Kürsüsü Profesörü İsmail Hakkı Öz’ün araştırma asistanlığı görevini yürüterek içten yanmalı motorlar konusunda yüksek lisans çalışmasını tamamladı.

Türkiye’nin sanayi sektöründe öncü rol üstlenen birçok fabrikanın (Burdur Traktör, İstanbul Segman, Uzel vb.) kuruluş ve yeni yatırımlar aşamasında teknik yönetici görevlerinde çalıştı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda bilgisayar programcısı olarak çalışan Canan Bayraktar ile dünya evine girdi. Özdemir ve Canan Bayraktar çiftinin bu evlilikten Haluk, Selçuk ve Ahmet adında 3 çocukları dünyaya geldi.

1984 yılında otomotiv sektörüne yönelik yerlileştirme çalışmalarına katkı sunmak maksadıyla Baykar Makina’nın kuruluşunda yer aldı. Tek bir matkap makinası ile kurduğu Baykar’da hassas talaşlı imalat sektörüne yönelik birçok özgün makina tasarımı ve imalatı, parça işleme aparat tasarım süreçlerini yönetti.

Baykar’ın milli ve özgün İnsansız Hava Aracı teknolojisi geliştirmesi atılımında öncü rol üstlenen Özdemir Bayraktar, bu projelerin hayata geçirilmesinde tasarım aşamasından prototip aşamasına, imalat aşamasından yatırım planlamasına kadar her aşamada aktif ve lider olarak yer aldı.

Baykar tarafından TSK için geliştirilen ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı 2005-2009 yılları arasında Güneydoğu Anadolu bölgesinde askerler ile birlikte gerçekleştirilen çalışmalara liderlik yaptı.

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen tüm ürünlerin tasarımlarını çizen Özdemir Bayraktar, Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI TİHA’ya karakterini veren özgün tasarımların da sahibidir. Hayatı boyunca sahip olduğu mühendislik yeteneğini her zaman güncel teknolojilerle harmanladı. Çalışma hayatında her zaman azmi, kararlılığı, inancı ve geliştirme şevki hiç kaybolmadı.

Özdemir Bayraktar, Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’ların Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına sunduğu katkı nedeniyle 2021’de Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Karabağ Nişanı’na layık görüldü.

Havacılığa olan merakı dolayısıyla hususi pilot sertifikası bulunan Özdemir Bayraktar, Türkiye’nin insansız hava araçları serüveninin öncü ismi olarak bilinmektedir.

Milli Teknoloji Hamlesi idealinin mimarlarından olan Özdemir Bayraktar, yürüttüğü tüm projelerde hayatı boyunca hak bildiği değerlerden en ufak bir taviz vermeden kalite detaydadır anlayışıyla titiz bir şekilde çalışmıştır.”

Bunları da beğenebilirsin