İmar denetçisi sayısı 2 bin 100’e çıkıyor! Kaçak yapıya geçit yok! VİDEO

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bingöl'de yaptığı flaş açıklamada imar denetçi sayısının 1000 kişi artırılarak Bin 100'den 2 bin 100'e çıkarılacağını söyledi. Bakan Kurum net konuştu: "Türkiye'de nerede olursa olsun kaçak yapı yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Buna müsaade eden belediye başkanımız dahil kim varsa gerekli cezai işlemi yapacağız. Bu noktada benim de eksikliğim varsa, ben de cezamı çekmeye razıyım"...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,  Bingöl Valiliği’nde gerçekleştirilen İl Değerlendirme Toplantısı’nın ardından önemli açıklamalarda bulundu.   “Kıyılarımızda, göllerimizde, doğal sit alanlarında, özel çevre koruma bölgesi sınırları içinde, şehirlerimizde, yine en son Bodrum’da kaçak yapı ile alakalı kararlılığımız, mücadelemiz devam ediyor” diye konuşan Bakan Kurum, “Şu an bin 100 imar denetçimiz var, bu imar denetçi sayısını 2 bin 100’e çıkarıyoruz” dedi. Kurum’un açıklamasının en çarpıcı bölümü şu oldu:

“Kaçak yapı yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Belediye başkanımız dahil kim varsa gerekli cezai işlemi yapacağımızı da buradan bildirmek isterim. Benim de eksikliğim varsa, ben de cezamı çekmeye razıyım”…

Kaçak yapıya geçit yok!

Açıklamasına “Bu tarihten sonra Türkiye’de nerede olursa olsun kaçak yapı yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Buna müsaade eden belediye başkanımız dahil kim varsa gerekli cezai işlemi yapacağımızı bildirmek isterim” diye devam eden Bakan Kurum, şunları kaydetti:

Yeni imar denetçileri Antalya’da eğitilecek

“Kıyılarımızda, göllerimizde, doğal sit alanlarında, özel çevre koruma bölgesi sınırları içerisinde, şehirlerimizde, yine en son Bodrum’da kaçak yapı ile alakalı kararlılığımız, mücadelemiz devam ediyor. Şu an bin 100 imar denetçimiz var, bu imar denetçi sayısını 2 bin 100’e çıkarıyoruz. Antalya’da yeni imar denetçilerimize eğitim vereceğiz. Önümüzdeki hafta itibarıyla bu sayı 2 bin 100 olacak. 100’ü İstanbul’da olmak üzere tüm Türkiye’de denetçilerimiz hizmet verecek, şehirlerimizde, yaylalarımızda, doğal sit ve tabiat alanlarımızda, kaçak yapı nerede varsa bu kaçak yapıyla mücadele noktasında imar denetçilerimiz görev yapacaklar. Ve mevzuata, kanuna aykırı olan yapıların tespitini yapacaklar. Biz de kararlılıkla bu yıkım süreçlerini gerçekleştiriyor olacağız.”

Kaçak yapıyla mücadele TBMM’ye iletildi

Hem imar ve kaçak yapıyla ilgili mücadele noktasında hem de yıkımı konusunda yeni düzenlemelerin yapıldığını dile getiren Kurum, konuyla ilgili taleplerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ilettiklerini ifade etti.

 “Benim de eksikliğim varsa, cezamı çekmeye razıyım”

Kurum, “Bu tarihten sonra Türkiye’de nerede olursa olsun kaçak yapı yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Buna müsaade eden belediye başkanımız dahil kim varsa gerekli cezai işlemi yapacağımızı da buradan bildirmek isterim. Bu şehirler hepimizin, korumak durumundayız. Bu şehirlerimizi koruyarak, gelecek nesillerimize aktarmak durumundayız. Bu noktada benim de eksikliğim varsa, ben de cezamı çekmeye razıyım” diye konuştu.

İşte o açıklama:

Bunları da beğenebilirsin