İnşaatta üretim azaldı, ciro arttı!

TÜİK, 2016 yılının 4. çeyreği olan Ekim-Aralık dönemine ilişkin inşaat ciro endeksini açıkladı. TÜİK’in verilerine göre inşaat sektöründe üretim yüzde 1.4 azalırken ciro yüzde 6.9 arttı…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim-Aralık 2016, 4. Çeyrek inşaat ciro endeksini açıkladı. TÜİK verilerine göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi 2016 yılı IV. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 6.9 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11.5 oranında artarken, 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 10.8 oranında arttı.

insaatciro1

İnşaat sektöründe üretim yüzde 1.4 azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat üretim endeksi 2016 yılı IV. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.4 oranında azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat üretim endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0.5 oranında artarken, 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2.9 oranında arttı.

insaatciro2

TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre; inşaat ciro endeksinde takvim etkisi gözlenmezken; bu nedenle takvim etkisinden arındırılmış seriler yerine arındırılmamış seriler konuldu.

insaatciro3

TÜİK, bu konu ile ilgili bir sonraki bültenini 16 Haziran 2017 tarihinde yayımlayacak.

imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin