İş sadece inşaatta kolaylaştı

Dünya Bankası’nın yıllık olarak hazırladığı İş Yapma Kolaylığı Raporu’nun 2016 sonuçları açıklandı. Türkiye, 189 ülke arasında geçen yıla göre 4 basamak gerileyerek 55. sıraya yerleşti.

Raporda bir ülkenin genel sıralamasını belirleyen 11 kategoriye bakıldığında Türkiye sadece İnşaat İzinleri kategorisinde ilerleme gösterdi.

İnşaat İzinleri’nde geçtiğimiz yıla göre 10 basamak atlayarak 108’den 98. sıraya yükseldi. Rapora göre inşaattaki yükselme, yangın yönetmeliğine uygunluk ve itfaiyeden alınacak izin süreçlerinin hızlanmasından geldi.

SÖZLEŞME SÜRESİ UZADI

Geriye kalan 10 kategoride en ciddi düşüş 102. sıradan sıradan 124. 22 basamak gerilemeyle Tasfiye İşlemleri’nde görüldü. Gerileme dolar başına 27.9 sentten 18.7’ye gerileyen tahsilat miktarı ile 3.3’ten 4.5 yıla çıkan tahsilat süresinden kaynaklandı. Bir diğer ciddi düşüş Sözleşme Uygulamaları’ndan geldi. 19 basamaklık gerileme, sözleşme uygulama süresinin geçtiğimiz yıla göre 420 günden 580 güne çıkmasından kaynaklandı.

iss

 

Gazete Habertürk‘ten Seçkin Ürey‘in haberine göre; Krediye Erişim’de de gerileme gözlenirken, Yatırımcı Koruma’da değişiklik olmadı. İş Yapma Kolaylığı’nın lider ülkesi ise Singapur oldu.

Bunları da beğenebilirsin