İmar Barışı için son tarih 30 Haziran 2019

İmar Barışı için ödeme süresi 30 Haziran 2019'a kadar uzatıldı. İşte Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un İmar Barışı açıklaması ve yeni yıl mesajı...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, vatandaşların yoğun talebi üzerine, mağduriyet yaşanmaması için İmar Barışı başvurularının 15 Haziran, ödeme süresinin ise 30 Haziran 2019’a uzatıldığını açıkladı.

Bakan Kurum, yaptığı açıklamada, Bakanlıkça uygulamaya konulan İmar Barışı düzenlemesinde Yapı Kayıt Belgesi için 8 Haziran 2018’de başlayan başvuruların 31 Aralık’ta sona ereceğini duyurduklarını hatırlattı. Başvuru süresinin son günlerinde vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşıldığını ve bu nedenle bazı banka şubelerinin hafta sonu dahi mesai yaptığını anlatan Kurum, “Vatandaşlarımızın yoğun talebi üzerine, yeni yılda yeni mağduriyetler yaşanmaması, konutlardaki imar ve iskan sorununun çözülmesi için İmar Barışı’na başvuruları 15 Haziran 2019’a kadar uzatıyoruz. Yapı Kayıt Belgesi bedeli ödemeleri için de son tarih 30 Haziran 2019 olarak belirlendi” diye konuştu.

*BAŞVURU SAYISI 10 MİLYONA YAKLAŞTI

İmar Barışı’na yapılan son başvuru rakamlarına ilişkin de bilgi veren Kurum, “İmar Barışına bugüne kadar 9 milyon 722 bin 610 vatandaşımız başvuru yaptı. Bunlardan 1 milyon 813 bin 768’i yapı kayıt belgesini aldı. Vatandaşlarımızca yapı kayıt belgesi bedeli olarak da 15 milyar 619 milyon 716 bin 27 lira 34 kuruş ödeme yapıldı.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, İmar Barışı başvurularının devam ettiği 6 ay süresince kamu bankaları da vatandaşlara kredi kullandırımı noktasındaki desteklerini de sürdürecek.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM’UN YENİ YIL MESAJI

Ülkemizin ve milletimizin geleceği bakımından çok mühim gelişmelerin ardı ardına yaşandığı bir yılı arkamızda bırakıyor, 2019 yılına yeni ümit ve hedeflerle giriyoruz.

2019 yılının başta aziz milletimiz olmak üzere, insanlık alemi için hayırlar getirmesini, Dünya’mızın daha güzel bir geleceğe yürümesine vesile olmasını diliyorum.

Ülke ve millet olarak Cumhuriyet tarihimizin en önemli yıllarından birini yaşadık.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile demokrasi tarihimizde yeni bir sayfa açtık.

Bu sayfanın açılmasıyla birlikte devlet ve millet aracısız ve vesayetsiz olarak bütünleşti. Bürokrasi azaldı, karar alma hızımız arttı, güçler ayrılığı ilkesi tam manasıyla sisteme yansıdı, ülkemiz vesayet sisteminden topyekün arındı. 2018 yılı, milli iradenin tam manasıyla teşekkül etmesinin önündeki engellerin kaldırıldığı bir yıl oldu.

2018 yılında başta FETÖ ve PKK ihanet örgütleri ile mücadele ederek ülkemizin bekasına kast eden her türlü faaliyete mani olduk, kötülükle mücadelede başarılı bir yılı geride bıraktık.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak; geride bıraktığımız yılı devrim niteliğindeki çalışmalarla ve projelerle geride bıraktık. Çevre alanında; başta şehirlerimize ve insanımıza nefes aldıran Millet Bahçeleri, ekonomimize ve toprağımıza can suyu olan Sıfır Atık Projesi gibi onlarca projeyi hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz.

2018 yılı boyunca; binlerce konutu dönüştürerek ülkemizin tamamında sağlıklı ve kimlikli şehirleri kurma hedefimize bir adım daha yaklaştık. Depreme karşı daha güvenli bir ülkeyi inşa etmenin gayreti içinde olduk. Bu sebeple, ülkemizde başlanmış hiçbir inşa faaliyetinin yarım kalmaması, daha güvenli ellerde inşa edilmesi adına yapı müteahhitliğine getirdiğimiz yeterlilik şartlarını kanunlaştırdık. Vatandaşlarımızın daha modern şehircilik imkânlarından yüksek düzeyde istifade etmelerine dair isteğimiz nedeniyle, yeni imar planlarında bisiklet yolları ve park yerlerini zorunlu hale getirdik. Sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazı olan yürüyüş yollarını yaygınlaştırdık. Belki de 2018’de bizi en çok mutlu eden projelerimizden biri de dar gelirli vatandaşlarımız için uygun koşullarla satın alabilecekleri konutlar üretmek oldu.

Başlattığımız dijital dönüşüm çalışmaları ile çevre denetimini, tapu ve kadastro çalışmalarımızı ve Bakanlığımızın hizmetlerini dijital ortama taşıdık. Hem çağın tüm şehircilik teknolojilerinin yansıdığı, yatay mimarinin esas alındığı hem de tarihimizi ve kültürümüzü en güzel şekilde yansıtan Akıllı Şehirlerimizin temellerini attık.

2019 yılında da milletimiz için yeni projeler üretmeye, azimle çalışmaya, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde “Büyük ve Güçlü Türkiye” idealiyle milletimizin hizmetinde olmaya devam edeceğiz.

Bu duygularla tüm vatandaşlarımızın yeni yılını kutluyor, 2019’un ülkemize, İslam coğrafyasına ve insanlığa huzur, barış ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0
Bunları da beğenebilirsin