İngiltere’de konut fiyatları düştü

20 yıldır İngiltere/Londra’da emlak danışmanlık hizmeti veren Allytta Emlak Danışmanlık’ın CEO’su Neşe Jenkins, Temmuz-Ağustos aylarının İngiltere’de emlak yatırımı için en ideal dönem olduğunu söylüyor... Detaylar haberde...

Dünya globalleşti. İnsanların seyahat imkanları arttı. Birçok ülkeye seyahat ediliyor, farklı yaşam tarzları beğeniliyor hatta emeklilik hayalleri bile kuruluyor. Geçmişte ülke içinde yazlıklara gidilirdi, şimdilerde yurtdışı da pek çok kişinin gündemine girmiş durumda. Bunlara ek olarak yurtdışında çocuklarını okutmak isteyen aileler de yatırımlarını bu ülkelerde planlamaya başladılar. İngiltere, bu anlamda dünyanın en gözde kıtası.

Konut fiyatları düştü, satışlar arttı

İngiliz Resmi İstatistik Ofisi’nin Mayıs 2018 verilerine göre Londra’da konut fiyatları geçen yıla göre % 0.7 oranında düşüş gösterdi. Jenkins, bu oranın 2009’dan bu yana gerçekleşen en büyük düşüş olduğunu belirtiyor. “Haziran 2016’daki Avrupa Birliği’nden ayrılma referandumu sonrasında konut fiyatlar düşmeye başladı. Buna karşın yatırım yapmak isteyenlerin pazarlık payı ise % 10’lara kadar çıkabiliyor” diyen Neşe Jenkins, kira getirilerinin de önümüzdeki 5 yıl içinde % 10’lara çıkabileceğini öngörüyor.

Londra, küçük yatırımcının da cazibe merkezi

Son 3 yıldır Türkiye’deki yatırımcıların İngiltere’de emlak yatırımı konusundaki ilgileri artarak devam ediyor. Geçmişte belli sermayelere sahip ailelerin tercihi özellikle Londra lokasyonlu yüksek fiyatlı malikaneler, lüks apartman daireleri idi. Şimdilerde ise daha düşük bütçeli, mütevazı daire satışları ağırlık kazanmış durumda. Çünkü küçük yatırımcıların da yaşamak, tatil yapmak, çocuklarının eğitimleri süresince kullanmak ya da gelmedikleri zaman kiraya verebilecekleri dairelere sahip olma istekleri arttı.

Londra, Türkiye ve yabancı yatırımcılarının öncelikli tercihi. Ancak İngiltere’deki özellikle Birmingham, Bristol, Nottingham, Manchester gibi üniversite kentleri de ilgi görmeye başladı. Bunun en büyük sebeplerinden biri de fiyatların Londra’ya göre düşük olması ve dar bütçeli yatırımcılara da olanaklar sunuyor olması.

Londra’da ev sahibi olmak isteyenlere öneriler

Allytta Emlak Danışmanlık’ın CEO’su Neşe Jenkins, Londra’da ev sahibi olmak isteyenlerin özellikle bu noktalara dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor:

– Öncelikle beklentilerinizi çok iyi belirleyin, ne amaçla yatırım yaptığınızı gözden geçirin.
– Kısa vadede geri dönüşü değil, artış ya da düşüş yönündeki fiyat eğilimlerine karşı en az 5 senelik bir yatırım planlayın.
– Bütçenizi sadece satın alma olarak düşünmeyin, ödeyeceğiniz vergileri, ek vergileri, avukatlık ücretlerini, gerekirse finansal danışman ücretlerini, belediye ve tapuya ödenecek masrafları da hesaba katın.
– Bölge seçimini çok iyi yapın.
– Mutlaka profesyonel emlak yatırım ve yönetim şirketiyle çalışın.
– Gayrimenkul alımından önce mutlaka planlanan tadilat ve ekstra ödemeler konusunda bilgi sahibi olun.

Neşe Jenkins kimdir?

Allytta Emlak Danışmanlık CEO’su Neşe Jenkins…

Neşe Jenkins, İstanbul’daki İşletme Yönetimi öğrenimi gördü. Ardından İngiltere’de Siyasal Pazarlama ve Yeminli Mali Müşavirlik eğitimleri aldı.

1980’li yıllarda Cen Ajans Grey İstanbul’da Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 20 yılı aşkın bir süre Kurumsal Pazarlama, Müşteri İlişkileri alanlarında üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra İngiltere’den iş teklifi alarak bir süreliğine Londra’ya gitti. Eşiyle tanışmasının ardından İngiltere’ye yerleşme kararı aldı. 20 yılı aşkın bir süredir yurtdışında yaşayan Neşe Jenkins, Londra merkezli olan ve bu yıl 15. yılını kutladığı kendi şirketi Allytta Emlak Danışmanlık şirketini kurdu.

Neşe Jenkins’in Emlak Yatırım Portföy Yönetimi ve Emlakçılık kurslarından sertifikaları bulunmaktadır.

Geçmişte sporla da profesyonel olarak ilgilenen Neşe Jenkins, üniversite yıllarında lisanslı voleybolculuk yaptı. Sporu her zaman hayatının bir parçası olarak gören Jenkins, ayrıca tenis, yoga ve yüzme sporlarına da ilgi duydu. Spor dışında ilginç hobileri de bulunan Neşe Jenkins, vakit buldukça kurslarını da aldığı antika eşya tamiri yapıyor.

ALLYTTA EMLAK DANIŞMANLIK

Allytta Emlak Danışmanlık, kişiye ya da yatırımcıya odaklı özel emlak hizmetlerini, piyasa bilgisi ve kaynaklarıyla müşterilerine sunan butik bir şirket. Konut ağırlıklı çalışmakla birlikte ticari ve karma emlaklar konusunda da hizmet veriyor. Müşteri portföyünü başta İngilizler’in oluşturduğu Allytta Emlak Danışmanlık’ın hizmetleri aynı zamanda farklı ülkelerdeki yatırımcıları da kapsıyor. Bu ülkeler arasında özellikle Rusya, Çin, Singapur, Türkiye, İtalya ve İspanya öne çıkıyor.

Allytta Emlak Danışmanlık’ın çalışma alanı tüm İngiltere’yi kapsıyor olsa da, gelen taleplerin yoğunluğu Londra’nın Knightsbridge, South Kensington, Chelsea, St James, Mayfair, Westminster, Hampstead ve Thames Nehri kıyısındaki merkeze yakın bölgeler yoğunlukta. Yakın zamanda Londra’da yeni açılmakta olan CrossRail metro hattının geçeceği bölgelerdeki emlaklara da ilgi artıyor.

Allytta Emlak Danışmanlık, bu yıl tamamen yabancı öğrencilerin konut ve yurt ihtiyaçlarını karşılamak için özel bir departman oluşturdu. İngiltere’de öğrenim görmek isteyen öğrencilere konut kiralama/satın alma ve yurtlara yerleştirme konularında da profesyonel olarak danışmanlık vermektedir.

Bunları da beğenebilirsin