İngiltere’de konut fiyatları geriledi

İngiltere’de konut fiyatları Haziran ayında yüzde 0,2 azaldı… Açıklama konut kredi kuruluşu Nationwide tarafından yapıldı…

Açıklamada, ülkede konut fiyatlarında yıllık ortalama artış hızının ise son iki yılın en düşük seviyesi olan yüzde 3,3’e gerilediği ifade edildi. İngiltere’de konut fiyatlarının yıllık ortalama artış hızı mayıs ayında yüzde 4,6 olarak kaydedilmişti. Geçen yıl haziran ayında ise ortalama artış hızı 11,8 seviyesindeydi.

Nationwide haziran ayı itibariyle İngiltere’de ortalama bir konut fiyatının yaklaşık 195 bin 55 sterlin olduğunu açıkladı. Kuruluşun başekonomisti Robert Gardner, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Mevcut veriler 2014’ün ortalarından itibaren konut fiyatlarının kademeli azalışına işaret ediyor. Konut fiyatlarındaki artış hızı gelir artış hızının üzerinde ama yıllık gelirin süreç içerisindeki artışı arada farkı kapatacak” dedi.

Gardner, Londra’daki konut fiyatlarının artış hızına ilişkin değerlendirmesinde çeyrek bazdaki artış hızının ülke ortalamasının üzerinde olduğuna dikkati çekti ve Londra’nın konut artış hızında ikinci sırada olduğunu kaydetti. Birleşik Krallık’ta konut fiyatlarında en hızlı artış, yıllık ortalama yüzde 8 ile Kuzey İrlanda’da. Bunu yüzde 7 ile Londra takip ediyor.

Milliyet

Bunları da beğenebilirsin