İmar barışı böyle olacak

İmar barışı nasıl olacak? İmar barışı başvurusu nasıl yapılacak? İmar barışı nasıl uygulanacak? İmar barışı nasıl işleyecek? İmar barışı nasıl hesaplanacak? İmar barışı başvuru süreci nasıl işleyecek? İşte tüm detaylarıyla imar barışı böyle olacak...

İmar barışı detaylarında sona yaklaşıldı. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren imar barışında dikkat edilmesi gereken konular var. Yalan beyan ile başvuru yapanların yapı kayıt belgesi için ödedikleri para iade edilmeyecek ve haklarında yasal işlem başlatılacak.

İmar barışı başvuru formuna dikkat!

İmar barışı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da uyarılarda bulundu. CnnTürk‘ün haberine göre; Türkiye’de milyonlarca kişiyi ilgilendiren imar barışında dikkat edilmesi gereken konular var. Anlık onaya dayalı değil, check-up’lı bir sistem olacak. İmar barışı için başvuru yapıldığında yalan beyanda bulunduysanız yapı kayıt belgesi için ödediğiniz para iade edilmeyecek. Yani formu eksiksiz ve doğru doldurmanız gerekli.

İmar barışının başvurusu nasıl yapılır?

– e-Devlet üzerinden imar barışı ve yapı kayıt belgesi adıyla açılacak bölümde form doldurulacak. Yapının fotoğrafları sisteme yüklenecek.

– Bakanlık sadece internet üzerinden değil, lisanslandıracakları yerlerden de başvuruların olabileceğini belirtti. Örneğin yapı denetim firmaları, lisanslı harita kadastro büroları, il müdürlükleri.

– Başvuru sonrası beyanda değişiklik yapabilmek için 24 saat süre tanınacak. Daha sonra cep telefonuna SMS yoluyla banka hesap numarası gelecek. Bankaya harç yatırıldıktan sonra ikinci bir mesajla yapı kayıt belgesinin hazır olduğu bildirilecek.

– Her başvuruya özel bir barkod numarası verilecek. Verilen barkod numarası ile e-Devlet sitesi üzerinden yapı kayıt belgesi alınabilecek.

– Yalan beyanda bulunanların yapı kayıt belgesi iptal edilecek. Harç için yatırdıkları ücret irat kaydedilecek ve kişi hakkında yasal işlem başlatılacak.

– Harç ödemelerde taksitlendirme seçeneğinden vazgeçildi. Tamamlanmamış kaçak yapılarda “kaba inşaat” kriteri uygulanacak. Kaba inşaatı bitmiş, ince işçiliği süren yapılar imar barışından faydalanacak.

İmar barışı ve önemli tarihler

Başvuru yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, 31 Aralık 2017’den önce inşaat başlanmış olsa bile temeli atılıp bırakılmış yapılar kapsam dışında tutulacak.

Müracatlar için son tarih 31 Ekim 2018. Başvuru anında ödeme de zorunlu değil. Ödemeler için son tarih 31 Aralık 218. Yapı kayıt belgesi de ödeme yapıldıktan sonra çıkacak.

CnnTürk

Bunları da beğenebilirsin